Ledwo opadły emocje po rozegranych klasach, a już należało ponownie wyostrzyć zmysły na kolejne ekscytujące widowisko, jakim były rozgrywki finałowe. W pewnych momentach, słusznie zresztą, przypominały prawdziwą walkę, a ring pokazowy, w przenośni był ringiem bokserskim. A było o co rywalizować, bo najlepsze konie zdobywały medale i tytuły czempionów, a ich właściciele również pokaźne nagrody finansowe i samochody. Tym samym przyznane im zostaje również prawo wyznaczania trendów w hodowli światowej.
W sobotnie popołudnie hodowcy z całego globu, jedni fizycznie będąc w Katarze (w strefie VIP na pokazie było w tym samym czasie ponad tysiąc osób), pozostali śledząc przekaz na żywo, wypatrywali medalistów.
Charyzmatyczna spikerka
Ogromną przyjemnością było słuchanie przez kolejne dni festiwalu charyzmatycznego głosu znanej spikerki, pochodzącej z Kuwejtu Nabili Al Ali. Nabila w profesjonalny sposób wprowadza komentowanie pokazu na wysoki poziom. Od kilku już lat jest często zapraszana przez organizatorów pokazów z krajów Zatoki Perskiej i zdobyła tu sporą popularność. Polskiearaby.com miały okazję porozmawiać z Nabilą o jej pracy i o tym jak przygotowuje się do prowadzenia pokazu. Każdy, kto miał okazję usłyszeć na żywo jej ciepły głos, kiedy w przerwach pomiędzy występami koni recytowała fragmenty Koranu, jest zawsze pod ogromnym wrażeniem. Nabila powiedziała nam, że przygotowuje takie specjalne komentarze wcześniej i są to nie tylko fragmenty Koranu, ale także utwory poetyckie o tematyce związanej z koniem arabskim. Jakkolwiek recytuje w języku arabskim, to jednak ładunek emocjonalny, doskonała dykcja i w żaden sposób nie męczący głos Nabili, pozostawia słuchaczy w nieustającym podziwie. Jeśli dodać do tego wysmakowane otoczenie, w którym pokaz jest rozgrywany, znajdziemy się na poziomie wykwintnej elegancji w najlepszym światowym wydaniu. Wszędzie wyraźnie jest akcentowana tradycja kulturowa gospodarzy.
Wśród 26 zaproszonych na Katarę sędziów znalazły się dwie sędziny z Polski, które wcześniej oceniały również pokaz Arabian Peninsula Horse Show, panie Anna Stefaniuk i Alicja Poszepczyńska. O ile w klasach skład sędziowski liczył 12 sędziów, to w czempionatach liczba ta wzrosła do 18, zmieniających się rotacyjnie sędziów.
Gospodarze z całą pewnością mogą tegoroczny pokaz uznać za udany, nie tylko pod względem organizacyjnym, lecz także jeśli chodzi o zdobyte medale. Właściciele katarscy zgarnęli 9 medali, w tym 5 złotych. Rywalizacja była niezwykle zacięta i rozegrała się głównie w gronie największych w ostatnich latach graczy w branży: Al Shaqab (Katar), Aljassimya Farm (Katar), Ajman Stud (Zjednoczone Emiraty Arabskie) i oczywiście Dubai Stud (Zjednoczone Emiraty Arabskie). O ile sama stadnina Dubai Stud nie zdobyła dla siebie jako wystawcy, największej liczby medali, to jednak konie jej hodowli znacząco się wyróżniały tak w klasach, jak również w finałach.
Konie wyhodowane przez Dubai Stud (nie zawsze wciąż ich własności) zdobyły łącznie 5 medali. Nic ani nikt nie jest w tej chwili w stanie przyćmić blasku, jakim bije ogromny sukces hodowlany Dubai Stud. Sukcesy z końmi wyhodowanymi przez tę stadninę, urodzonymi przez klacze będące również jej hodowli, są wyjątkowo ważne, smakują bardziej niż te uzyskane przez konie zakupione, często tuż przed ważnym pokazem.
W kategorii roczniaków, zarówno w grupie klaczy jak i ogierów wielkich niespodzianek nie było. W rywalizacji klaczek złoty medal przyznano gniadej Shahalel Al Shaqab, która jest po og. Na-mous Al Shahania (pełen brat FA El Rasheema), od klaczy Siwar Al Shaqab, złotej medalistki Czempionatu Świata i pokazu w Menton. Srebrny medal zdobyła wychowanka Dubai Stud – D Aserah (AJ Nofan – D Shihanah). Co ciekawe, podczas odbywającej się w ramach festiwalu aukcji, najdroższej sprzedany nie był wcale koń, a prawo do pobrania zarodka, właśnie od klaczy D Shihanah, która jest matką srebrnej medalistki. Został on wylicytowany przez katarską stadninę za blisko 903.000 euro. Brąz zdobyła SF Nora (EKS Farajj – SF Gazalah), należąca do Al Jassimya Farm z Kataru.
W grupie ogierków rocznych znalazło się dwóch medalistów maści karej, co nie zdarza się często. Medale przyznano następująco; złoto dla wyhodowanego w Ajman Stud srebrnego medalisty ostatniego Czempionatu Świata – AJ Sayer (AJ Yas – Sama AM), srebro dla wyhodowanego w Dubai Stud, a zakupionego podczas listopadowej aukcji w tej właśnie stadninie, D Hayel (D Shakhat – D Jawaher), wł. Al Thamer Stud (Katar). Brązowy medal otrzymał saudyjski (wł. Ajmal Stud) siwy Sarab Ajmal (EKS Farajj – Meqbilat Athbah).
W kategorii klaczy młodszych na jednym ringu spotkały się bardzo silne, utytułowane już rywalki. Większość z nich doskonale znana sędziom i publiczności z wcześniejszych pokazów tytularnych. Medale zostały przyznane następująco: D Beisan (D Seraj – Rah Rosalia), AJ Kayya (AJ Kafu – Aja Caprice) i D Najlah (D Seraj – Elle Flamenca). Każda z wymienionych klaczy ma na swoim koncie medal albo Czempionatu Świata w Paryżu, albo Pucharu Narodów w Akwizgranie.
W czempionacie ogierów młodszych zdarzyć mogło się wszystko, nie był to ani oczywisty, ani przewidywalny wybór. Ostatecznie złoty medal zdobył gniady, doskonale się prezentujący tego dnia Lehon (FA El Rasheem – Aragia Vanilla), wł. Al Jassimya Farm. Jest on złotym medalistą z Menton i srebrnym z Paryża. W bardzo dobrym typie, niezwykle suchy, dobrze się ruszający, z ładną głową osadzoną na całkiem dobrej szyi, nie dał się tym razem pokonać wychowankom Dubai Stud – D Sharar (D Seraj – FT Shaella) i D Shahhar (Excalibur E.A. – D Shihanah), którym sędziowie przyznali srebro i brąz. Wybór złotego medalisty nie był jednomyślny, sędziowie niemal równo podzielili się głosami (Lehon i D Sharar) typując złotego medalistę. Niewielką różnicą wygrał Lehon. Na ubiegłorocznym czempionacie świata w Paryżu kolejność była odwrotna. Wracając do Katary, to brązowym medalistą został D Shahhar (po og. Excalibur E.A.), kolejny medalowy potomek klaczy D Shihanah (FA El Rasheem – D Shahla), której embrion (prawo do pobrania zarodka) sprzedany został za wspomnianą powyżej rekordową kwotę na aukcji kilka dni wcześniej. Finał klaczy starszych był jednym z najbardziej emocjonujących momentów podczas całego festiwalu. Ekstremalnie wysoka jakość klaczy, o czym może świadczyć fakt, że wśród klaczy zakwalifikowanych do czempionatów były m.in. dwie Złote Medalistki Czempionatu Świata oraz pozostałe klacze, a każda z nich tytułami międzynarodowych czempionek, znaczących pokazów. Kiedy ustawiły się obok siebie, w pozycji na stój, głównie siwe, wyglądające jak posągi, miało się wrażenie uczestniczenia w wyjątkowym pokazie. Jakość obecnych tam klaczy była imponująca. Taka rywalizacja przyciąga uwagę hodowców i sympatyków rasy arabskiej z całego świata, a o to przecież organizatorom chodziło. Z wielką przyjemnością można było podziwiać na jednym ringu takie sławy jak Mozn Albidayer, Noft Al Nayfat, Basandrasettimocielo czy Malikat Al Moluk. Ostatecznie trzy pierwsze podzieliły się medalami, w takiej właśnie kolejności.
Wyjątkowo ważny czempionat ogierów starszych
Czempionat ogierów starszych to wyjątkowo ważna część pokazu, a w krajach Bliskiego Wschodu wzbudza jeszcze większe emocje niż na pokazach europejskich, wprowadza element dodatkowej rywalizacji. Zdobycie złotego medalu ogierów starszych jest ważne z hodowlanego punktu widzenia, a posiadanie czempiona ma związek z ambicjonalnym podejściem do hodowli. W środowisku hodowców spekuluje się, że Excalibur E.A. został niedawno zakupiony do Kataru za kwotę kilku milionów euro. Podczas Katary występował w barwach stadniny Al Shaqab. Zasłużenie ten Młodzieżowy Złoty Medalista Czempionatu Świata, pomimo drugiego miejsca w klasie, w finałach zdobył Złoty Medal i tytuł czempiona.
Srebrny medal wywalczył Sultan Al Zobara (Gazal Al Shaqab – Inra Al Shaqab), który do największych osiągnięć zalicza tytuł Złotego Medalisty Czempionatu Świata Ogierów Rocznych (2012). Utytułowany weteran pokazowych ringów mlecznosiwy Excalibur E.A., znakomicie poprowadzony przez Glenna Schoukensa lśnił w czempionacie, natomiast skarogniady Sultan Al Zobara, po kapitalnym występie w klasie ogierów 11-letnich i starszych z punktacją 93,94, na drugi dzień nie świecił już tym samym blaskiem. Brązowy medal przyznano ogierowi Amaar (RFI Farid – Adiya), wł Al. Dana Stud (Katar).
Pisząc o złotych, srebrnych i brązowych medalach warto podkreślić, że jak na Katarę przystało, były one rzeczywiście z prawdziwego kruszcu. Tak więc złoty medal miał dodatkowo pięknie oprawione rubiny, srebrny szafiry, a brązowy czarny onyks. Trofea oraz hojne nagrody finansowe były dopełnieniem trzydniowych zmagań hodowców i prezenterów.
Zakończenie imprezy w cieniu niewyobrażalnej tragedii w Turcji i Syrii
Dziękując gospodarzom za wspaniałe widowisko, doskonałą atmosferę, gościnność i odczuwalną na każdym kroku życzliwość, z wielkim szacunkiem trzeba podkreślić ich reakcję na niewyobrażalną katastrofę, jaka miała miejsce w niedalekiej Turcji i Syrii. W ramach solidarności z tymi krajami wiele budynków w stolicy Kataru było oświetlone kolorami flagi Turcji. W krótkim wystąpieniu na zakończenie pokazu, przewodniczący komitetu organizacyjnego dr Khaled Bin Ibrahim Al-Sulaiti wyraził w imieniu rządu Kataru chęć niesienia pomocy braciom i siostrom z Turcji i Syrii. W geście solidarności z rodzinami ofiar trzęsienia ziemi organizatorzy zrezygnowali z hucznej ceremonii zakończenia pokazu, która były niezwykle widowiskowa podczas dwóch poprzednich edycji festiwalu.
I tak Festiwal Katara 2023 dobiegł końca, choć zapewne spotkamy się ponownie w stolicy kraju Ad-Dauha jeszcze w tym roku, na kolejnym znaczącym pokazie, jakim będzie z całą pewnością, organizowany tam po raz pierwszy w historii, Czempionat Świata 2023.
Nagrody finansowe:
Oprócz nagród finansowych w klasach wiekowych od 1 do 6 miejsca w każdej klasie, nagrody w czempionatach kształtowały się następująco:
Kategorii koni rocznych:
Złoty Medal – 250.000 QAR (ok. 64.000 Euro)
Srebrny Medal – 150.000 QAR (ok. 38.000 Euro)
Brązowy Medal – 100.000 QAR (ok. 25.000 Euro)
Kategorii koni młodszych:
Złoty Medal – 800.000 QAR (ok. 204.000 Euro)
Srebrny Medal – 430.000 QAR (ok. 110.000 Euro)
Brązowy Medal – 250.000 QAR (ok. 64.000 Euro)
Kategorii koni starszych:
Złoty Medal – 1.000.000 QAR (ok. 255.000 Euro)
Srebrny Medal – 600.000 QAR (ok. 153.000 Euro)
Brązowy Medal – 300.000 QAR (ok. 76.000 Euro)
Pełne wyniki:
https://www.arabianessence.tv/events/katara-int-arabian-horse-festival-2023/550/