Reklama
Konie polskiej hodowli także na Balearach

Pokazy

Konie polskiej hodowli także na Balearach

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Kankan MAF, fot. Alicja Poszepczyńska
Kankan MAF, fot. Alicja Poszepczyńska

Niedawno do piramidy ECAHO zostały dołączone pokazy najniższej kategorii: D „Regional Shows”. Są to pokazy jednodniowe, zamknięte dla koni, które wygrały klasę rangi C lub wyższej. Konie oceniane są przez jednego sędziego przez porównanie, albo systemem punktowym od 0 do 10. Wymagana jest obecność minimum jednego członka DC mówiącego w lokalnym języku. Opłata za afiliację kosztuje 90 €. Tego typu pokaz został zorganizowany podczas XXIV Czempionatu Balearów Koni Czystej Krwi (9-12.10) w miejscowości Inca na Majorce. Cała impreza trwała aż cztery dni. Zapisano ponad 120 koni Pura Raza Espaňola (czystej krwi hiszpańskiej), 11 Pura Raza Aá, 6 Pura Raza Menorquina (czystej krwi z Menorki, podobne do P.R.E., ale zawsze kare), oraz 31 czystej krwi arabskiej, z których wystartowało 28. Czwartek, piątek i sobota poświęcone były pierwszym trzem rasom, rozegrano także próbę funkcjonalności (ujeżdżenia) dla ogierów P.R.E. W niedzielę odbył się pokaz koni arabskich, oraz klasa liberty, a także czempionaty – także dla P.R.E. Urozmaiceniem były konkursy dodatkowe: dla najlepszego hodowcy, wystawcy, prezentera, itd. Inaczej niż zwykle, nagrody rozdano dopiero wieczorem. Trzeba przyznać, że na pucharkach, medalach i dyplomach nikt nie oszczędzał… i bardzo dobrze: niezależnie od rangi, zawsze pozostaje miła pamiątka z pokazu, choćby za trzecie miejsce.

 

Konie arabskie startowały w 9 klasach. W grupie klaczek rocznych wystąpiło sześć koni – potomkinie ogierów: ELART, ELTON, OM EL EXTREEM i ALFABIA DAMASCUS. Wygrała wyróżniająca się ANJELINA B.V. (ELTON – AVENIDA/EUROPEJCZYK) o polskim pochodzeniu, drugie miejsce zajęła bardzo przyjemna NOOR EL EXTREEM (OM EL EXTREEM – FLAVIA/THAMIL), obie hodowli i własności Yeguada Bautista Vich. Wśród trzech ogierków rocznych zdecydowanie najlepszy był KAROLUS MAF (MAF ROMULUS – KASTILIA MAF/ELART), hod/wł. Ingalil Martensson, który otrzymał także tytuł Rezerwowego Czempiona Ogierów Młodszych. Za nim był jego kolega stajenny KAVALIER MAF (ELART – KATUN/CRUSADER).

 
Norman, fot. Alicja Poszepczyńska
Norman, fot. Alicja Poszepczyńska

Wystąpiło pięć zgłoszonych klaczek dwuletnich po ogierach: MARWAN AL SHAQAB, ABHA ELJI, ELART i GLADYSZ. Wygrała śliczna siwa KANKAN MAF (ELART – KATUN/CRUSADER) – pełna siostra ogierka KAVALIER MAF z tej samej hodowli i późniejsza Czempionka Klaczy Młodszych. Druga była AM QAHI (ABHA ELJI – AM HIMYARI/EL PERFECTO), hod/wł. L’Eresta S.L. Ona z kolei zdobyła tytuł Rezerwowej Czempionki Klaczy Młodszych. Wystąpił tylko jeden ogierek dwuletni: bardzo dojrzały ABHA PUNJAB (MARWAN AL SHAQAB – ABHA JAWHARAH/EL PERFECTO), hod/wł. znanej stadniny Ganaderia Ses Planes S.L. Po południu został on Czempionem Ogierów Młodszych. W klasie klaczek trzyletnich były dwie klaczki: ZINGARA PSYCHE (PADRONS PSYCHE – ZGUBA/ENRILO), hod/wł. Yeguada Bautista Vich i GUAL HAMMURABI (ABHA ELJI – GUAL VAIRA/BENI-HAMUD), hod. Antonii Comas Llabres, wł. MªTeresy Gual De Pons. Zajęły miejsca zgodnie z kolejnością.

 

Grupę trzech klaczy 4, 5 i 6-letnich wygrała KORAL (ELTON – ELECTRIC SILUETE/MONOGRAMM), hod/wł. Yeguada Bautista Vich, druga była ISEULT, od ABHA JAMAICA po EL PERFECTO, córka użytego w Polsce ogiera KHIDAR, wyhodowana przez Ramona Gomez Pardo, wł. Ganaderia Ses Planes S.L. Tego samego dnia otrzymały one tytuły odpowiednio Czempionki i Rezerwowej Czempionki Klaczy Starszych. W klasie przeznaczonej dla ogierów w tym samym wieku zwyciężył masywny michałowski ZAKAZANY OWOC (GANGES – ZALETA/PIECHUR), wł. Yeguada Bautista Vich, drugi był lekki i szlachetny GUAL GHORKI (KHIDAR – GUAL TESSA/ABHA HARIM), hod. MªTeresy Gual De Pons, wł. L’Eresta S.L. – późniejszy Rezerwowy Czempion Ogierów Starszych. Klacze siedmioletnie i starsze reprezentowała AM SHARIZAR (GUAL SADAM – AM SHILKA/GUAL JAZIR), hod. Martin Amengual Mascaro, wł. L’Eresta S.L., która po południu nie mogła z powodów zdrowotnych wystąpić w czempionacie. W grupie ogierów w tym samym wieku wyróżnił się ruchem i dobrym przygotowaniem NORMAN (MONOGRAMM – W.N. NASTASEA/NABOR), hod. SK Michałów, wł. Yeguada Bautista Vich, który otrzymał też tytuł Czempiona Ogierów Starszych. Drugie miejsce zajął jego syn ASTON od pięknej janowskiej klaczy AVENIDA po EUROPEJCZYK, hod/wł. Yeguada Bautista Vich.

 

Klasa LIBERTY była podzielona na dwie grupy: wystąpiły dwa ogiery i cztery klaczki. Najlepszym ogierem w tej konkurencji okazał się wspomniany wcześniej ASTON, natomiast najlepszą klaczą AM QAHI. Konie biegały luzem po całym ringu pokazowym, który miał wymiary padoku ujeżdżeniowego. W sobotę rozgrywano na nim próbę ujeżdżenia. Na czas pokazu w ręku zdjęto oznaczenie dresażowe i tradycyjnie wystawiono roślinki w doniczkach. Cała impreza była zorganizowana w sposób ekonomiczny, bez ponoszenia zbędnych nakładów. Sam fakt, że były to pokazy aż czterech ras czystych już ograniczał koszty. Z podobnym kumulowaniem imprez końskich spotkałam się już we Włoszech: po co robić jedne zawody, skoro można zrobić trzy różnego rodzaju, co weekend? Nie trzeba przenosić namiotów z boksami i stolikami, ogrodzeń, oraz demontować głównej areny i trybun.

 

Atmosfera pokazu była przyjemna i spokojna. Klasy rozpoczynały się, gdy zgromadziły się wszystkie konie, a więc nie do końca zgodnie z programem, ale przecież wiadomo, że przygotowanie koni zajmuje dużo czasu i wysiłku. Zbytni pośpiech nie jest wskazany…

 

Ludzie są sympatyczni i otwarci, lecz ich tryb życia różni się znacznie od naszego. W środku dnia robi się kilkugodzinną przerwę na odpoczynek (obiad), a życie towarzyskie zaczyna się dopiero późnym wieczorem. Pewnie dlatego rozdanie nagród zaplanowano dopiero na 20.00 w niedzielę. Publiczność dopisała, choć wyraźnie więcej osób było zainteresowanych końmi typowo hiszpańskimi o charakterystycznych, wysokich chodach, niż arabskimi. Jeżeli chodzi o hodowlę tych drugich, to zwracają uwagę dobre kłody u młodzieży, wpływy rodowodowe polskie, oraz najlepszych ogierów na świecie. Zauważalne jest też to, że Hiszpanie bardzo kochają swoje rodzime rasy i mimowolnie czasem upodobniają araby do P.R.E. Generalnie bardzo dbają o konie, które czasem są w aż za dobrej kondycji.

 

Wydaje się, że bardzo dobrym pomysłem jest przeprowadzanie próby ujeżdżeniowej dla ogierów P.R.E., która w 25% wpływa na ostateczną ocenę konia. Być może wprowadzenie tego typu konkurencji byłoby pożyteczne w przypadku ogierów czystej krwi arabskiej.

Czempionat koni arabskich sędziowała Anna Stojanowska.

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.