Reklama
Podsumowanie sezonu wyścigowego 2009/2010 w Katarze

Wyścigi / Sport

Podsumowanie sezonu wyścigowego 2009/2010 w Katarze

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Al Dahma, fot. z archiwum Umm Qarn Farms
Al Dahma, fot. z archiwum Umm Qarn Farms

Wyścigi konne to wielka sprawa dla prawie jednomilionowego pod względem liczby ludności Kataru (powierzchnia 11 tys. km2, wschodnia część Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską). Katar graniczy z Arabią Saudyjską na południowym zachodzie i ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) na południowym wschodzie. W stolicy Księstwa Ad-Dauha, po zachodniej stronie miasta, znajduje się jedyny w kraju hipodrom. Sezon wyścigowy 2009/2010 zorganizowany przez Qatar Racing and Equestrian Club rozpoczął się w październiku 2009 i dobiegł właśnie końca (6.05.2010). Całość została zwieńczona huczną fetą i ceremonią nadania zaszczytnych tytułów: konia roku oraz najlepszego dżokeja, trenera, hodowcy oraz właściciela roku. Jak i w poprzednich latach, w 1800 gonitwach sezonu 2009/2010 wzięło udział ponad 500 koni czystej krwi arabskiej, które walczyły o blisko 4,5-milionową pulę nagród. Gonitwy w Katarze odbywają się na torze trawiastym, w porach wieczornych, w blasku jupiterów. Program gonitw jest bardzo urozmaicony. Do najważniejszych “eventów”, zarówno dla koni importowanych, jak i hodowli krajowej, należą: H.H. The Emir’s Sword G1 PA, dla 4-letnich i starszych koni (2400 m); Qatar International Trophy G1 PA dla 4-letnich i starszych koni (1600 m); Qatar National Day Trophy G1 PA dla 3-letnich i starszych koni (2000 m); Qatar International Derby Cup G2 PA wyłącznie dla 4-latków (2000 m), jak również H.H. The Hire Apparent Trophy G1 dla 4-latków i starszych, (2400 m), ale z ulgą wagi dla koni katarskiej hodowli. Dla ochrony i w celu wspierania rodzimych hodowców w programie wyścigowym rozgrywanych jest wiele gonitw z wysokimi pulami nagród wyłącznie dla koni lokalnej hodowli, tak jak H.H. The Emir’s Trophy G1 PA dla 4-letnich i starszych koni (2200 m) czy Qatar Derby Cup G2 PA dla 4-latków na dystansie 2000 m. Do największych stadnin koni wyścigowych należą Al Shahania i Umm Qarn Farms.

Al Dahma, fot. z archiwum Umm Qarn Farms
Al Dahma, fot. z archiwum Umm Qarn Farms

Od 6 lat w Katarze najlepszymi wyścigowcami są córki i synowie ogiera Amer, który jest czołowym w katarskiej stadninie Umm Qarn Farms, własności szejka Abdullaha Bin Khalifah Al Thani. Amer jest jednym z najbardziej prepotentnych reproduktorów arabskich koni wyścigowych ostatnich 15 lat na świecie. Nie dziwi więc fakt, że w sezonie 2009/2010, pod względem wielkości wygranych, w pierwszej dziesiątce wszystkie konie są właśnie po tym rewelacyjnym i wielce zasłużonym w hodowli pustynnym ogierze (desert bred). Ranking otwiera Al Dahma, ośmioletnia siwa córka Amera, od legendarnej sprinterskiej gniadej klaczy o rosyjskich korzeniach Al Hanoof 1994 (Managanate – Pesennaia po Naftalin), która wybornie sprawdziła się również w hodowli (syn General, 2005 pełny brat Al Dahmy, został w 2009 zwycięzcą Qatar Arabian World Cup G1 PA). Pod bacznym okiem znakomitego francuskiego trenera Albana de Mieulle, Al Dahma zrobiła międzynarodową karierę 5/34(24-5-5)21-6 i “wybiegała” dla swojego właściciela 2,3 mln euro. Odniosła aż 13 zwycięstw w gonitwach G1 we Francji, Anglii, ZEA, Turcji i oczywiście w Katarze. W roku 2008 została wybrana Narodowym Koniem Roku. W tym sezonie wyszła do startu dwa razy. Na początku stycznia zwyciężyła po raz czwarty w swojej karierze gonitwę G1 Qatar International Trophy. A w marcu, dosiadana przez znanego francuskiego dżokeja Oliviera Pelsiera, Al Dahma zakończyła zwycięstwem swoją zdumiewającą pięcioletnią karierę, wygrywając po raz drugi z rzędu gonitwę G1 H.H. Emir’s Sword (2400 m) z pulą nagród 1 000 000 USD, w czasie 2’38,99. Podczas ceremonii nagradzania prawie dziesięciotysięczna publiczność na stojąco żegnała niepobitą królową toru. Al Dahma powszechnie jest uznawana za najlepszego wyścigowego konia czystej krwi arabskiej na świecie. Przyniosła międzynarodową sławę i ogromny podziw dla hodowli Kataru w ogóle, a w szczególności dla jej katarskiego hodowcy i właściciela Umm Qarn Farms.

Al Dahma, fot. G. James
Al Dahma, fot. G. James

W ścisłej czołówce 5 najlepszych wyścigowców aż 4 są hodowli i własności szejka Abdullaha Bin Khalifah Al Thani (Al Dahma, Raqiyah, Omaier i Damis), do którego należy Umm Qarn Farms. Ale na czele rankingu jest siedmioletni Nimr (Amer – Nisaee po Dormane), własności Al Shahania należącej do szejka Kalifa Bin Mohammed Bin Khalifa Al Thani. Klacz Nisaee miała dobrą karierę biegową 2/17(5-4-5) 3. W hodowli dała siedem sztuk potomstwa. Jak do tej pory, najlepszym na torze okazał się Nimr, który bardzo dobrze biegał jako 5- i 6-latek. W minionym sezonie wyszedł 5 razy to startu. Zwyciężył w dwóch gonitwach: Sheik Abdullah Bin Khalifa Al Thani Cup i w gonitwie zarezerwowanej wyłącznie dla koni hodowli katarskiej H.H. The Heir Apperent Sword Trophy. Po odejściu Al Dahmy do hodowli najbardziej obiecującymi wyścigowcami w stajni Umm Qarn Farms są Raqiyah, Omaier, Damis oraz startujące trzylatki po dwóch synach Amera: Dahessie i Mugadirze. Pochodzeniowo wybija się pięcioletni Damis. Jego matką jest kasztanowata Kachia 1994, (Djelfor – Ortie), która biegała na torach Anglii i Kataru. Dała bardzo dobre potomstwo (m.in. ogier Mugadir 2000 po Amerze, wielokrotny czempion gonitw G1, Koń Roku WAHO 2006, a obecnie czołowy w rodzimej stadninie). Pozostali dwaj synowie Kachii (również po Amerze) to Keilan 2001 i Murhib 2004. Obaj po wspaniałych karierach i wielokrotnych zwycięstwach gonitw G1, od dwóch sezonów kryją w Umm Qarn Farms. W tym sezonie Damis (ich pełny brat) wyszedł 3 razy do startów. Wygrał w doborowej stawce gonitwę G2 Sheik Abdullah Bin Khalifa Al Thani Cup (1600 m) i był trzeci w najbardziej prestiżowej katarskiej gonitwie G1 H.H. Emir’s Sword (2400 m). W tej gonitwie pobiły go dwie stajenne koleżanki, zwyciężczyni Al Dahma i rewelacyjna 4-latka Raqiyak, która była druga na celowniku. Ta ostatnia rozpoczęła swoją karierę torową jako 3-latka zwycięstwem w bardzo ekskluzywnej stawce w gonitwie H.H. the President of the United Arab Emirates Championship Derby Cup we Francji. W minionym sezonie wyszła 3 razy do startu. Wygrała gonitwę Al Ruwis Cup dla 4-letnich i starszych koni i dwa razy była druga, m.in. w gonitwie G1 H.H. Emir’s Sword (2400 m), tuż za legendarną Al Dahmą. Dużo nadziei pokładają właściciele Umm Qarn Farms w pięcioletnim ogierze Omanier. Ma wspaniały rodowód. Oczywiście jest po Amerze, natomiast jego matką jest Marja 1991 (Cheri Bibi – Margau po Manganate), która miała dobrą karierę torową. W dwóch sezonach startowała 11 razy, z czego wygrała 5 gonitw. Jest matką 11 sztuk potomstwa. Torowo najbardziej wybitnymi jej dziećmi są ogiery Malaeekah 2002, Raihan 2006 oraz klaczka Raihanah 2007. Jej potomstwo po Mugadirze i Dahessie niebawem wyjdzie do startów. W tym roku Omanier biegał 4 razy. Wygrał w lutym gonitwę Gulf Cup (1600m), był drugi w gonitwie Sheik Abdulla Bin Al Thani Trophy i trzeci w gonitwie wyłącznie dla koni rodzimej hodowli H.H.The Emir’s Trophy na dystansie 2200 m.

KATAR – SEZON 2009/2010
RANKING KONI CZYSTEJ KRWI ARABSKIEJ wg. WIELKOŚCI WYGRANYCH

 

KOŃ POCHODZENIE WIEK PŁEĆ WYGRANA w €
AL DAHME Amer x Al Hanoof 8 kl. 500 860
NIMR Amer x Nisaee 7 og. 182 354
RAQIYAH Amer x Sarahmina 4 kl. 164 175
OMAIER Amer x Marja 5 og. 104 972
DAMIS Amer x Kachia 5 og. 69 935

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.