Reklama
XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, Pride of Poland & Summer Sale 2023

PokazyPride of Poland

XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, Pride of Poland & Summer Sale 2023

Wencedora, Złoty Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Wencedora, Złoty Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

W dniach 11-14.08.2023 odbyło się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń dla miłośników najpiękniejszych koni, czyli rozsławiona na całym świecie Pride of Poland i Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Stadninę Koni w Janowie Podlaskim śmiało można nazwać stolicą koni czystej krwi arabskiej w Polsce. Jest to miejsce historyczne i bliskie sercu każdej osobie, która ma cokolwiek wspólnego z tą wspaniałą rasą koni.

Carrara, Srebrny Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hedba
Cararra, Srebrny Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hedba

Tegoroczny Janów był inny niż zwykle, nie było pokazu na świeżym powietrzu, ani zielonego ringu, z którym większości z nas się kojarzył. Cała impreza została zorganizowana pod zadaszeniem, aby zapewne zapobiec ewentualnej złej pogodzie, na którą rok temu organizatorzy nie byli przygotowani. Janowska kryta ujeżdżalnia zamieniła się w ekskluzywne, bardzo eleganckie i mocno nowoczesne miejsce. Wnętrze dorównało wysokiej rangi zagranicznym pokazom, a granatowa aranżacja z białymi stolikami wyglądała szykownie i wykwintnie, ogromne ledowe telebimy były zjawiskowe, a cały ring bardzo dobrze oświetlony.

Eleganza, Brązowy Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Eleganza, Brązowy Medal Klaczy Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Powierzchnia została znakomicie wykorzystana, a sektor VIP na około ringu, okazał się dobrym pomysłem. Organizacyjnie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, łącznie z zadaszeniem na rozprężalni, dając komfort koniom i ich prezenterom podczas oczekiwania na wejście. Mimo wysokich temperatur w hali było dosyć chłodno. Restauracja Bałałajka sprostała formą cateringu na tak dużej imprezie, a jedzenie było naprawdę smaczne.

Poker Face KL, Złoty Medal Ogierów Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Poker Face KL, Złoty Medal Ogierów Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

W sali na parterze było można podziwiać przepiękną kolekcję trofeów zdobytych na krajowych i międzynarodowych pokazach przez janowskie i michałowskie konie oraz prace fotograficzne trzech twórców: Karoliny Misztal, Mariusza Wideryńskiego i Sylwii Iłendy. Katalog tak ten pokazowy jak i aukcyjny były przyjemne dla oka i dość przejrzyste, choć w aukcyjnym brakowało informacji odnośnie rodowodów ogierów, którymi były stanowione klacze oraz ich historii hodowlanej, czyli co dotychczas urodziły, poza tym był tylko w wersji angielskiej.

Gladius SA, Srebrny Medal Ogierów Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Gladius SA, Srebrny Medal Ogierów Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Tegoroczne Dni Arabskie otworzyły klasy pod siodłem, które rozpoczęły się w piątek o godz. 11:00. Łącznie wzięło udział 9 koni w trzech dyscyplinach (Classic Pleasure, Hunter Pleasure, Historical Polish Costume). Jest to zawsze miły akcent, aby zobaczyć jakimi znakomitymi wierzchowcami są araby. Zmagania w XLV Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi rozpoczęły ogierki roczne. Zwycięzcą pierwszej grupy został gniady Phenix Al Miro (D Zeidan x Psyche Lejla po Pogrom), hodowli i własności Mirosława Rogowskiego, prezentowany przez Juriego Samoilenko. Drugą grupę roczniaków zdominował tegoroczny złoty medalista Poker Face KL (RFI Unique x Plivia po Kahil Al Shaqab) prezentowany przez Glenna Schoukensa, hodowli i własności Klikowa Arabians. Ogierek w Janowie wyglądał wybitnie obiecująco, prezentował rewelacyjny typ i tym samym zdobył najwyższą notę w roczniakach i ogierach młodszych – 92,70 ex aequo z michałowskim Złotym Medalem (ogiery starsze).

Phenix Al Miro, Brązowy Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska
Phenix Al Miro, Brązowy Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska

W klasach ogierów dwuletnich i trzyletnich zwycięzcami zostali synowie Moriona – michałowski El Medar (Morion x El Medonia po Shanghai E.A.), który zdobył srebro, i złoty medalista wśród ogierów młodszych El Draco RA (Morion x El Medisa po Shanghai E.A.), hodowli oraz własności Czesława Gołaszewskiego. Ogierami starszymi zawładnął mlecznosiwy Złoty Medal (QR Marc x Złota Orda po Pesal) z Arturem Łojowskim i tak, jak jego imię zobowiązuje, wrócił do Michałowa ze złotym medalem ogierów starszych i jak wcześniej wspomniałam najwyższą notą.

Abelia, Złoty Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Abelia, Złoty Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Sobota należała już do żeńskich klas, w których stawka była liczniejsza niż piątkowa. Trzy klasy roczniaczek, z czego dwie wygrane przez prywatnych hodowców. Pierwsze zwycięstwo i srebrny medal należały ponownie do potomstwa D Zeidana, zdobyła je gniada klaczka Cararra (D Zeidan x Calatina po Emerald J), hod. Marka Kondrasiuka, wł. Alicji Najmowicz, pokazywana przez Marka Demczuka. W klasie 1B odniosła zwycięstwo podopieczna Pawła Kozikowskiego Katarina AO (Raoud Al Bidayer x Kadira of Sinus po Fadi Al Shaqab), hodowli i własności Adama Ochmanna. Ostatnia klasa roczniaczek została zdominowana przez reprezentantki stadnin państwowych: zwyciężczynię michałowskiej hodowli Livornię (AJ Azzam x Liguria po El Omari) i janowską Wencedorę (Haash OSB x Wilga po Om El Bellissimo), która zdobyła tegoroczne złoto klaczek rocznych.

Psyche Apsara, Srebrny Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Psyche Apsara, Srebrny Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

To Janów zdecydowanie zdominował klasę dwulatek, dzięki przepięknej córce ogiera Magic Magnifique, Abelli od klaczy Axara po Kahil Al Shaqab. Jednogłośnie okrzyknięto ją złotą medalistką klaczy młodszych, na co bezwzględnie zasłużyła. Po przerwie rozpoczęły się, często nazywane „klasami śmierci”, kategorie klaczy starszych. A wśród nich najwyżej oceniane konie podczas całego pokazu, znakomite klacze, dojrzałe, pewne siebie, pełne nieprzemijającego uroku i charyzmy, będące kwintesencją konia arabskiego. Tegoroczne złoto klaczy starszych, miano najlepszego konia pokazu i nagrodę za najpiękniejszą głowę uzyskała prywatnej hodowli Evett Magic (S.M.A Magic One x Evolett po Ajman Moniscione), hod. Zalia Arabians Katarzyny Dolińskiej-Witkowskiej, wł. Tomasza Tarczyńskiego, fantastycznie przygotowana i zaprezentowana przez Juriego Samoilenko. Srebro również otrzymali prywatni hodowcy: Stadnina Chrycynno-Pałac dzięki wspaniale się ruszającej, siwej Echo Anastazji (Psyche Keret x Echo Aurora po Eternity Ibn Navarrone-D), a brąz przypadł michałowskiej, doskonale znanej z ringów pokazowych w całej Europie Zigi Zanie (QR Marc x Zagrobla po Monogramm), która zachwyciła w Tarnowie zdobywając tam oprócz Złotego Medalu Klaczy Starszych cały szereg nagród dodatkowych, w tym Puchar Księcia Pawła Sanguszki dla Najwyżej Ocenionego Koni Pokazu.

Bellaria, Brązowy Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Bellaria, Brązowy Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Również w przypadku pokazu w Janowie należy wspomnieć o nagrodach specjalnych. Tutaj najwyższą notę pokazu otrzymała michałowska El Bellisima (Ascot DD x Ekliptyka po Ekstern), a nagrodę za najlepszy ruch janowskiej hodowli Altamira (Ekstern x Altona po Eukaliptus), własności Adama Ochmanna. Tegoroczne WAHO Trophy przyznano legendarnemu ogierowi Pogrom (QR Marc x Pętla po Visbaden). Najlepszym prezenterem okazał się dzielnie walczący Artur Łojowski, a najlepszym trenerem został niezawodny Mateusz Tokarski. Jego podopieczna Patanga (Om El Bellissimo x Pepita po Ekstern) otrzymała nagrodę dla najlepszego wyścigowego konia pokazu. Nagrodę dla najlepszego hodowcy zdobyła natomiast Stadniny Koni Michałów.

El Draco, Złoty Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
El Draco, Złoty Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Do tegorocznego Pokazu narodowego zostało zgłoszonych aż 117 koni. Ich jakość była zadowalająca. Zdecydowanie lepsze są klasy koni starszych niż te koni rocznych i młodszych. Po niedzielnych czempionatach rozpoczęło się najbardziej wyczekiwane wydarzenie, czyli aukcja Pride of Poland. W tym roku sprzedano konie za kwotę 2.151.000 Euro (46 koni w ofercie, 31 sprzedanych), w tym najwyższe kwoty uzyskały dwie michałowskie klacze: przepiękna El Esmera (Sahm El Arab x Esmeraldia po QR Marc) została sprzedana do stadniny Al Zobair Stud (ZEA) za 810 tys. Euro, a Wildona (Shanghai E.A. x Wilda po Gazal Al Shaqab) poszła w świat z ceną młotkową 650 tys. Euro do Szwajcarii (Hanaya Stud). Aukcja była dobrze przygotowana zarówno dla przyszłych nabywców, którzy przybyli osobiście, jak i składających oferty drogą internetową (dzięki systemowi online sprzedana została jedna klacz, do Portugalii).

El Medar, Srebrny Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
El Medar, Srebrny Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

W poniedziałek odbyła się druga aukcja pod nazwą Summer Sale. Najwyższe ceny uzyskały dwie michałowskie córki Eksterna: za Apolonię od kl. Argolida po Grafik zapłacono 75 tys. Euro, a za Editorię, córkę kl. Editha po Eden C – 35 tys. Euro. Podsumowując, tegoroczne imprezy „Janów i Pride” wypadły bardzo dobrze, zarówno pod względem organizacyjnym, wizualnym jak i finalnym wynikiem aukcji. Było wielu widzów na trybunach, jak i w sektorze VIP, a całe wydarzenie przebiegało sprawnie i bez niespodzianek pogodowych.

Al Narcisio, Brązowy Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Al Narcisio, Brązowy Medal Ogierów Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Vademecum XLV Polish National Arabian Horse Show & Pride of Poland

Wyniki Czempionatów:

Klacze roczne:
Gold – Wencedora (Haash OSB x Wiga po Om El Bellissimo) hod. i wł. SK Janów Podlaski
Silver – Cararra (D Zeidan x Calatina po Emerald J) hod. Marek Kondrasiuk, wł. Alicja Najmowicz
Bronze – Eleganza (Haash OSB x Eduarda po Pogrom) hod. i wł. SK Janów Podlaski

Ogiery roczne:
Gold – Poker Face KL (RFI Unique x Plivia po Kahil Al Shaqab) hod. i wł. Klikowa Arabians
Silver – Gladius SA (Dominic M x Ginessa po Shanghai E.A.) hod. i wł. Waldemar Bąk
Bronze – Phenix Al Miro (D Zeidan x Psyche Lejla po Pogrom) hod. i wł. Mirosław Rogowski

Klacze młodsze:
Gold – Abellia (Magic Magnifique x Axara/ Kahil Al Shaqab) hod. i wł. Sk Janów Podlaski
Silver – Psyche Apsara (Ghaith Al Zobair x Psyche Victoria po Ekstern) hod. i wł. SK Chrycynno-Pałac
Bronze – Bellaria (Wortex Kalliste x Bokasa po Ekstern) hod. i wł. SK Janów Podlaski

Ogiery młodsze:
Gold – El Draco RA (Morion x El Medisa po Shanghai E.A.) hod. i wł. Czesław Gołaszewski
Silver – El Medar (Morion x El Medonia po Shanghai E.A.) hod. i wł. SK Michałów
Bronze – Al Narciso (Erantis x Amorena po Pogrom) hod. i wł. SK Janów Podlaski

Klacze starsze:
Gold – Evett Magic (S.M.A. Magic One x Evolett po Ajman Moniscione) hod. Katarzyna Dolińska-Witkowska, wł. Tomasz Tarczyński
Silver – Echo Anastazja (Psyche Keret x Echo Aurora po Eternity Ibn Navarrone-D) hod. i wł. SK Chrycynno-Pałac
Bronze – Zigi Zana (QR Marc x Zagrobla po Monogramm) hod. i wł. SK Michałów

Ogiery starsze:
Gold – Złoty Medal (QR Marc x Złota Orda po Pesal) hod. i wł. SK Michałów
Silver – Wolare (RFI Farid x Wieża Marii po El Omari) hod. Wojciech Parczewski i wł. Sławomir Bubas
Bronze – Barok (Om El Bellissimo x Baida po Balon) hod. i wł. SK Janów Podlaski

Nagrody specjalne:
Nagroda PZHKA Pure Polish – Echo Anastazja (Psyche Keret x Echo Aurora po Eternity Ibn Navarrone-D) hod. i wł. SK Chrycynno-Pałac
Highest Score Mare – El Bellisima (Ascot DD x Ekliptyka po Ekstern) hod. i wł. SK Janów Podlaski
Best Movement – Altamira (Ekstern x Altona po Eukaliptus) hod. i wł. SK Janów Podlaski
Best Head – Evett Magic (S.M.A. Magic One x Evolett po Ajman Moniscione) hod. Katarzyna Dolińska-Witkowska, wł. Tomasz Tarczyński
Best Breeder – SK Michałów
WAHO Trophy – Pogrom (QR Marc x Pętla po Visbaden) hod. i wł. SK Janów Podlaski
Best Handler – Artur Łojowski – SK Michałów
Best Trainer – Mateusz Tokarski – SK Janów Podlaski
Best Racehorse of the National Show – Patanga (Om El Bellissimo x Pepita po Ekstern) hod. i wł. SK Janów Podlaski
Izabela Pawelec-Zawadzka Trophy – El Draco RA (Morion x El Medisa po Shanghai E.A.) hod. i wł. Czesław Gołaszewski

Evett Magic, Złoty Medal Klaczy Starszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Evett Magic, Złoty Medal Klaczy Starszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Wyniki Pride of Poland:

Lot 0 Wildona (Shanghai E.A. x Wilda po Gazal Al Shaqab) hod. i wł. SK Michałów – 650.000 euro – Szwajcaria
Lot 1 Celita (Lawrence Al Gazal x Cella po Ekstern) hod. i wł. Stadnina Koni Białka – niesprzedana
Lot 2 Majama (Shanghai E.A. x Minerwina po Kahil Al Shaqab) hod. i wł. Wojciech Parczewski – niesprzedana
Lot 3 Babetta (Emerald J x Belinda po Kahil Al Shaqab) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 112.000 euro – Belgia
Lot 4 Elaksa (Shanghai E.A. x Elara po Gazal Al Shaqab) hod. i wł. SK Michałów – wycofana
Lot 5 Pustynia Ognia (Empire x Pustynia Kahila/ Kahil Al Shaqab) hod. i wł. SK Michałów – niesprzedana
Lot 6 Basilea (Pogrom x Bambina po Kahil Al Shaqab) hod. i wł. SK Janów Podlaski – niesprzedana
Lot 7 Escotia (Ascot DD x Emancja po WH Justice) hod. Stanisław Sławiński i wł. Jarosław Naze i Anna Janas-Naze – niesprzedana
Lot 8 Patria (Eden C x Palmeta po Ecaho) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 62.000 euro – Belgia
Lot 9 El Esmera (Sahm El Arab x Esmeraldia po QR Marc) hod. i wł. SK Michałów – 810.000 euro – Zjednoczone Emiraty Arabskie
Lot 10 Paris (Kahil Al Shaqab x Palmeta po Ecaho) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 40.000 euro – Polska
Lot 11 Frestona (QR Marc x Frymuszka po Ekstern) hod. Jan Dobrzyński wł. Paweł Dobrzyński – niesprzedana
Lot 12 Pazienza (Wortex Kalliste x Pregola po Vitorio TO) hod. i wł. SK Janów Podlaski – niesprzedana
Lot 13 Palisandra (Kahil Al Shaqab x Pasjenza po Enzo) hod. i wł. SK Michałów – niesprzedana
Lot 14 Alsandrina (Equator x Alhasa po Ganges) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 20.000 euro – Stany Zjednoczone
Lot 15 Pesalina (El Omari x Parmania po Kahil Al Shaqab) hod. i wł. SK Michałów – 25.000 euro – Polska
Lot 16 Bogini Róż PA (Kahil Al Shaqab x Blackrose po Abyad AA) hod. i wł. P.P.H. Parys Sp.z o. o. – 170.000 euro – Belgia
Lot 17 Bella Mia (Morion x Beira po Pogrom) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 66.000 euro – Królestwo Arabii Saudyjskiej
Lot 18 Pentoria (El Omari x Pentra po Poganin) hod. SK Michałów wł. Alicja Najmowicz – 29.000 euro – Belgia
Lot 19 Wespera (Morion x Wogeza po Equator) hod. i wł. SK Michałów – 30.000 euro – Holandia
Lot 20 Palemona (Polon x Prometida po Kahil Al Shaqab) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 17.000 euro – Turcja
Lot 21 Calatina (Emerald J x Calatea po Ekstern) hod. i wł. Marek Kondrasiuk – niesprzedana
Lot 22 Ferrum (Morion x Ferrmaria po El Omari) hod. i wł. SK Michałów – 81.000 euro – Szwecja
Lot 23 Pegala PS (Gazal Al Shaqab x Percepcja po Laheeb) hod. Przemysław Sawicki wł. Klikowa Rzepka – 39.000 euro – Belgia

Echo Anastazja, Srebrny Medal Klaczy Starszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Echo Anastazja, Srebrny Medal Klaczy Starszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Summer Sale:

Lot 1/s Editoria (Ekstern x Editha po Eden C) hod. i wł. SK Michałów – 35.000 euro – Belgia
Lot 2/s Teodora (Pomian x Tartina po Perseusz) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 20.000 euro – Zjednoczone Emiraty Arabskie
Lot 3/s Forga (Morion x Forgissima po Vitorio TO) hod. i wł. SK Michałów – 31.500 euro – Portugalia
Lot 4/s Echo Bey Asila (Psytadel x Egzyna po Eldon) hod. i wł. Janusz Ryżkowski – niesprzedana
Lot 5/s Almawiwa (Abyad AA x Alara po Eden C) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 9.000 euro – Turcja
Lot 6/s Apolonia (Ekstern x Argolida po Grafik) hod. i wł. SK Michałów – 75.000 euro – Belgia
Lot 7/s Aloja (Ascot DD x Aliara po Europejczyk) hod. i wł. SK Janów Podlaski – niesprzedana
Lot 8/s Golstera (Empire x Goltra po Alert) hod. i wł. SK Michałów – 18.000 euro – Zjednoczone Emiraty Arabskie
Lot 9/s Ametyda (Paris x Atanda po Eden C) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 6.000 euro – Turcja
Lot 10/s Paera (Emerald J x Paeksa po Ekstern) hod. Lech Błaszczyk wł. Piotr Pruszyński – wycofana
Lot 11/s Endibia (Eternal x Ekliptyka po Ekstern) hod. i wł. SK Michałów – niesprzedana
Lot 12/s Paliada (Ekstern x Pollina po Om El Bellissimo) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 9.000 euro – Turcja
Lot 13/s Esperana (Morion x Elerta po Alert) hod. i wł. Jan Głowacki – 22.000 euro – Zjednoczone Emiraty Arabskie
Lot 14/s Lambada (Emerald J x Lawinia/ Ekstern) hod. i wł. SK Michałów – 5.000 euro – Niemcy
Lot 15/s Eduela (Amanito x Eneria po QR Marc) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 5.000 euro – Polska
Lot 16/s Pustynia PS (Marwan Al Shaqab x Prokanitsa po Karnaval) hod. Przemysław Sawicki, wł. Klikowa Rzepka – 9.000 euro – Niemcy
Lot 17/s Kopra (Equator x Kasjopej po Eldon) hod. i wł. SK Michałów – niesprzedana
Lot 18/s Bella Bellisa (Erantis x Bellisa po Poganin) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 8.000 euro
Lot 19/s Emigrannta (E.S. Harir x Estopa po Emigrant) hod. i wł. Paweł Dobrzyński – niesprzedana
Lot 20/s Ekaja (Morion x Ellena po Ekstern) hod. i wł. SK Michałów – 12.000 euro – Czechy
Lot 21/s Bella La Fuerte (Fuerte x Bogini Marajj po Marajj) hod. i wł. Wojciech Parczewski – 34.000 euro – Izrael
Lot 22/s Forla (El Omari x Formia po Gazal Al Shaqab) hod. i wł. SK Michałów – 10.000 euro – Zjednoczone Emiraty Arabskie
Lot 23/s Pia Mari (Pogrom x Pia po Ganges) hod. i wł. SK Janów Podlaski – 16.000 euro – Polska.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.