Reklama
XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi

PokazyPride of Poland

XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi

Janowska hala - miejsce Pokazu Narodowego i aukcji Pride of Poland & Summer Sale 2023, fot. Ewa Imielska-Hebda
Janowska hala - miejsce Pokazu Narodowego i aukcji Pride of Poland & Summer Sale 2023, fot. Ewa Imielska-Hebda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Ani się obejrzeliśmy i tegoroczny sezon pokazowy w Polsce dobiegł końca, a podsumowaliśmy go, spędzając tradycyjnie jak co roku, drugi weekend sierpnia w janowskiej stadninie na Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi oraz aukcjach Pride of Poland i Summer Sale.

Wencedora, Złoty Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska
Wencedora, Złoty Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska

W tym roku pogoda dopisała aż nadto, serwując nam żar lejący się z nieba przez wszystkie dni wydarzenia, ale dzięki pomysłowi zorganizowania całej imprezy w janowskiej hali, mogliśmy w komfortowych warunkach cieszyć oczy widokiem najpiękniejszych polskich koni czystej krwi arabskiej.

Cararra, Srebrny Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska
Cararra, Srebrny Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska

Sam pomysł organizacji Czempionatu oraz Aukcji od początku był szeroko krytykowany, a ci, którzy nie krytykowali na pewno byli sceptyczni, ale i bardzo ciekawi tego jak to wyjdzie. Filmiki z przygotowań i budowy infrastruktury, które na bieżąco publikowała Stadnina Koni w Janowie Podlaskim w swoich mediach społecznościowych, podsycały ciekawość i ekscytację, a koniec końców okazało się, że hala została przygotowana naprawdę pięknie i elegancko, ring nie był wcale taki mały, a do tego przyzwoicie oświetlony, wszyscy się zmieścili, a temperatura wewnątrz była naprawdę przyjemna.

Eleganza, Brązowy Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska
Eleganza, Brązowy Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska

Aby nie było zbyt pięknie, niestety w tym roku, goście spoza strefy VIP, kolejny raz nie zostali potraktowani z należytą starannością, chociażby w kwestii cateringu. Jedna, dość miernej jakości budka z hamburgerami i hot-dogami to naprawdę nie jest powód do dumy na tej rangi imprezie. Wystawa fotografii autorstwa Sylwii Iłendy, Karoliny Misztal oraz Mariusza Wiederyńskiego, będąca zaproszeniem do obchodów nadchodzącego 70-lecia Stadniny Koni w Michałowie także była dostępna jedynie dla gości VIP, a wejścia do niej bronił ponury pan ochroniarz. Ochrona zresztą była dosłownie wszędzie – nawet przy wejściu do toalet.

Poker Face KL, Złoty Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska
Poker Face KL, Złoty Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska

I tak, jak w trakcie każdego z poprzednich polskich pokazów dawało się odczuć przyjacielską, rodzinną atmosferę, gdzie konie były dla ludzi, tak niestety Narodowy Pokaz Koni Arabskich z tych powodów odstraszał, a osoby spoza strefy VIP wydawały się być problemem.

Gladius SA, Srebrny Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska
Gladius SA, Srebrny Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska

Koniecznie należy jeszcze zwrócić uwagę na temat kolejnego pomysłu organizatorów, czyli obowiązku noszenia brzydkich szarych koszulek przez oficjalne fotografki w ringu. Czemu to miało służyć? Czy naprawdę nie wystarczyły specjalne identyfikatory?

Abelia, Złoty Medal Klaczy Młodszych, fot. Patrycja Makowska
Abelia, Złoty Medal Klaczy Młodszych, fot. Patrycja Makowska

Wracając jednak do czempionatu. Do pokazu zgłoszono łącznie 117 koni, a ich oceną zajęło się grono sędziowskie w składzie: Christine Jamar i Martine Van Hee z Belgii, Mohammed Aziz Kadan z Izraela, Abdelaziz Al Marzooqi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Joseph Polo ze Stanów Zjednoczonych i Eiad Safady z Holandii w towarzystwie niezawodnych ringmasterów Roberto Ceccaroni (IT) oraz Mohammeda Hammada (EG), a w komisji dyscyplinarnej znaleźli się Peter Hegemann (DE), Fahrang Fazeli (IR) i Gianpaolo Teobaldelli (IT).

Psyche Apsara, Srebrny Medal Klaczy Młodszych, fot. Patrycja Makowska
Psyche Apsara, Srebrny Medal Klaczy Młodszych, fot. Patrycja Makowska

XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi wystartował w piątkowe popołudnie klasami ogierów. Pierwsza seria ogierków rocznych wyłoniła nam dwóch medalistów niedzielnych czempionatów, ale żadnemu z nich nie przypadł złoty medal. Złoto bowiem i tytuł Czempiona Polski Ogierków Rocznych został przyznany pokazywanemu pierwszy raz w Polsce, zjawiskowemu zwycięzcy serii B ogierków rocznych, gniademu Poker Face KL (RFI Unique – Plivia po Kahil Al Shaqab) hodowli i własności stadniny Klikowa Arabians, który w klasie zdobył 92,70 punktu, w tym 4×20 za typ, 2×20 za głowę z szyją i 2×20 za ruch. Ogierek ten został także uhonorowany przyznawaną pierwszy raz nagrodą Girlan-Beya dla Najlepszego Ogierka Rocznego ufundowaną przez hodowcę Girlan-Beya – Michała Bogajewicza.

Bellaria, Brązowy Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Bellaria, Brązowy Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Girlan-Bey (Pesal – Gracja-Bis po Monogramm) to koń, który w 2003 roku symbolicznie zapoczątkował erę zacierania się różnic między końmi arabskimi wyhodowanymi w państwowych stadninach, a tymi pozostającymi w rękach prywatnych hodowców, zostając pierwszym w historii polskich pokazów Czempionem Ogierków oraz Best in Show podczas młodzieżowego czempionatu rozgrywanego w Białce. Wizerunek Girlan-Beya umieszczony na nagrodzie został opracowany przez uzdolnionego i znanego z wielu podobnych projektów – Rafała Walendowskiego. Wspomniana wcześniej pierwsza seria ogierków rocznych janowskiego pokazu wyłoniła pozostałych dwóch medalistów niedzielnego czempionatu. Pierwsze miejsce w klasie zajął chwytający za oko, efektowny Phenix Al Miro (D Zeidan – Psyche Lejla po Pogrom) hod. i wł. Mirosława Rogowskiego, który w czempionacie musiał zadowolić się dopiero trzecim miejscem i brązowym medalem, ustępując miejsca srebrnemu czempionowi pokazów w Tarnowie i w Sopocie, siwemu Gladius SA (Dominic M – Ginessa po Shanghai E.A.) hodowli i własności Waldemara Bąka. Tym samym Gladius SA po raz trzeci z rzędu został nagrodzony srebrnym medalem i został wybrany Wiceczempionem Polski Ogierków Rocznych.

Phenix Al Miro, Brązowy Medal Ogierów Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Phenix Al Miro, Brązowy Medal Ogierów Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Klaczki roczne zostały podzielone na trzy mocne, bardzo wyrównane serie, a wyłonienie spośród nich czempionki w niedzielne przedpołudnie było trudne i nieoczywiste, o czym świadczą zróżnicowane typy sędziów do medali. Finalnie, złoty medal i tytuł Czempionki Polski Klaczek Rocznych, uzyskała reprezentantka gospodarzy – Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, zdobywczyni drugiego miejsca w klasie 1C, gniadej Wencedory (Haash OSB – Wiga po Om El Bellissimo) znanej z pokazu w Białce, gdzie otrzymała srebrny medal. W klasie, Wencedora musiała ustąpić miejsca, choć z niewielką stratą punktów michałowskiej Livornie (AJ Azzam – Liguria po El Omari), która w czempionacie zajęła dopiero piąte miejsce. Druga natomiast otrzymała srebrny medal, zwyciężczyni serii 1A, która jako jedyna spośród roczniaczek otrzymała swoją 20 (za głowę z szyją) gniada, śliczna Cararra (D Zeidan – Calatina po Emerald J) hodowli Marka Kondrasiuka, a stanowiąca własność Alicji Najmowicz. Brązowy medal, powtarzając swój wynik z Białki oraz Tarnowa, zdobyła janowska kasztanowata Eleganza (Haash OSB – Eduarda po Pogrom), która w swojej klasie zajęła trzecie miejsce.

El Draco, Złoty Medal Ogierów Młodszych, fot. Patrycja Makowska
El Draco, Złoty Medal Ogierów Młodszych, fot. Patrycja Makowska

Klasy ogierków młodszych zwyczajowo były dość skromnie obsadzone, zarówno pod względem liczby, jak i jakości koni, a wytypowanie Czempiona Polski Ogierków Młodszych w niedzielnym porównaniu w czempionacie nie przysporzyło większego problemu – w tym także sędziom, którzy jednogłośnie wskazali na pokazywanego pierwszy raz w Polsce, trenowanego na co dzień we Włoszech, siwego El Draco RA (Morion – El Medisa po Shanghai E.A.) hodowli i własności Regina Arabians Czesława Gołaszewskiego. El Draco RA został także uhonorowany przechodnią Nagrodą im. Izabelli Pawelec- Zawadzkiej dla Młodzieżowego Czempiona Polski. Tuż za nim na podium znalazł się michałowskiej hodowli, 3⁄4 brat El Draco RA, mieniący się złotem, wielokrotnie nagradzany El Medar (Morion – El Medonia po Shanghai E.A.). Brązowy medal przypadł w udziale wyhodowanemu w Janowie, ciemnogniademu Al Narciso (Erantis – Amorena po Pogrom), który powtórzył swój wynik z Białki, po drodze zdobywając jeszcze złoty medal w Tarnowie.

Evett Magic, Złoty Medal Klaczy Starszych, fot. Patrycja Makowska
Evett Magic, Złoty Medal Klaczy Starszych, fot. Patrycja Makowska

W klasach klaczek dwu- i trzyletnich zobaczyliśmy łącznie 15 koni, a w niedzielnym czempionacie stanęło 6 klaczek. Do pierwszego miejsca, sędziowie jednogłośnie wytypowali zwyciężczynię klasy klaczek dwuletnich, janowską siwą Abellię (Magic Magnifique – Axara po Kahil Al Shaqab), która ma już jedno złoto na koncie z tarnowskiego czempionatu. Tym razem do kolekcji dołożyła tytuł Młodzieżowej Czempionki Polski. Srebrny medal zdobyła wyhodowana i stanowiącej własność Stadniny Koni Chrcynno-Pałac, zdobywczyni pierwszego miejsca w klasie klaczek trzyletnich i jedynych młodzieżowych 20 (za głowę z szyją) gniada Psyche Apsary (Ghaith Al Zobair – Psyche Victoria po Ekstern), która tym samym, podobnie jak Abellia powtórzyła wynik z Tarnowa. Brązowy medal przypadł do kolekcji kolejnej reprezentantce Janowa, kasztanowatej Bellarii (Wortex Kalliste – Bokasa po Ekstern), która w klasie zajęła analogiczne, trzecie miejsce.

Echo Anastazja, Srebrny Medal Klaczy Starszych, fot. Patrycja Makowska
Echo Anastazja, Srebrny Medal Klaczy Starszych, fot. Patrycja Makowska

Klasy seniorskie, czy klaczy, czy ogierów zawsze powodują mniejsze lub większe wzruszenia, cieszą oczy i sprawiają, że serce mocniej bije, bo każdy ma swoich ulubieńców, których zna od lat. Czempionat Ogierów Starszych był miłym dla oka i dla serca wydarzeniem. Pierwszym powodem, dla którego na sercu zrobiło się cieplej był Złoty Medal (QR Marc – Złota Orda po Pesal), który po wygranej w wielkim stylu klasy ogierów najstarszych z notą 92,70 (czyli najwyższą notą pośród ogierów starszych) po latach został wreszcie nagrodzony zapisanym mu w imieniu złotym medalem i został Czempionem Polski Ogierów Starszych. Drugie miejsce na podium przypadło dawno niewidzianemu na pokazach, ciemnogniademu Wolare (RFI Farid – Wieża Marii po El Omari), który przepięknie dojrzał i pozostaje w bardzo dobrej kondycji, dzięki czemu wygrał swoją klasę z wysoką notą 92,10 punktu, w tym 1×20 za typ i 4×20 za ruch. Wolare jest hodowli Wojciecha Parczewskiego, a stanowi własność Sławomira Bubasa. Trzecie i ostatnie „męskie” miejsce na podium tegorocznych czempionatów zajął janowski mlecznosiwy Barok (Om El Bellissimo – Baida po Balon), który w klasie był drugi ustępując miejsca Złotemu Medalowi.

Zigi Zana, Brązowy Medal Klaczy Starszych, fot. Patrycja Makowska
Zigi Zana, Brązowy Medal Klaczy Starszych, fot. Patrycja Makowska

Licznie i bardzo mocno obsadzone klasy klaczy starszych, jak zwykle były swego rodzaju wisienką na torcie pokazu. O jakości klaczy świadczy fakt, że na 4 klasy klaczy starszych, w których zobaczyliśmy łącznie 31 klaczy, tylko jedna zdobyła poniżej 90 punktów, natomiast aż 14 powyżej 92 punktów! Dlatego kolejny raz sędziowie mieli arcytrudne zadanie w czempionatach, by wybrać najlepsze z najlepszych i uhonorować je medalami. I tak, Czempionką Polski Klaczy Starszych, a następnie Best in Show XLV Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi została ubiegłoroczna Wiceczempionka Polski, siwa, zjawiskowa w pozycji na stój Evett Magic (S.M.A. Magic One – Evolett po Ajman Moniscione), wyhodowana przez Katarzynę Dolińską-Witkowską z Zalia Arabians, a stanowiąca własność Tomasza Tarczyńskiego ze stadniny Grabów nad Pilicą. Sukcesy Evett Magic, a także kilku innych koni wyhodowanych pod Łodzią w stadninie pp. Witkowskich (m.in. Excalibria, Exfaria Zalia, Extina Zalia, Perlaf Zalia) spowodowały, że kolejny raz, właściciele niewielkiej stadniny Zalia Arabians zostali uhonorowani nagrodą dla Hodowcy Roku, przyznawaną każdego roku przez Polski Związek Hodowców Koni Arabskich. Evett Magic otrzymała także specjalną nagrodę za Najlepszą Głowę Pokazu, i mimo że w klasie zajęła drugie miejsce z 92,50 pkt., to w niedzielę w porównaniu wypadła najlepiej w oczach sędziów, którzy nominowali ją na czempionkę niemal jednogłośnie (tylko jeden sędzia miał inną faworytkę). Srebrny medal i drugie miejsce na podium powędrowało do wysoko ocenianej zarówno w Janowie, jak i wcześniej w Tarnowie, wyhodowanej w Stadninie Koni Chrcynno-Pałac siwej Echo Anastazji (Psyche Keret – Echo Aurora po Eternity Ibn Navarrone-D). Echo Anastazja została nagrodzona dodatkowo nagrodą dla Best in Show – Pure Polish oraz wygrała swoją klasę z wynikiem 93,20 pkt., w tym 1 raz 20 za typ, 3 razy 20 za ruch i kompletem 16 za nogi. Brązowy medal tegorocznego janowskiego czempionatu przypadł w udziale wyhodowanej w Stadninie Koni Michałów Zigi Zanie (QR Marc – Zagrobla po Monogramm), która wygrała klasę klaczy najstarszych z notą 93,10 punktu (3×20 za typ, 3×20 za ruch). Zigi Zana po fenomenalnym występie w Tarnowie na pewno dawała nadzieję michałowskiej stadninie na lepszy wynik, ale i tak, sukcesy koni z michałowskich stajni, w tym także nagroda dla Najwyżej Ocenionej Klaczy Pokazu – El Bellissimy (Ascot DD – Ekliptyka po Ekstern), spowodowały przyznanie tej stadninie tytułu Najlepszego Hodowcy Pokazu, a Artur Łojowski został wybrany Najlepszym Prezenterem Pokazu.

Evett Magic, Złoty Medal Klaczy Starszych, fot. Patrycja Makowska
Evett Magic, Złoty Medal Klaczy Starszych, fot. Patrycja Makowska

Poza wyżej wymienionymi nagrodami specjalnymi, oczywiście należy wspomnieć także o nagrodzie za Najlepszy Ruch Pokazu, którą otrzymała najstarsza jego uczestniczka, siwa Altamira (Ekstern – Altona po Eukaliptus), oraz o nagrodzie dla Najlepszego Konia Wyścigowego Pokazu, czyli janowskiej Patangi (Om El Bellissimo – Pepita po Ekstern). Czempionaty zakończyły się wręczeniem nagrody przechodniej – Trofeum WAHO dla wybitnego przedstawiciela rasy arabskiej hodowli polskiej. W tym roku otrzymał ją dawno niewidziany, ale wciąż kochany i posiadający liczne grono fanów, janowski, gniady Pogrom (QR Marc – Pętla po Visbaden), a zaprezentował go Najlepszy Trener Pokazu, czyli Mateusz Tokarski.

Złoty Medal, Złoty Medal Ogierów Starszych, fot. Patrycja Makowska
Złoty Medal, Złoty Medal Ogierów Starszych, fot. Patrycja Makowska

Aukcja Pride of Poland 2023

Po około dwugodzinnej przerwie po czempionatach, z niemałym opóźnieniem rozpoczęła się aukcja Pride of Poland 2023. Opóźnienie wynikało, według organizatorów, z dużego zainteresowania kupców rejestrujących się w biurze Aukcji. Dziś wiadomo, że aż tak wielkiego zainteresowania nie było, kupujący nie „bili się” o konie, a finalnie nowy dom znalazło 14 koni z wystawionych 24, po ponad 6 godzinach, niekoniecznie żywej licytacji. W 2023 roku rolę aukcjonera przyjął George Bruns, w asyście trzech spotterów w ringu – Mohammeda Hammada, Mariusza Rytla i Roberto Ceccaroni.

Wolare, Srebrny Medal Ogierów Satsrzych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Wolare, Srebrny Medal Ogierów Satsrzych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Dziwi fakt wystawienia praktycznie na ostatnią chwilę tzw. lokomotywy aukcji w postaci michałowskiej utytułowanej, przecudnej urody Wildony (Shanghai E.A. – Wilda po Gazal Al Shaqab). I o ile można się spierać, czy powinna zostać sprzedana, czy też nie, o tyle nie ulega wątpliwości, że strona marketingowa, promocja tego konia nie powinna przebiegać w taki sposób jaki mogliśmy obserwować. Z tego powodu, licytacja Lot. 0 nie przebiegała jakoś bardzo dynamicznie, aukcjoner „wymęczył” ostatni wzrost o 50 tysięcy Euro do kwoty 650.000 Euro i trzykrotnym, pospiesznym przybiciem młotka zakończył licytację. Wildona znalazła nowy dom w Hanaya Arabians w Szwajcarii pośród innych wysokiej klasy „koleżanek” z Polski.

Wildona, sprzedana za 650 tys. Euro do Szwajcarii, fot. Patrycja Makowska
Wildona, sprzedana za 650 tys. Euro do Szwajcarii, fot. Patrycja Makowska

Kolejne dwie klacze z listy, czyli Celita (Lawrence El Gazal – Cella po Ekstern) hodowli i własności Stadniny Koni Białka oraz Majama (po Shanghai E.A.) wraz z matką Minerwiną (Kahil Al Shaqab – Mesalina po Ekstern) będące w posiadaniu Wojciecha Parczewskiego nie znalazły zainteresowania kupców. W przypadku Majamy i Minerwiny, jest to o tyle zaskakujące, że Minerwina jest pełną siostrą michałowskiego Moriona i wydawać by się mogło, że to jedna okazja w życiu, by kupić taką klacz. Ciągnąca się w nieskończoność licytacja gniadej, ślicznej Babetty (Emerald J – Belinda po Kahil Al Shaqab) przyniosła janowskiej stadninie 112.000 Euro, a zamieszka ona w Belgii, w dobrze nam znanej stadninie Flaxman Arabians. Kolejna klacz z listy została wycofana – michałowska Elaksa (Shanghai E.A. – Elara po Gazal Al Shaqab), a kolejne trzy klacze (Pustynia Ognia, Basilea i Escotia) wróciły do stajni niesprzedane, choć każda z nich nosi w sobie potencjał pokazowy i hodowlany.

El Esmera, sprzedana za 810 tys. Euro do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, fot. Patrycja Makowska
El Esmera, sprzedana za 810 tys. Euro do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, fot. Patrycja Makowska

Koń z numerem 8 na liście aukcyjnej od początku wzbudzał wielkie emocje. Pierwotnie dlatego, że z tym numerem miała wystąpić kasztanowata janowska Paterna (Eden C – Pinga po Gazal Al Shaqab), ale ponieważ została wycofana z aukcji z powodu niedyspozycji, a na jej miejsce wskoczyła Patria (Eden C – Palmeta po Ecaho). Zmiana nastąpiła na kilka dni przed aukcją, toteż podobnie jak w przypadku Wildony nie mogło być mowy o odpowiedniej promocji tej klaczy i została sprzedana także do Belgii, do Flaxman Arabians, za 62.000 Euro.

Babetta, sprzedana za 112 tys. Euro do Belgii, fot. Patrycja Makowska
Babetta, sprzedana za 112 tys. Euro do Belgii, fot. Patrycja Makowska

Lot 9, czyli pierwotna gwiazda tegorocznej aukcji – michałowska El Esmera (Sahm Al Arab – Esmeraldia po QR Marc) przyniosła widzom i oczywiście kupującym najwięcej emocji, co przełożyło się na w miarę sprawnie przeprowadzoną licytację, która zakończyła się najwyższą uzyskaną ceną w trakcie tegorocznej Pride of Poland, czyli 810.000 Euro. El Esmera zamieszka w Al Zobair Stud (UAE). Kolejny koń z listy aukcyjnej, zjawiskowy, lecz bardzo oszczędnie użyty w macierzystej stadninie, siwy Paris (Kahil Al Shaqab – Palmeta po Ecaho) pochodzący z janowskiej stadniny zostaje w Polsce, w stajniach Adama Ochmana z Polia Arabians, a uzyskał cenę 50.000 Euro. Frestona, Pazienza i Palisandra zeszły z ringu niesprzedane. Ceny uzyskane za kolejne dwie klacze (odpowiednio 20.000 Euro i 25.000 Euro), czyli Alsandrinę (Equator – Alhasa po Ganges) i Pesalinę (El Omari – Parmania po Kahil Al Shaqab) wydają się być skromne, zwłaszcza za tę drugą. Niemniej, Alsandrina zasili amerykańską stadninę Aspire Arabians Ivana i Sheryl Orsorio, a Pesalina zamieszka pod Łodzią w Black Lady Arabians Anny Janas-Naze.

Apolonia, sprzedana za 75 tys. Euro do Belgii, fot. Patrycja Makowska
Apolonia, sprzedana za 75 tys. Euro do Belgii, fot. Patrycja Makowska

Dużo satysfakcji przyniosła Państwu Parysom licytacja Bogini Róż PA (Kahil Al Shaqab – Blackrose po Abyad AA), która zakończyła się sprzedażą klaczy za 170.000 Euro do stadniny w Belgii. Kolejna na liście klacz, i kolejna przedstawicielka janowskiej linii B, młodziutka Bella Mia (Morion – Beira po Pogrom) uzyskała cenę 66.000 Euro i znalazła nowy dom w Arabii Saudyjskiej. Oferowana przez Alicję Najmowicz, pełna siostra oferowanej rok temu michałowskiej Poganinki – kasztanowata Pentoria (El Omari – Pentra po Poganin) wylicytowana za kwotę 29.000 Euro zamieszka w stadninie Budhens Stud w Belgii, a michałowskę Wesperę (Morion – Wogeza po Equator) za niewiele wyższą kwotę 30.000 euro wylicytowała Christine Jamar.

Barok, Brązowy Medal Ogierów Starszych, fot. Patrycja Makowska
Barok, Brązowy Medal Ogierów Starszych, fot. Patrycja Makowska

Przedłużająca się aukcja i coraz późniejsza godzina nie sprzyjały ożywionej licytacji. Kolejna z listy pochodząca ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Palemona (Polon – Prometida po Kahil Al Shaqab) uzyskała cenę 17.000 Euro, którą zapłacił klient z Syrii. Gniada Calatina (Emerald J – Calatea po Ekstern) wróciła do stajni nie uzyskawszy ceny minimalnej. W okolicach godziny 22 na ringu janowskiej hali pojawił się wyczekiwany przez grono fanów, wyhodowany w Stadninie Koni w Michałowie multiczempion Ferrum (Morion – Ferrmaria po El Omari). Uzyskał on cenę 81.000 euro i od tej pory szczęśliwe życie będzie wiódł w stadninie Branninge Arabian Stud w Szwecji, pod troskliwym okiem Sary Holm. Ostatnia z listy, oferowana przez stadninę Klikowa Arabians, siwa w gęstej hreczce Pegala PS (Gazal Al Shaqab – Percepcja po Laheeb), za kwotę 39.000 Euro pojedzie do tej samej stadniny do licytowana wcześniej Pentoria, czyli do Budhens Stud w Belgii.

Pogrom, WAHO Trophy, fot. Ewa Imielska-Hebda
Pogrom, WAHO Trophy, fot. Ewa Imielska-Hebda

Aukcja zakończyła się późnym wieczorem. 14 sprzedanych koni uzyskało łącznie 2 161 000 Euro, w tym Stadnina Koni Michałów sprzedała 5 koni za 1 596 000 Euro, Stadnina Koni Janów Podlaski 6 koni za 326 000 Euro, a hodowcy prywatni 3 konie za 238 000 Euro.

Patanga, Best Race Horse of the Polish Nationals, fot. Ewa Imielska-Hebda
Patanga, Best Race Horse of the Polish Nationals, fot. Ewa Imielska-Hebda

Poniedziałkowa aukcja Summer Sale przyniosła łącznie dochód w wysokości 324 500 Euro, a sprzedano 17 koni z listy. Stadnina Koni Michałów zarobiła kolejne 186 500 Euro, w tym 75 000 Euro za najdroższego konia tejże aukcji, czyli siwą Apolonię (Ekstern – Argolida po Grafik), która zamieszka w Belgii. Stadnina Koni w Janowie Podlaskim sprzedała 7 koni za 73.000 Euro, a hodowcy prywatni kolejne 3 konie za 65.000 Euro.

Pozostaje czekać na wpłaty i odbiory koni i życzyć im pięknego życia w nowych domach. A nam kolejnego spotkania w Janowie za rok. Do zobaczenia!

Nagrody w rozgrywkach finałowych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Nagrody w rozgrywkach finałowych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.