Reklama
Amerykańskie zakupy Zalii Arabians

Aktualności

Amerykańskie zakupy Zalii Arabians

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Czaparall, fot. Katarzyna Dolińska
Czaparall, fot. Katarzyna Dolińska

Córka ogiera Monogramm oraz kary potomek michałowskiej „linii E” w niedzielę nad ranem przyjechały do Polski.
Spektakularne sprzedaże lat ubiegłych (a także wystawienie na tegorocznej aukcji Pride of Poland michałowskiej Kwestury) potwierdzają, że w światowej hodowli nadal panuje swojego rodzaju boom na córki tego ogiera, o czym pisaliśmy już zresztą w naszym portalu (Run na „monogrammki”). 

Jednak polska hodowla nie tylko wyprzedaje córki epokowego Monogramma – polscy hodowcy prywatni najwyraźniej dbają o to, aby liczba „monogrammek” w Polsce była mniej więcej stała. W ubiegłym roku do stadniny Nazaret Arabians przyjechała Liza Monelli (od WC Amarige) z USA, natomiast w ubiegłą niedzielę przybyła stamtąd kolejna córka Monogramma o czysto polskim i ciekawym pochodzeniu ze strony matki.

Siedmioletnia Czaparall, bo tak nazywa się najnowszy nabytek stadniny koni Zalia Arabians, należącej do Katarzyny Dolińskiej, jest córką klaczy Czelseas Pony – czysto polskiej wnuczki tierskiego Palasa, który, po imporcie do Polski stał się epokowym koniem w polskiej hodowli, dając wartościowe potomstwo – między innymi dziadka Czaparall – og. Gondolier, Czempiona Polski, Europy i Świata, pierwszego z synów Palasa użytych w polskiej hodowli, który kontynuował karierę hodowlaną również w USA, po sprzedaży w latach osiemdziesiątych.

Prababką Czaparall ze strony matki jest janowska Czarnuszka, córka og. Gwarny –kontynuatora linii Amuratha w Polsce, ojca m.in. Czempiona Polski i Szwecji – og. Balon. Po stronie żeńskiej Czarnuszka jest potomkiem Czarownej i Czapelki – matki janowskiego Czako użytego w polskiej hodowli. Ojcem Czapelki był ogier Magnat – półbrat Monogrammy, matki ogiera Monogramm, a więc Czaparall jest inbredowana na przodków cennego Monogramma.

Sama Czaparall zwraca uwagę przede wszystkim bardzo poprawną budową – krótką, dobrze związaną kłodą, mocnymi i poprawnymi nogami, typem zaś bardzo przypomina kasztanowate potomstwo ogiera Monogramm. W swoim nowym domu pod Łodzią Czaprall będzie już drugą córką tego zasłużonego reproduktora – obok niej w boksie stoi urodziwa, michałowskiej hodowli Poruta (od Premia), która w tej chwili oczekuje potomka po ogierze QR Marc.

Envision DH, fot. Nancy Pierce
Envision DH, fot. Nancy Pierce

Na tym jednak nie koniec amerykańskich zakupów stadniny Zalia Arabians. Razem z nią do Polski sprowadzony został kary syn czempiona USA, reprezentant słynnej michałowskiej linii E. Envision DH, urodzony w 2006 r., jest synem Ames Charisma (po Magnum Psyche) – Czempiona USA i Regionu 13 oraz klaczy Jasmin DH – prawnuczki wyhodowanej w Michałowie klaczy Edycja (Nabor – Estokada), pełnej siostry słynnych Estebnej i Eskapady, które założyły chyba najsłynniejsze na świecie polskie linie produkujące co roku przyszłe czempiony i najdrożej sprzedawane polskie konie. Poprzez ojca Envision jest półbratem jednej z najbardziej obecnie utytułowanych młodych klaczy w USA – True Desire LL, tegorocznej jednogłośnie wybranej czempionki Scottsdale, równie jednogłośnie wybranej Młodzieżową Czempionką Regionu 12 i Buckeye Sweepstakes.

Envision DH od momentu przyjazdu jest niekwestionowanym królem nowej stajni; mimo zmęczenia podróżą żywiołowo reaguje na znajdujące się w pobliżu klacze i głośno domaga się zainteresowania własną „osobą”. Pomimo młodego wieku, zwraca uwagę suchą, ładnie ukształtowaną głową z pięknym, dużym okiem, a także atrakcyjną maścią, którą z dużym prawdopodobieństwem będzie przekazywał potomstwu, jest bowiem homozygotycznie kary (a więc z karymi klaczami będzie dawał zawsze kare źrebięta, z klaczami innych maści często również). Od sezonu stanówkowego 2009 Envision DH będzie oferowany hodowcom z Polski i zagranicy, natomiast jeśli tylko będzie w odpowiedniej kondycji, być może zobaczymy go na pokazach jeszcze w tym roku.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.