Reklama
Klasy Pleasure – Część II

Blog

Klasy Pleasure – Część II

Klasy Pleasure – część II

Jakie konie do Pleasure?

Jeżeli w twojej głowie narodziła się myśl „a może tak spróbować tego Pleasure?”, z pewnością pojawiła się lawina pytań do siebie i może wątpliwości. Czy damy radę? Jak to jechać? Czy mój koń się nadaje? Nie mam konia, właśnie chcę kupić, ale jakiego?… I pewnie cała masa innych, o których nie wspomniałam. Zakładając, że mamy choć blade pojęcie o koniach, możemy śmiało sobie poradzić w wyborze konia lub w wyborze dla niego odpowiedniej konkurencji. Oprócz zdrowia, które jest oczywiście jednym z najważniejszych cech dobrego użytkowego konia, powinniśmy skupić się na budowie, cechach psychicznych, naszych możliwości treningowych oraz wszystkich tych rzeczach jakie są niezbędne przy wyborze konia w ogóle. Konie do klas Pleasure powinny cechować się spokojnym usposobieniem, odwagą, głęboką klatką piersiową, mocnym zadem i grzbietem, miękkimi chodami, regularnymi. Do tej konkurencji wybiera się raczej wyższe osobniki ze swej rasy, o proporcjonalnej do kłody szyi i odpowiednich predyspozycjach ruchu do danej odmiany Pleasure. Przykładowo konie do konkurencji Western Pleasure powinny cechować się bardziej płaską akcją nóg z jednoczesnym mocnym podstawieniem zadu przy obniżonej pozycji głowy. W odmianach klasycznych akcja nóg zmienia się wraz z ustawieniem ramy konia. Naturalne predyspozycje ruchowe podpowiedzą nam czy wybrać Classic Pleasure, English Pleasure czy Western Pleasure. Poniżej kilka przykładowych Filmów.

Arabian Hunter Pleasure Classic

Arabian Western Pleasure

Arabian English Pleasure US

Arabian Driving Pleasure

Arabian Country Driving

Jeżeli nie masz jeszcze swojego pięknego konia czystej krwi arabskiej i przykładowo jesteś w trakcie wyboru pomiędzy kilkoma, które Ci się właśnie spodobały, polecam przeanalizowanie rodowodów. Tak, tak… Pomimo, iż w Polsce klasy pod siodłem są jeszcze mało popularne, to przykładowo w w USA spora część dobrych koni używanych w sporcie ma polskie korzenie. Nie może to oczywiście niczego zapewnić ale jest spora szansa na wybranie konia o pewnych genetycznych predyspozycjach. Może się taka wiedza okazać przydatna zwłaszcza przy wyborze wśród koni młodych i nie sprawdzonych pod siodłem. Polecam gorąco tę stronę http://www.korona.com/stallions.htm . Zawiera ona rodowody wielu ogierów o polskich korzeniach, z opisem oraz tytułami czy to sportowymi czy pokazowymi. W dużej części są także podane strony www aktualnych właścicieli i hodowców, gdzie czasami można znaleźć niezwykle cenne informacje o sukcesach koni z danej linii. Zakładając, że zdobyliśmy najpotrzebniejsze informacje, konie które mamy ofercie mają predyspozycje, są zdrowe, ufne i mają cudowne charaktery, a my nadal nie jesteśmy zdecydowani, polecam gorąco zawierzenie własnej intuicji. Podkreślam intuicji gdyż czasami jest ona mylona ze „świętym przekonaniem”, a to nie to samo. Życzę dobrych decyzji i wielkiej radości z Waszych koni. Już wkrótce następna część artykułu o klasach Pleasure.

Pozdrawiam

Marta Wołtosz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły publikowane na blogach. Opinie wyrażane w tekstach są osobistymi ocenami autorów.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Ostatnie wpisy autora:

1 października 2008

Nawiguj pomiędzy wpisami

Kalendarz wpisów

maj 2024
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.