Reklama
Cały świat oglądał finałowe zmagania KIAHF 2023!

AktualnościPokazy

Cały świat oglądał finałowe zmagania KIAHF 2023!

Katara International Arabian Horse Festival, fot. Ewa Imielska-Hebda
Katara International Arabian Horse Festival, fot. Ewa Imielska-Hebda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Ledwo opadły emocje po rozegranych klasach, a już należało ponownie wyostrzyć zmysły na kolejne ekscytujące widowisko, jakim były rozgrywki finałowe. W pewnych momentach, słusznie zresztą, przypominały prawdziwą walkę, a ring pokazowy, w przenośni był ringiem bokserskim. A było o co rywalizować, bo najlepsze konie zdobywały medale i tytuły czempionów, a ich właściciele również pokaźne nagrody finansowe i samochody. Tym samym przyznane im zostaje również prawo wyznaczania trendów w hodowli światowej.

W sobotnie popołudnie hodowcy z całego globu, jedni fizycznie będąc w Katarze (w strefie VIP na pokazie było w tym samym czasie ponad tysiąc osób), pozostali śledząc przekaz na żywo, wypatrywali medalistów.

Katara International Arabian Horse Festival, fot. Ewa Imielska-Hebda
Katara International Arabian Horse Festival, fot. Ewa Imielska-Hebda

Charyzmatyczna spikerka

Ogromną przyjemnością było słuchanie przez kolejne dni festiwalu charyzmatycznego głosu znanej spikerki, pochodzącej z Kuwejtu Nabili Al Ali. Nabila w profesjonalny sposób wprowadza komentowanie pokazu na wysoki poziom. Od kilku już lat jest często zapraszana przez organizatorów pokazów z krajów Zatoki Perskiej i zdobyła tu sporą popularność. Polskiearaby.com miały okazję porozmawiać z Nabilą o jej pracy i o tym jak przygotowuje się do prowadzenia pokazu. Każdy, kto miał okazję usłyszeć na żywo jej ciepły głos, kiedy w przerwach pomiędzy występami koni recytowała fragmenty Koranu, jest zawsze pod ogromnym wrażeniem. Nabila powiedziała nam, że przygotowuje takie specjalne komentarze wcześniej i są to nie tylko fragmenty Koranu, ale także utwory poetyckie o tematyce związanej z koniem arabskim. Jakkolwiek recytuje w języku arabskim, to jednak ładunek emocjonalny, doskonała dykcja i w żaden sposób nie męczący głos Nabili, pozostawia słuchaczy w nieustającym podziwie. Jeśli dodać do tego wysmakowane otoczenie, w którym pokaz jest rozgrywany, znajdziemy się na poziomie wykwintnej elegancji w najlepszym światowym wydaniu. Wszędzie wyraźnie jest akcentowana tradycja kulturowa gospodarzy.

Jednocześnie w namiocie VIP pokaz oglądało ok. tysiąca gości, fot. Ewa Imielska-Hebda
Jednocześnie w namiocie VIP pokaz oglądało ok. tysiąca gości, fot. Ewa Imielska-Hebda

Wśród 26 zaproszonych na Katarę sędziów znalazły się dwie sędziny z Polski, które wcześniej oceniały również pokaz Arabian Peninsula Horse Show, panie Anna Stefaniuk i Alicja Poszepczyńska. O ile w klasach skład sędziowski liczył 12 sędziów, to w czempionatach liczba ta wzrosła do 18, zmieniających się rotacyjnie sędziów.

Shahalel Al Shaqab, Złoty Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Shahalel Al Shaqab, Złoty Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Gospodarze z całą pewnością mogą tegoroczny pokaz uznać za udany, nie tylko pod względem organizacyjnym, lecz także jeśli chodzi o zdobyte medale. Właściciele katarscy zgarnęli 9 medali, w tym 5 złotych. Rywalizacja była niezwykle zacięta i rozegrała się głównie w gronie największych w ostatnich latach graczy w branży: Al Shaqab (Katar), Aljassimya Farm (Katar), Ajman Stud (Zjednoczone Emiraty Arabskie) i oczywiście Dubai Stud (Zjednoczone Emiraty Arabskie). O ile sama stadnina Dubai Stud nie zdobyła dla siebie jako wystawcy, największej liczby medali, to jednak konie jej hodowli znacząco się wyróżniały tak w klasach, jak również w finałach.

D Aserah, Srebrny Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
D Aserah, Srebrny Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Konie wyhodowane przez Dubai Stud (nie zawsze wciąż ich własności) zdobyły łącznie 5 medali. Nic ani nikt nie jest w tej chwili w stanie przyćmić blasku, jakim bije ogromny sukces hodowlany Dubai Stud. Sukcesy z końmi wyhodowanymi przez tę stadninę, urodzonymi przez klacze będące również jej hodowli, są wyjątkowo ważne, smakują bardziej niż te uzyskane przez konie zakupione, często tuż przed ważnym pokazem.

SF Nora, Brązowy Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
SF Nora, Brązowy Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

W kategorii roczniaków, zarówno w grupie klaczy jak i ogierów wielkich niespodzianek nie było. W rywalizacji klaczek złoty medal przyznano gniadej Shahalel Al Shaqab, która jest po og. Na-mous Al Shahania (pełen brat FA El Rasheema), od klaczy Siwar Al Shaqab, złotej medalistki Czempionatu Świata i pokazu w Menton. Srebrny medal zdobyła wychowanka Dubai Stud – D Aserah (AJ Nofan – D Shihanah). Co ciekawe, podczas odbywającej się w ramach festiwalu aukcji, najdroższej sprzedany nie był wcale koń, a prawo do pobrania zarodka, właśnie od klaczy D Shihanah, która jest matką srebrnej medalistki. Został on wylicytowany przez katarską stadninę za blisko 903.000 euro. Brąz zdobyła SF Nora (EKS Farajj – SF Gazalah), należąca do Al Jassimya Farm z Kataru.

AJ Sayer, Złoty Medal Ogierów Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
AJ Sayer, Złoty Medal Ogierów Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

W grupie ogierków rocznych znalazło się dwóch medalistów maści karej, co nie zdarza się często. Medale przyznano następująco; złoto dla wyhodowanego w Ajman Stud srebrnego medalisty ostatniego Czempionatu Świata – AJ Sayer (AJ Yas – Sama AM), srebro dla wyhodowanego w Dubai Stud, a zakupionego podczas listopadowej aukcji w tej właśnie stadninie, D Hayel (D Shakhat – D Jawaher), wł. Al Thamer Stud (Katar). Brązowy medal otrzymał saudyjski (wł. Ajmal Stud) siwy Sarab Ajmal (EKS Farajj – Meqbilat Athbah).

D Hayel, Srebrny Medal Ogierów Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
D Hayel, Srebrny Medal Ogierów Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

W kategorii klaczy młodszych na jednym ringu spotkały się bardzo silne, utytułowane już rywalki. Większość z nich doskonale znana sędziom i publiczności z wcześniejszych pokazów tytularnych. Medale zostały przyznane następująco: D Beisan (D Seraj – Rah Rosalia), AJ Kayya (AJ Kafu – Aja Caprice) i D Najlah (D Seraj – Elle Flamenca). Każda z wymienionych klaczy ma na swoim koncie medal albo Czempionatu Świata w Paryżu, albo Pucharu Narodów w Akwizgranie.

D Beisan, Złoty Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
D Beisan, Złoty Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

W czempionacie ogierów młodszych zdarzyć mogło się wszystko, nie był to ani oczywisty, ani przewidywalny wybór. Ostatecznie złoty medal zdobył gniady, doskonale się prezentujący tego dnia Lehon (FA El Rasheem – Aragia Vanilla), wł. Al Jassimya Farm. Jest on złotym medalistą z Menton i srebrnym z Paryża. W bardzo dobrym typie, niezwykle suchy, dobrze się ruszający, z ładną głową osadzoną na całkiem dobrej szyi, nie dał się tym razem pokonać wychowankom Dubai Stud – D Sharar (D Seraj – FT Shaella) i D Shahhar (Excalibur E.A. – D Shihanah), którym sędziowie przyznali srebro i brąz. Wybór złotego medalisty nie był jednomyślny, sędziowie niemal równo podzielili się głosami (Lehon i D Sharar) typując złotego medalistę. Niewielką różnicą wygrał Lehon. Na ubiegłorocznym czempionacie świata w Paryżu kolejność była odwrotna. Wracając do Katary, to brązowym medalistą został D Shahhar (po og. Excalibur E.A.), kolejny medalowy potomek klaczy D Shihanah (FA El Rasheem – D Shahla), której embrion (prawo do pobrania zarodka) sprzedany został za wspomnianą powyżej rekordową kwotę na aukcji kilka dni wcześniej. Finał klaczy starszych był jednym z najbardziej emocjonujących momentów podczas całego festiwalu. Ekstremalnie wysoka jakość klaczy, o czym może świadczyć fakt, że wśród klaczy zakwalifikowanych do czempionatów były m.in. dwie Złote Medalistki Czempionatu Świata oraz pozostałe klacze, a każda z nich tytułami międzynarodowych czempionek, znaczących pokazów. Kiedy ustawiły się obok siebie, w pozycji na stój, głównie siwe, wyglądające jak posągi, miało się wrażenie uczestniczenia w wyjątkowym pokazie. Jakość obecnych tam klaczy była imponująca. Taka rywalizacja przyciąga uwagę hodowców i sympatyków rasy arabskiej z całego świata, a o to przecież organizatorom chodziło. Z wielką przyjemnością można było podziwiać na jednym ringu takie sławy jak Mozn Albidayer, Noft Al Nayfat, Basandrasettimocielo czy Malikat Al Moluk. Ostatecznie trzy pierwsze podzieliły się medalami, w takiej właśnie kolejności.

AJ Kayya, Srebrny Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
AJ Kayya, Srebrny Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Wyjątkowo ważny czempionat ogierów starszych

Czempionat ogierów starszych to wyjątkowo ważna część pokazu, a w krajach Bliskiego Wschodu wzbudza jeszcze większe emocje niż na pokazach europejskich, wprowadza element dodatkowej rywalizacji. Zdobycie złotego medalu ogierów starszych jest ważne z hodowlanego punktu widzenia, a posiadanie czempiona ma związek z ambicjonalnym podejściem do hodowli. W środowisku hodowców spekuluje się, że Excalibur E.A. został niedawno zakupiony do Kataru za kwotę kilku milionów euro. Podczas Katary występował w barwach stadniny Al Shaqab. Zasłużenie ten Młodzieżowy Złoty Medalista Czempionatu Świata, pomimo drugiego miejsca w klasie, w finałach zdobył Złoty Medal i tytuł czempiona.

D Najlah, Brązowy Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
D Najlah, Brązowy Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Srebrny medal wywalczył Sultan Al Zobara (Gazal Al Shaqab – Inra Al Shaqab), który do największych osiągnięć zalicza tytuł Złotego Medalisty Czempionatu Świata Ogierów Rocznych (2012). Utytułowany weteran pokazowych ringów mlecznosiwy Excalibur E.A., znakomicie poprowadzony przez Glenna Schoukensa lśnił w czempionacie, natomiast skarogniady Sultan Al Zobara, po kapitalnym występie w klasie ogierów 11-letnich i starszych z punktacją 93,94, na drugi dzień nie świecił już tym samym blaskiem. Brązowy medal przyznano ogierowi Amaar (RFI Farid – Adiya), wł Al. Dana Stud (Katar).

Goście Festiwalu, fot. Ewa Imielska-Hebda
Goście Festiwalu, fot. Ewa Imielska-Hebda

Pisząc o złotych, srebrnych i brązowych medalach warto podkreślić, że jak na Katarę przystało, były one rzeczywiście z prawdziwego kruszcu. Tak więc złoty medal miał dodatkowo pięknie oprawione rubiny, srebrny szafiry, a brązowy czarny onyks. Trofea oraz hojne nagrody finansowe były dopełnieniem trzydniowych zmagań hodowców i prezenterów.

Lehon, Złoty Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Lehon, Złoty Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Zakończenie imprezy w cieniu niewyobrażalnej tragedii w Turcji i Syrii

Dziękując gospodarzom za wspaniałe widowisko, doskonałą atmosferę, gościnność i odczuwalną na każdym kroku życzliwość, z wielkim szacunkiem trzeba podkreślić ich reakcję na niewyobrażalną katastrofę, jaka miała miejsce w niedalekiej Turcji i Syrii. W ramach solidarności z tymi krajami wiele budynków w stolicy Kataru było oświetlone kolorami flagi Turcji. W krótkim wystąpieniu na zakończenie pokazu, przewodniczący komitetu organizacyjnego dr Khaled Bin Ibrahim Al-Sulaiti wyraził w imieniu rządu Kataru chęć niesienia pomocy braciom i siostrom z Turcji i Syrii. W geście solidarności z rodzinami ofiar trzęsienia ziemi organizatorzy zrezygnowali z hucznej ceremonii zakończenia pokazu, która były niezwykle widowiskowa podczas dwóch poprzednich edycji festiwalu.

D Sharar, Srebrny Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
D Sharar, Srebrny Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

I tak Festiwal Katara 2023 dobiegł końca, choć zapewne spotkamy się ponownie w stolicy kraju Ad-Dauha jeszcze w tym roku, na kolejnym znaczącym pokazie, jakim będzie z całą pewnością, organizowany tam po raz pierwszy w historii, Czempionat Świata 2023.

D Shahhar, Brązowy Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
D Shahhar, Brązowy Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Nagrody finansowe:

Oprócz nagród finansowych w klasach wiekowych od 1 do 6 miejsca w każdej klasie, nagrody w czempionatach kształtowały się następująco:

Kategorii koni rocznych:

Złoty Medal – 250.000 QAR (ok. 64.000 Euro)
Srebrny Medal – 150.000 QAR (ok. 38.000 Euro)
Brązowy Medal – 100.000 QAR (ok. 25.000 Euro)

Kategorii koni młodszych:

Złoty Medal – 800.000 QAR (ok. 204.000 Euro)
Srebrny Medal – 430.000 QAR (ok. 110.000 Euro)
Brązowy Medal – 250.000 QAR (ok. 64.000 Euro)

Kategorii koni starszych:

Złoty Medal – 1.000.000 QAR (ok. 255.000 Euro)
Srebrny Medal – 600.000 QAR (ok. 153.000 Euro)
Brązowy Medal – 300.000 QAR (ok. 76.000 Euro)

Pełne wyniki:

https://www.arabianessence.tv/events/katara-int-arabian-horse-festival-2023/550/

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.