Reklama
Amerykańskie zakupy Zalii Arabians

Aktualności

Amerykańskie zakupy Zalii Arabians

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Czaparall, fot. Katarzyna Dolińska
Czaparall, fot. Katarzyna Dolińska

Córka ogiera Monogramm oraz kary potomek michałowskiej „linii E” w niedzielę nad ranem przyjechały do Polski.
Spektakularne sprzedaże lat ubiegłych (a także wystawienie na tegorocznej aukcji Pride of Poland michałowskiej Kwestury) potwierdzają, że w światowej hodowli nadal panuje swojego rodzaju boom na córki tego ogiera, o czym pisaliśmy już zresztą w naszym portalu (Run na „monogrammki”). 

Jednak polska hodowla nie tylko wyprzedaje córki epokowego Monogramma – polscy hodowcy prywatni najwyraźniej dbają o to, aby liczba „monogrammek” w Polsce była mniej więcej stała. W ubiegłym roku do stadniny Nazaret Arabians przyjechała Liza Monelli (od WC Amarige) z USA, natomiast w ubiegłą niedzielę przybyła stamtąd kolejna córka Monogramma o czysto polskim i ciekawym pochodzeniu ze strony matki.

Siedmioletnia Czaparall, bo tak nazywa się najnowszy nabytek stadniny koni Zalia Arabians, należącej do Katarzyny Dolińskiej, jest córką klaczy Czelseas Pony – czysto polskiej wnuczki tierskiego Palasa, który, po imporcie do Polski stał się epokowym koniem w polskiej hodowli, dając wartościowe potomstwo – między innymi dziadka Czaparall – og. Gondolier, Czempiona Polski, Europy i Świata, pierwszego z synów Palasa użytych w polskiej hodowli, który kontynuował karierę hodowlaną również w USA, po sprzedaży w latach osiemdziesiątych.

Prababką Czaparall ze strony matki jest janowska Czarnuszka, córka og. Gwarny –kontynuatora linii Amuratha w Polsce, ojca m.in. Czempiona Polski i Szwecji – og. Balon. Po stronie żeńskiej Czarnuszka jest potomkiem Czarownej i Czapelki – matki janowskiego Czako użytego w polskiej hodowli. Ojcem Czapelki był ogier Magnat – półbrat Monogrammy, matki ogiera Monogramm, a więc Czaparall jest inbredowana na przodków cennego Monogramma.

Sama Czaparall zwraca uwagę przede wszystkim bardzo poprawną budową – krótką, dobrze związaną kłodą, mocnymi i poprawnymi nogami, typem zaś bardzo przypomina kasztanowate potomstwo ogiera Monogramm. W swoim nowym domu pod Łodzią Czaprall będzie już drugą córką tego zasłużonego reproduktora – obok niej w boksie stoi urodziwa, michałowskiej hodowli Poruta (od Premia), która w tej chwili oczekuje potomka po ogierze QR Marc.

Envision DH, fot. Nancy Pierce
Envision DH, fot. Nancy Pierce

Na tym jednak nie koniec amerykańskich zakupów stadniny Zalia Arabians. Razem z nią do Polski sprowadzony został kary syn czempiona USA, reprezentant słynnej michałowskiej linii E. Envision DH, urodzony w 2006 r., jest synem Ames Charisma (po Magnum Psyche) – Czempiona USA i Regionu 13 oraz klaczy Jasmin DH – prawnuczki wyhodowanej w Michałowie klaczy Edycja (Nabor – Estokada), pełnej siostry słynnych Estebnej i Eskapady, które założyły chyba najsłynniejsze na świecie polskie linie produkujące co roku przyszłe czempiony i najdrożej sprzedawane polskie konie. Poprzez ojca Envision jest półbratem jednej z najbardziej obecnie utytułowanych młodych klaczy w USA – True Desire LL, tegorocznej jednogłośnie wybranej czempionki Scottsdale, równie jednogłośnie wybranej Młodzieżową Czempionką Regionu 12 i Buckeye Sweepstakes.

Envision DH od momentu przyjazdu jest niekwestionowanym królem nowej stajni; mimo zmęczenia podróżą żywiołowo reaguje na znajdujące się w pobliżu klacze i głośno domaga się zainteresowania własną „osobą”. Pomimo młodego wieku, zwraca uwagę suchą, ładnie ukształtowaną głową z pięknym, dużym okiem, a także atrakcyjną maścią, którą z dużym prawdopodobieństwem będzie przekazywał potomstwu, jest bowiem homozygotycznie kary (a więc z karymi klaczami będzie dawał zawsze kare źrebięta, z klaczami innych maści często również). Od sezonu stanówkowego 2009 Envision DH będzie oferowany hodowcom z Polski i zagranicy, natomiast jeśli tylko będzie w odpowiedniej kondycji, być może zobaczymy go na pokazach jeszcze w tym roku.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.