Reklama
QR Marc już w Europie

Aktualności

QR Marc już w Europie

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
QR Marc, z archiwum Jadem Arabians
QR Marc, z archiwum Jadem Arabians

Na początku października poinformowaliśmy (pierwsi w Europie) o zakupie do Europy ogiera QR Marc, uważanego za najlepszego z synów dwukrotnego czempiona świata i dwukrotnego czempiona USA – Marwana Al Shaqab (Gazal Al Shaqab – Little Liza Fame po Fame VF).

Ponieważ informacja o zakupie i przyjeździe ogiera wywołała duże poruszenie, a sezon stanówkowy się zbliża, na bieżąco śledzimy losy QR Marca od momentu jego zakupu w USA.

Podczas gdy miłośnicy koni arabskich skupieni byli na śledzeniu wyników czempionatu świata w Paryżu, w czwartek 6 grudnia, o godz. 16:15, w asyście Grega Galluna, QR Marc szczęśliwie dojechał do Jadem Arabians w Belgii, która jest oficjalnym reprezentantem ogiera.

Już 10 grudnia miała miejsce pierwsza, nieduża, spontaniczna prezentacja ogiera dla grupy zainteresowanych hodowców. Jednak właściciel QR Marca zapowiedział już kolejne prezentacje.

Przypomnijmy, że QR Marc (od Swete Dreams po Magic Dream CAHR) wyhodowany został przez Vicki i Louisa Doyle’ów w kalifornijskiej stadninie Quail Ridge Arabians, która wcześniej zasłynęła m.in. ogierem QR Excel (Magic Dream – Kouream De Ment) – dziś wł. Yeguada Ferrero z Majorki – dwukrotnym wiceczempionem USA, wiceczempionem Kanady, czempionatów w Scottsdale i w Wels oraz czempionem Włoch i pokazu w Menton, a w 2005 roku Top 10 czempionatu świata.QR Marc, urodzony 28 lutego 2005 r., jako roczniak został wiceczempionem USA w kategorii Breeders Sweepstakes Colt oraz czempionem źrebiąt Regionu 14. Po tych sukcesach zmienił właściciela, stając się własnością stadniny Rohara Arabians państwa Roxann i Karla Hartów z Florydy. Stadnina Rohara Arabians odnosi sukcesy w hodowli koni użytkowych, jednak włożyła również spory wkład w promocję QR Marca.

Pod koniec września tego roku ogiera kupił (za 4 mln dolarów!) Paul Gheysens, który jest właścicielem przedsiębiorstwa deweloperskiego Ghelamco Group, posiadającego przedstawicielstwa w Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, a realizującego w chwili obecnej projekt budowy czterech kolejnych kompleksów budynków w centrum Warszawy (do tej pory wybudowano już 6).

QR Marc, z archiwum Jadem Arabians
QR Marc, z archiwum Jadem Arabians

Również w Polsce Paul Gheysens szukał swoich pierwszych arabskich klaczy. Jego stadnina, zlokalizowana w belgijskim Ieper, założona została 4 lata temu na bazie klaczy zakupionych głównie z Polski – w tej chwili w tamtejszych stajniach stoi 30 koni arabskich, a wśród nich polskie: Altona, Polenta, Greta, Wiaźma, Emantka, Fraskata, Perfazia i Esturia. Większość swoich klaczy Paul Gheysens pokryje w sezonie 2008 roku właśnie QR Markiem.

Pierwsze źrebięta dwuletniego obecnie ogiera przyjdą na świat w USA już na wiosnę – w 2007 roku pokrył on około 80 klaczy, natomiast przed wyjazdem do Europy pokrył 14 klaczy arabskich i 4 półkrwi w Rohara Arabians, nasienie mrożone sprzedano również innym amerykańskim stadninom.

QR Marc ulokowany został w Jadem Arabians, która była pośrednikiem w zakupie ogiera, a teraz jest jego obecnym przedstawicielem. Jak twierdzi właściciel – stadnina Christine Jamar jest najlepszym miejscem dla QR Marca ze względu na infrastrukturę (m.in. centrum sztucznego unasienniania, transplantacji zarodków i bank nasienia) oraz doświadczenie jej właścicieli i pracowników.

Cena stanówki nie została podana oficjalnie – informacje o warunkach stanówki podawane są wyłącznie na indywidualne zapytanie skierowane do Jadem Arabians (www.christine-jamar.be ), jednak nieoficjalnie mówi się o cenie ok. 4 000 EUR.

Więcej na temat historii QR Marca w naszym wcześniejszym tekście:
http://www.polskiearaby.pl/?page=news&lang=pl&str=9&id=318

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.