Reklama
26 Kongres ECAHO: okiem obserwatora

Aktualności

26 Kongres ECAHO: okiem obserwatora

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Logo ECAHO
Logo ECAHO

Coroczny kongres ECAHO odbył się tym razem w Warszawie, dzięki czemu Polska gościła wiele znanych osobistości związanych z hodowlą koni czystej krwi arabskiej i pokazami. Gospodarzem i sponsorem powitalnego obiadu była AWRSP, która w programie imprezy umieściła dodatkowo wizytę w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim 2 marca.
W programie kongresu były:

– zebranie Komitetu Wykonawczego (Executive Committee) w piątek po południu,
– zebranie Komisji ds. Pokazów (European Arab Horse Show Commission – EAHSC) w sobotę rano,
– zebrania Komisji Sportowej (European Arab Horse Sports Commission – EAHSpC), oraz Komisji Ksiąg Stadnych (European Arab Horse Registration and Identification Commission – EAHRIC) w sobotę po południu,
– Walne Zgromadzenie (Annual General Meeting) w niedzielę rano,
– zebranie Komitetu Wykonawczego EC w pełnym składzie w niedzielę po południu.
Annual General Meeting był publiczny, natomiast w zebraniach Komisji mogli uczestniczyć Członkowie Komisji, a obserwatorzy byli akceptowani tylko na wniosek ich Narodowej Organizacji.

W niedzielę, na Walnym Zgromadzeniu Polskę reprezentowali: Izabella Pawelec-Zawadzka (członek Standing Disciplinary Committee – SDC), Anna Stojanowska (EAHSpC), Jerzy Białobok (EAHSC), Marek Trela (skarbnik ECAHO), oraz obserwatorzy, członkinie PZHKA: Eva Gűnther oraz autorka tego tekstu. Nastąpiły drobne zmiany personalne w organizacji. Korzystne dla nas jest na pewno wejście Anny Stojanowskiej do Komitetu Wykonawczego, dzięki czemu Polska ma tam dwóch reprezentantów. Pomimo miłych przemów obydwu zgłoszonych kandydatek, walka o to stanowisko okazała się bardzo emocjonująca, z zaskakującym finiszem. Zwolennicy Christiane Chazel z Francji próbowali wykluczyć Polkę z głosowania, podpierając się zapisem w konstytucji mówiącym, iż nie może być dwóch członków EC z tego samego kraju członkowskiego w tym samym czasie, mimo że kadencja Marka Treli trwa od roku, a wybory na to stanowisko w Komitecie Wykonawczym dotyczyły okresu 2009-2013. Zarzuty zostały więc odparte. Panie otrzymały jednak dokładnie tyle samo głosów! Nastąpiła chwilowa dezorientacja, pilne studiowanie konstytucji, aż w końcu sprawę rozstrzygnęło losowanie. To wyraźnie nie spodobało się kandydatce z Francji, która oburzona opuściła obrady.

Do Komisji Ksiąg Stadnych nominowany został Belg Winand Bijnens i otrzymał on wystarczającą liczbę głosów. Jego kontrkandydatka Anne Heiloo z Austrii zrezygnowała, gdyż okazało się, że zgodnie z konstytucją nie powinna była kandydować. Z kolei Jaroslaw Lacina został wybrany do ECAHO Appeals Committee (EAC).

King Abdul Aziz Arabian Horses Center z Arabii Saudyjskiej po burzliwej dyskusji nt. organizowanych w tym kraju pokazów dołączyło do grona pełno-uprawnionych członków zwyczajnych (Full Member).

Zatwierdzone zostały zgłoszone pokazy oraz konstytucja ECAHO po dyskusji nt. zapisu o obecności tylko jednego członka danej nacji w Komitecie Wykonawczym. Wyjaśniono też podział pracy Executive Secretary między dwie osoby: rolę tę wykonuje Gudrun Waiditschka, a pomaga jej Barbara Pfistner.

Długa rozmowa prowadzona była najpierw podczas zebrania Komisji Sportowej, a potem także podczas Walnego Zgromadzenia nt. zorganizowania Czempionatu Świata dla koni użytkowych – World Championships Arabian Sports Horses w 2010 w Stadl Paura. Mimo licznych argumentów Elizabeth Chat, organizatorki Czempionatu Europy (European Championships for Arabian Sports Horses), propozycja ta nie została zaakceptowana. Powody były następujące: ogólnie za niski poziom i zbyt mała liczba reprezentacji na Czempionacie Europy (w zeszłym roku tylko 4 kraje), zbyt mała liczba startujących koni w klasach, brak kwalifikacji, wątpliwości odnośnie obecności krajów nie europejskich, itd.
Pod koniec trochę przedłużającego się Walnego Zgromadzenia dr Nasr Marei zaprosił całe grono na następny kongres ECAHO do Egiptu.

Annual General Meeting jest okazją do ciekawych rozmów, poszerzenia poglądów, wiedzy i świadomości o pokazach oraz konkurencjach dla arabskich koni użytkowych, a także do zwiedzania krajów członkowskich. Podsumowanie efektów działania organizacji umieszczane jest co roku w „ECAHO Yearbook”. W ten weekend premierę miała jego najnowsza edycja. Można tam znaleźć artykuły nt. najważniejszych pokazów „halter” w 2008 r. afiliowanych przez ECAHO, czyli klasy A i tzw. „Title” (tytularnych), są też teksty o VII Czempionacie Europy dla arabów sportowych i o egipskich liniach żeńskich, zamieszczona jest galeria zdjęć wspomnianego wyżej dr. Nasr Marei. Na końcu zamieszczono listy członków zwyczajnych (Full Members) i stowarzyszonych (Associate Members), oraz listę pokazów „Title”, A i B.

Sprawdź uzupełnione kalendarium pokazów 2009!

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.