Reklama
Pride of Poland 2007

Pride of Poland

Pride of Poland 2007

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Pieta, fot. Joanna Jonientz
Pieta, fot. Joanna Jonientz

Janów 2007: polska hodowla nadal wyznacza kierunek

 

W tym roku goście z kraju i z zagranicy obejrzeli w Janowie stawkę aż 160 najlepszych polskich koni zgłoszonych do czempionatu Polski, po czym w niedzielne popołudnie zostawili podczas aukcji rekordową sumę – ponad 2,5 mln euro, kupując 42 spośród 51 koni wystawionych na sprzedaż.

 

Podczas XXXIX aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim kupcy z 10 krajów wydali ponad 2,5 miliona euro (2 541 900) na 33 z 35 koni z listy głównej i 9 z 16 podczas cichej sprzedaży. Najwyżej wylicytowanym koniem została niezbyt faworyzowana wcześniej, 4- letnia gniada Pieta (Gazal Al Shaqab – Pilar) z Janowa Podlaskiego – źrebna Gangesem, pełna siostra Młodzieżowej Czempionki Polski 2005 – Pingi i półsiostra tegorocznej Młodzieżowej Wiceczempionki – Pinty. Żona perkusisty The Rolling Stones – Shirley Watts, zapłaciła za nią sumę 300 tys. euro. Osiągnięcie tej kwoty spowodowało przekroczenie progu pierwszego miliona euro sprzedaży podczas aukcji. Większość koni sprzedanych w tym roku pojedzie do Belgii (7), choć nieoficjalnie wiadomo, że część z nich trafi na Bliski Wschód. 6 koni zakupiono do Dubaju – między innymi jedną z faworytek, Errarę po Monogramm, sprzedaną za 165 000 euro. Również 6 koni, choć już nie za tak astronomiczne sumy, jak w zeszłym roku, nabyli hodowcy z Australii. Tylko dwa konie wystawione na sprzedaż na liście głównej nie znalazły nabywców, w tym pierwszy w historii polskiej aukcji wspaniały koń skokowy – klacz Niniwa, dwukrotna Czempionka Europy w skokach, która nie osiągnęła ceny rezerwowej. Jej hodowcy na pewno będą jednak zadowoleni z takiej matki stadnej w St. Roch Arabians. 

 

Polscy hodowcy nie byli tak efektywni w kupowaniu koni, jak w ubiegłych latach, choć kilkakrotnie włączali się do licytacji. Hodowcy z SK Sowiniec licytowali klacz Altonę (sprzedana w końcu za 180 000), inni licytowali m.in. Wiaźmę i Lavernę. W końcu tylko jedna klacz pozostanie w Polsce: piękna córka Eldona, wyhodowana w Białce Firosetta, będąca do tej pory własnością księdza Stanisława Sławińskiego z Czeple Arabians. Trzykrotnie kryta Eksternem, dała m.in. ogierka Faronn, drugiego w klasie podczas tegorocznego czempionatu w Białce, jak również pokazywaną w Polsce i za granicą Figurantkę. W tym roku Firosetta jako jedyna oferowana była do sprzedaży ze źrebakiem – przyjemnym ogierkiem Fascyt po Ekstern, będąc znów źrebną Eksternem. Firosettę za 53 000 euro kupili hodowcy mający stadninę niedaleko Janowa Podlaskiego. 

 

Spotkania hodowców w Janowie Podlaskim owocują również sprzedażą koni poza lub po aukcji. Kraj opuszczą m.in. nie wylicytowany na Silent Sale Pereldon oraz jego kolega stajenny Alpar, a także jeden z faworytów tegorocznego czempionatu Polski ogierów – Milord Al Shaqab z Minnesota Arabians (który dołączy do swojego kolegi – sprzedanego rok temu na Wyspy Kanaryjskie Migranta). Trwają negocjacje związane ze sprzedażą ogiera Etnodrons Psyche.

 

Ceny na polskie konie arabskie pozostają nadal bardzo wysokie, ale hodowcy z całego świata nadal są gotowi przyjeżdżać do małego polskiego miasteczka na granicy z Białorusią i płacić astronomiczne sumy za polskie klacze. I chociaż Polska jest tak daleka geograficznie od korzeni konia arabskiego na Bliskim Wschodzie, trzeba przyznać, że nasz kraj ma wyjątkowe szczęście do hodowli tej pustynnej rasy koni, oferując przy okazji przybyszom z kraju i zagranicy równie egzotyczne i ciekawe chwile w otoczeniu nadbużańskich łąk i schowanych przed światem wiosek Podlasia.

 

Wyniki
(ceny w EUR)

Pride of Poland 2007
(33 klacze, 2 ogiery)

 

Pieta 300 tys. WB
Zulejka 205 tys. Belgia
Altona 180 tys. Belgia
Errara 165 tys. Dubaj (ZEA)
Faustyna 150 tys. Belgia
Laverna 140 tys. Dubaj (ZEA)
Siklawa 100 tys. Katar
Pralina 85 tys. Dubaj (ZEA)
Złota Wieża 85 tys. Belgia
Elenita 80 tys. Katar
Wiaźma 80 tys. Belgia
Worskla 80 tys. Katar
Polenta 75 tys. Belgia
Prudencja 70 tys. ZEA
Eolida 60 tys. Dubaj (ZEA)
Epifania 60 tys. Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)
Firosetta 53 tys. Polska
Ekonomika 50 tys. Dubaj (ZEA)
Eusala 50 tys. Katar
Belladona 45 tys. Francja
Bajonna 44 tys. Australia
Greta 40 tys. Belgia
Melonia 46 tys. Australia
Bogini 30 tys. Francja
Wanilia 27 tys. Australia
Celta 25 tys. USA
Emisana 23 tys. RPA
Pianella 22 tys. Australia
Eumenida 18 tys. Francja
Fula 14 tys. RPA
Salina 12 tys. USA

 

Eukariont 42 tys. Australia
Major 15 tys. Australia

 

Silent Sale 2007
(13 zaoferowanych klaczy, 3 ogiery)

 

Enkora 25 tys. Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)
Formosa 20 tys. Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)
Elżbietka 9,9 tys. Australia
Złota Brama 7,3 tys. RPA
Doris Day 5 tys. Polska
Esina 5 tys. RPA
Estelia 5 tys. Szwajcaria
Fidżi 5 tys. Irlandia
Pembina 5 tys. RPA
Esperada sprzedana po aukcji na niepodaną do publicznej wiadomości kwotę do Francji
Wina sprzedana po aukcji na niepodaną do publicznej wiadomości kwotę do WB

 

Epicentrum 8,7 tys. Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)
Pereldon sprzedany po aukcji na niepodaną do publicznej wiadomości kwotę do Francji

 

Całość artykułu „Janów 2007: polska hodowla nadal wyznacza kierunek” można znaleźć tutaj

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy
Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.