Reklama
Konie polskiej hodowli także na Balearach

Pokazy

Konie polskiej hodowli także na Balearach

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Kankan MAF, fot. Alicja Poszepczyńska
Kankan MAF, fot. Alicja Poszepczyńska

Niedawno do piramidy ECAHO zostały dołączone pokazy najniższej kategorii: D „Regional Shows”. Są to pokazy jednodniowe, zamknięte dla koni, które wygrały klasę rangi C lub wyższej. Konie oceniane są przez jednego sędziego przez porównanie, albo systemem punktowym od 0 do 10. Wymagana jest obecność minimum jednego członka DC mówiącego w lokalnym języku. Opłata za afiliację kosztuje 90 €. Tego typu pokaz został zorganizowany podczas XXIV Czempionatu Balearów Koni Czystej Krwi (9-12.10) w miejscowości Inca na Majorce. Cała impreza trwała aż cztery dni. Zapisano ponad 120 koni Pura Raza Espaňola (czystej krwi hiszpańskiej), 11 Pura Raza Aá, 6 Pura Raza Menorquina (czystej krwi z Menorki, podobne do P.R.E., ale zawsze kare), oraz 31 czystej krwi arabskiej, z których wystartowało 28. Czwartek, piątek i sobota poświęcone były pierwszym trzem rasom, rozegrano także próbę funkcjonalności (ujeżdżenia) dla ogierów P.R.E. W niedzielę odbył się pokaz koni arabskich, oraz klasa liberty, a także czempionaty – także dla P.R.E. Urozmaiceniem były konkursy dodatkowe: dla najlepszego hodowcy, wystawcy, prezentera, itd. Inaczej niż zwykle, nagrody rozdano dopiero wieczorem. Trzeba przyznać, że na pucharkach, medalach i dyplomach nikt nie oszczędzał… i bardzo dobrze: niezależnie od rangi, zawsze pozostaje miła pamiątka z pokazu, choćby za trzecie miejsce.

 

Konie arabskie startowały w 9 klasach. W grupie klaczek rocznych wystąpiło sześć koni – potomkinie ogierów: ELART, ELTON, OM EL EXTREEM i ALFABIA DAMASCUS. Wygrała wyróżniająca się ANJELINA B.V. (ELTON – AVENIDA/EUROPEJCZYK) o polskim pochodzeniu, drugie miejsce zajęła bardzo przyjemna NOOR EL EXTREEM (OM EL EXTREEM – FLAVIA/THAMIL), obie hodowli i własności Yeguada Bautista Vich. Wśród trzech ogierków rocznych zdecydowanie najlepszy był KAROLUS MAF (MAF ROMULUS – KASTILIA MAF/ELART), hod/wł. Ingalil Martensson, który otrzymał także tytuł Rezerwowego Czempiona Ogierów Młodszych. Za nim był jego kolega stajenny KAVALIER MAF (ELART – KATUN/CRUSADER).

 
Norman, fot. Alicja Poszepczyńska
Norman, fot. Alicja Poszepczyńska

Wystąpiło pięć zgłoszonych klaczek dwuletnich po ogierach: MARWAN AL SHAQAB, ABHA ELJI, ELART i GLADYSZ. Wygrała śliczna siwa KANKAN MAF (ELART – KATUN/CRUSADER) – pełna siostra ogierka KAVALIER MAF z tej samej hodowli i późniejsza Czempionka Klaczy Młodszych. Druga była AM QAHI (ABHA ELJI – AM HIMYARI/EL PERFECTO), hod/wł. L’Eresta S.L. Ona z kolei zdobyła tytuł Rezerwowej Czempionki Klaczy Młodszych. Wystąpił tylko jeden ogierek dwuletni: bardzo dojrzały ABHA PUNJAB (MARWAN AL SHAQAB – ABHA JAWHARAH/EL PERFECTO), hod/wł. znanej stadniny Ganaderia Ses Planes S.L. Po południu został on Czempionem Ogierów Młodszych. W klasie klaczek trzyletnich były dwie klaczki: ZINGARA PSYCHE (PADRONS PSYCHE – ZGUBA/ENRILO), hod/wł. Yeguada Bautista Vich i GUAL HAMMURABI (ABHA ELJI – GUAL VAIRA/BENI-HAMUD), hod. Antonii Comas Llabres, wł. MªTeresy Gual De Pons. Zajęły miejsca zgodnie z kolejnością.

 

Grupę trzech klaczy 4, 5 i 6-letnich wygrała KORAL (ELTON – ELECTRIC SILUETE/MONOGRAMM), hod/wł. Yeguada Bautista Vich, druga była ISEULT, od ABHA JAMAICA po EL PERFECTO, córka użytego w Polsce ogiera KHIDAR, wyhodowana przez Ramona Gomez Pardo, wł. Ganaderia Ses Planes S.L. Tego samego dnia otrzymały one tytuły odpowiednio Czempionki i Rezerwowej Czempionki Klaczy Starszych. W klasie przeznaczonej dla ogierów w tym samym wieku zwyciężył masywny michałowski ZAKAZANY OWOC (GANGES – ZALETA/PIECHUR), wł. Yeguada Bautista Vich, drugi był lekki i szlachetny GUAL GHORKI (KHIDAR – GUAL TESSA/ABHA HARIM), hod. MªTeresy Gual De Pons, wł. L’Eresta S.L. – późniejszy Rezerwowy Czempion Ogierów Starszych. Klacze siedmioletnie i starsze reprezentowała AM SHARIZAR (GUAL SADAM – AM SHILKA/GUAL JAZIR), hod. Martin Amengual Mascaro, wł. L’Eresta S.L., która po południu nie mogła z powodów zdrowotnych wystąpić w czempionacie. W grupie ogierów w tym samym wieku wyróżnił się ruchem i dobrym przygotowaniem NORMAN (MONOGRAMM – W.N. NASTASEA/NABOR), hod. SK Michałów, wł. Yeguada Bautista Vich, który otrzymał też tytuł Czempiona Ogierów Starszych. Drugie miejsce zajął jego syn ASTON od pięknej janowskiej klaczy AVENIDA po EUROPEJCZYK, hod/wł. Yeguada Bautista Vich.

 

Klasa LIBERTY była podzielona na dwie grupy: wystąpiły dwa ogiery i cztery klaczki. Najlepszym ogierem w tej konkurencji okazał się wspomniany wcześniej ASTON, natomiast najlepszą klaczą AM QAHI. Konie biegały luzem po całym ringu pokazowym, który miał wymiary padoku ujeżdżeniowego. W sobotę rozgrywano na nim próbę ujeżdżenia. Na czas pokazu w ręku zdjęto oznaczenie dresażowe i tradycyjnie wystawiono roślinki w doniczkach. Cała impreza była zorganizowana w sposób ekonomiczny, bez ponoszenia zbędnych nakładów. Sam fakt, że były to pokazy aż czterech ras czystych już ograniczał koszty. Z podobnym kumulowaniem imprez końskich spotkałam się już we Włoszech: po co robić jedne zawody, skoro można zrobić trzy różnego rodzaju, co weekend? Nie trzeba przenosić namiotów z boksami i stolikami, ogrodzeń, oraz demontować głównej areny i trybun.

 

Atmosfera pokazu była przyjemna i spokojna. Klasy rozpoczynały się, gdy zgromadziły się wszystkie konie, a więc nie do końca zgodnie z programem, ale przecież wiadomo, że przygotowanie koni zajmuje dużo czasu i wysiłku. Zbytni pośpiech nie jest wskazany…

 

Ludzie są sympatyczni i otwarci, lecz ich tryb życia różni się znacznie od naszego. W środku dnia robi się kilkugodzinną przerwę na odpoczynek (obiad), a życie towarzyskie zaczyna się dopiero późnym wieczorem. Pewnie dlatego rozdanie nagród zaplanowano dopiero na 20.00 w niedzielę. Publiczność dopisała, choć wyraźnie więcej osób było zainteresowanych końmi typowo hiszpańskimi o charakterystycznych, wysokich chodach, niż arabskimi. Jeżeli chodzi o hodowlę tych drugich, to zwracają uwagę dobre kłody u młodzieży, wpływy rodowodowe polskie, oraz najlepszych ogierów na świecie. Zauważalne jest też to, że Hiszpanie bardzo kochają swoje rodzime rasy i mimowolnie czasem upodobniają araby do P.R.E. Generalnie bardzo dbają o konie, które czasem są w aż za dobrej kondycji.

 

Wydaje się, że bardzo dobrym pomysłem jest przeprowadzanie próby ujeżdżeniowej dla ogierów P.R.E., która w 25% wpływa na ostateczną ocenę konia. Być może wprowadzenie tego typu konkurencji byłoby pożyteczne w przypadku ogierów czystej krwi arabskiej.

Czempionat koni arabskich sędziowała Anna Stojanowska.

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.