Reklama
Sezon 2014 na Służewcu otwarty. Fakty i liczby

Aktualności

Sezon 2014 na Służewcu otwarty. Fakty i liczby

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Do sezonu 2014, który rozpoczął się od dwudniówki (26-27 kwietnia), zgłoszone zostały 353 araby: 154 czteroletnie i starsze oraz 199 trzylatków. Na Służewcu zostaną rozegrane 182 gonitwy arabskie. Najważniejsze w kolejności odbędą się w terminach: 5 lipca – Janowa, 27 lipca – Derby, 24 sierpnia – Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy, 14 września – Oaks i 9 listopada – Porównawcza.

34 wyścigi dla 4-letnich i starszych arabów rozegrane zostaną tylko w konkurencji krajowej (PASB). Dla 3-latków takich gonitw zaplanowano aż 61!

Podobnie jak w gonitwach folblutów, w zdecydowanej większości wyścigów arabskich sumy nagród zostały zmniejszone, np. w Derby suma nagród wynosi 70 000 (w ub. roku 78 750). Na tym samym poziomie pozostała Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy – 105 tys. zł. Wzrosła jedynie nieznacznie ogólna suma w biegu o Nagrodę Białki – 47 250 (45 500). W Dniu Arabskim po raz pierwszy wprowadzono międzynarodowy wyścig dla 4-letnich i starszych koni z wcześniejszymi zapisami o Nagrodę Al Khalediah Poland Cup (kat. A, 1600 m) – suma nagród 52 500 zł. Zapis dodatkowy kosztuje 6000 zł. Nie będzie w tym roku na Służewcu biegów długodystansowych powyżej 3000 m.

Bez najlepszych rosyjskich i francuskich koni

Swoisty, pozytywny ferment w środowisku wyścigowych arabiarzy (chodzi oczywiście o kasę!) wywołało niezgłoszenie do sezonu koni trenowanych przez Murata Bairamkułova. Rosyjskiej hodowli, niezwykle dzielny ulubieniec publiczności w ostatnich latach Dostatok oraz jego pogromca na początku sezonu 2013 Kazbek, zostały wydzierżawione do hodowli; pierwszy do Janowa Podlaskiego, a drugi do Bełżyc. Nie będą startować na Służewcu w tym roku (chyba że w międzynarodowych gonitwach) również rewelacyjnie w wieku trzech lat zapowiadające się francuskie araby: klacz Ancely (ustanowiła rekord toru na 2000 m – 2’14,4) oraz niewiele od niej gorszy ogier Dhobiani Al Mels.

Na wieść o tym zreflektowali się się przede wszystkim niemieccy właściciele J. i U. Appelowie, którzy zamierzali zabrać ze stajni Krzysztofa Ziemiańskiego świetnego Impacta, zdobywcy drugiego miejsca w ubiegłorocznym wyścigu o Nagrodę Europy. Pod nieobecność koni Bairamkułowa zajął on w przedsezonowym handikapie generalnym pierwsze miejsce (80 kg), a za nim uplasowały się francuski Ussam de Carrere (79) oraz niemiecki Magoun i holenderski weteran Via Verdi Kossack (po 77,5). Nagrody Europy raczej Impact nie wygra, bo zapewne znów przyjedzie po swoje jakiś dobry koń z Francji, Niemiec lub Holandii, ale w otwartych gonitwach na Służewcu będzie zapewne w tym sezonie rządził.

Blamaż w biegu o Nagrodę Skowronka

Teoretycznie główni rywale Impacta, Ussam de Carrere i Magoun, nie popisali się w drugim dniu otwarcia sezonu. Wydawało się, że konie te powinny między sobą rozgrywać bieg I grupy o Nagrodę Skowronka. Tymczasem znów okazało się, że wyścigowe licho nie śpi. Poprowadził bardzo wolnym tempem (43,3-40,6) na torze mocno elastycznym (4,4), dosiadany przez wyjadacza toru Piotra Krowickiego Ahmad (69 kg w handikapie), który wedle opinii trenera Józefa Siwonii, oficjalnie wypowiedzianej przed kamerą dwa dni przed wyścigiem, miał nie mieć w biegu tym większych szans. Jednak rutyniarz Piotr Krowicki, który przyjeżdża na Służewiec z Niemiec, nie przejmował się handikapową hierarchią. Chciał wygrać i dokonał tej sztuki dzięki swemu sprytowi oraz oczywiście Ahmadowi, synowi Nougatina, który podczas ostatniego dnia wyścigowego w ub. roku wygrał pewnie Nagrodę Savvannah, pokonując ostatnie 500 m w 34,3 na torze elastycznym (4,0). Tym razem tempo ostatniej ćwiartki na torze mocno elastycznym (4,4) wyniosło 34,9. Przy takim sposobie rozgrywki na końcówkę, niezmęczony w dystansie i mający w siodle lepszego jeźdźca, musiał Ahmad ten bieg wygrać, co było dużą niespodzianką w zakładach totalizatora.

W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza gonitwa dla 3-letnich arabów w bieżącym sezonie. Bieg zapowiada się interesująco, ponieważ na starcie staną m.in. dwaj synowie Nougatina (Boy Mugatin oraz Antero), córka fenomenalnego Amera – Wameria i niemieckiej hodowli HN Rasal po znanych warszawskiej publiczności Marvinie El Samawi i HN Ranie.

Pierwszy zapis do Derby (niedziela 27 lipca)

Nagroda DERBY ARABSKIE (kat. A) 70000 zł ((40 000-16000-8000-4000-2000)
Gonitwa dla 4-letnich ogierów i klaczy czystej krwi arabskiej hodowli krajowej wpisanych do Polskiej Księgi Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi (PASB), 3000 m.
Opłata za zapis 1600 zł (260, 540, 800). Zapis 24.04 do godziny 12.00, I skreślenie 29.05 do godziny 12.00, II skreślenie 17.07 do godziny 8.00. Nie ma możliwości dodatkowego zapisu.

Oto pierwszy zapis dokonany przez trenerów. W nawiasach w pierwszej kolejności wymieniony jest hodowca, w drugiej właściciel lub właściciele. Tylko jedno nazwisko oznacza, że hodowca jest równocześnie właścicielem.

Stanisław Borkowski: Olek (hod. i wł. M. Gołębiowska)
Bartosz Głowacki: Muzahim (A. Mroczek, P. Głowacki)
Maciej Janikowski: Cerwing (R. Talerek, Univerpol  Sp. z o.o)
Maciej Jodłowski: Adrenalina (Z. Szymulański), Esponna (RES-Gal Sp. z o.o, M. Metza-Jodłowska)
Dorota Kałuba: Westim (J. Głowacki, K. Falba)
Janusz Kozłowski: Ziko (A. Cieloch)
Małgorzata Łojek: Afrah, Edorma (obie Z. Górski)
Maciej Malinowski: Moria, Sapin (M. Malinowski)
Michał Romanowski: Es-Fahan (Z. Nieznański, Z. i M. Nieznańscy)
Józef Siwonia: Ahmad (Z. Górski, Z. Górski i J. Siwonia), Scarsdale (B. M. Tomaszewski)
Bogdan Strójwąs: Apollin, Eufrazja, Fortunat, Oktaw, Sebastian (wszystkie SK Janów Podlaski)
Andrzej Wójtowicz: Grekus (Agnieszka Wójtowicz, A. Wójtowicz), Nicolas (A. Wójtowicz)
Adam Wyrzyk: Emboral, Wilden (oba SK Michałów)
Krzysztof Zawiliński: Cepton (A. Frątczak, A. Frątczak i K. Zawiliński), Wicent (L. Boharewicz).
Krzysztof Ziemiański: Al-Dar (A. Rokicki), Muna (Z. Górski, Z. Górski i Stajnia Niespodzianka), Wakat (R. Ptach, C. Gołaszewski). 

Zdaniem trenera Bogdana Strójwąsa, w sezonie 2014 będzie dominować potomstwo Nougatina. W zapisie derbowym jest sześć koni po tym francuskim reproduktorze: niepokonany Westim, Cerwing, Afrah, Ahmad, Muzahim i Moria.

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.