Kuźnia Nowowiejska: Mistrzostwa Polski, Zawody Międzynarodowe, Zawody Ogólnopolskie

Wyścigi / Sport

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Mistrzyni Polski Anna Tarnowska otrzymuje puchar PZHKA od delegata weterynaryjnego FEI Marcello Contiego, fot. Mateusz Jaworski

W miniony weekend (17 –20 lipca), w ośrodku jeździeckim Kuźnia Nowowiejska koło Żyrardowa, odbyły się Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców i Juniorów, Zawody Międzynarodowe oraz Zawody Ogólnopolskie w Długodystansowych Rajdach Konnych. W sumie w 7 konkursach wystartowało blisko 40 par z Polski, Czech, Litwy oraz Szwecji.

Elpas pod Katarzyną Nykielewicz, fot. Mateusz Jaworski

W piątek rozegrano konkursy krajowe. Na najkrótszym dystansie – 30 km klasy L, triumfowała zawodniczka KJ Champion Łódź Katarzyna Nykielewicz na ogierze Elpas (2002, Arzgir – Elema po Wermut, hod. Tarus Arabians). W klasie P (dystans 50 km) zwyciężyła para Olga Ciesielska – Peoria (2002, Balon – Peseta po Eldon, hod. SK Janów Podlaski), również reprezentująca barwy KJ Champion. Oprócz dystansów stylowych tego dnia rozegrano również konkurs ścigany klasy 1* na 70 km. Niestety, żadnej ze startujących pięciu par nie udało się ukończyć tego dystansu – wszystkie konie zostały wyeliminowane ze względu na kulawiznę. Po części mogło to wynikać z podłoża na trasie, które miejscami było trudne (jak na polskie warunki) i wymagało szczególnej uwagi jeźdźców.

Peoria i Olga Ciesielska, fot. Mateusz Jaworski

W sobotę rozegrano konkursy międzynarodowe na dystansach 120 i 80 km. W ramach konkursu 120 km prowadzona była również klasyfikacja Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców i Juniorów – czyli zawodników do 21 roku życia. W konkursie CEI3* 120 km triumfował Ryszard Zieliński na wałachu czystej krwi Gent (2000, Samsheik – Gryzetka po Wojsław, hod. SK Michałów) z tempem 14,77 km/h. To drugi sezon startów tego konia, który w swojej 4-letniej karierze wyścigowej wygrał aż 43 gonitwy. Na razie wszystko wskazuje na to, że swoją dzielność i żelazne zdrowie potwierdzi również w rajdach. Drugi był autor tego artykułu (Maciej Kacprzyk) na doświadczonej małopolskiej Sahibie (po Grandorr oo), która następnego dnia dostała nagrodę Best Condition. Między tymi dwiema parami rozegrał się krótki, dynamiczny finisz, z którego zwycięsko wyszedł Gent. W sumie w konkursie tym wystartowało pięć koni, a ukończyły go cztery.

Wigor pod Marią Hagman-Eriksson, fot. Mateusz Jaworski

Finiszem w pełnym galopie zakończyły się również MPMJiJ. Na metę pierwsza wpadła Milena Kalata na Eurolandzie (1997, Ecaho – Eunona po Eukaliptus, hod. SK Michałów), przed Anną Tarnowską na Baderze (1998, Ararat – Barkarola po Alegro, hod. SK Janów Podlaski) – obie pary reprezentują JKS Jasiorówka. Niestety Euroland nie przeszedł ostatniego badania na bramce i został wyeliminowany za kulawiznę. I tak Mistrzostwo Polski przypadło Annie Tarnowskiej i Baderowi, którzy ukończyli dystans w tempie 14,5 km/h. Bader otrzymał puchar ufundowany przez PZHKA dla najlepszego konia Mistrzostw. Pomysłodawcą tego trofeum był Mateusz Jaworski. Zwycięska para nie była jednak klasyfikowana w konkursie międzynarodowym, ponieważ nie miała wymaganego paszportu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Dlatego w konkursie CEIJY3* 120 km pierwsze miejsce zajęła reprezentantka Szwecji Maria Hagman-Eriksson na Wigorze (2001, Egmont – Wenezia po Emblemat, hod. Agneta Alfredsson, SE) z tempem 13,78 km/h, która jako jedyna ukończyła dystans spośród pięciu startujących par.

Beata Dzikowska i Ferid, fot. Mateusz Jaworski

W konkursie seniorskim CEI2* 80 km triumfowała Beata Dzikowska na Feridzie (2002, Borysław – Formuła po Pesal, hod. M. Nowakowska) z tempem 17,13 km/h. W klasyfikacji juniorsko-młodzieżowej na tym dystansie zwyciężyła reprezentantka Czech Katarina Kysela dosiadająca klaczy Poesia (tempo 15,99 km/h).

W sumie zawody, mimo bardzo skromnej obsady, można uznać za udane. Dla organizatorów był to rajdowy debiut, z którego wyszli obronną ręką. Po odwołaniu zawodów w Ciosnach mieli niewiele czasu na przygotowanie się do organizacji międzynarodowej imprezy w nowej dla nich dyscyplinie jeździeckiej. I chyba właśnie „odkrycie” Kuźni dla rajdów należy uznać za największy sukces tej imprezy.