Reklama
Międzynarodowa impreza rajdowa w Warce: 10 konkursów, 49 par

Wyścigi / Sport

Międzynarodowa impreza rajdowa w Warce: 10 konkursów, 49 par

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

W dniach 11–13 września w ośrodku jeździeckim Sielanka w Warce odbyły się Międzynarodowe oraz Ogólnopolskie Zawody w Rajdach Konnych. Ostatecznie rozegrano 10 konkursów, w tym 5 międzynarodowych, 4 ogólnopolskie oraz jeden amatorski. W sumie w zawodach wzięło udział 49 par z Włoch, Holandii, Finlandii, Estonii, Czech, Niemiec, Słowacji oraz Polski. Niestety nie odbył się konkurs Mistrzostw Polski Juniorów i Młodych Jeźdźców z powodu zbyt małej liczby zgłoszeń.

To druga impreza tej rangi w tym roku w Polsce. Dla porównania, w lipcowych zawodach w Kuźni Nowowiejskiej w 9 konkursach wzięło udział sześćdziesiąt pięć par, ale tam wszystkie konkursy zostały rozłożone na trzy dni, co pozwoliło zawodnikom i klubom na przywiezienie większej liczby koni. W Warce natomiast wszystkie dystanse rozegrano jednego dnia i właśnie dlatego osiągniętą frekwencję można uznać za satysfakcjonującą.

Niestety w najdłuższych (i najbardziej prestiżowych) konkursach CEI3* 160 km oraz CEI2*/CEIJY2* 120 km wzięły udział tylko dwie polskie pary. Dystans 160 km, na którego starcie zabrakło Polaków, najszybciej pokonała reprezentantka Włoch Diana Origgi dosiadająca klaczy czystej krwi Pervinca Della Bosa (2001, Algol Meraviglia – Jasmineh/Falstaff). Seniorskie 120 km wygrała natomiast jej siostra Angela Origgi na wyhodowanej w SO Białka klaczy Perana Bosana (2002, Wachlarz – Per Panna/Batyskaf). Obydwóm klaczom przyznano nagrody Best Condition dla swoich dystansów.

Dwójka Polaków, która wzięła udział w konkursie CEI2* 120 km, ukończyła ten dystans z satysfakcjonującymi wynikami, niewiele gorszymi od zwycięskiej pary. Anna Tarnowska na Baderze (1998, Ararat – Barkarola/Alegro) zajęła 3. miejsce z tempem 16,68 km/h, a Maciej Kacprzyk (autor tego tekstu) dosiadający małopolskiego Ferro był 4. z tempem 16,43 km/h. Dystans 120 km ukończyła również Alicja Sobieska na Empirze (2000, Harbin – Embola/Balon) w tempie 13,86 km/h, ale para ta nie posiadała kwalifikacji do konkursu międzynarodowego i w związku z tym była klasyfikowana w konkursie krajowym.

W konkursie CEI1* 80 km drugie miejsce z tempem 17,03 km/h zajęła Jolanta Lubera na Cirrusie (1994, Borek – Czeczotka po Eukaliptus), trzecie Dorota Krzywicka na małopolskiej Sahibie (po Grandorr) – tempo 16,74 km/h, a piąte Beata Szlezyngier-Jagielska dosiadająca Eminema (2001, Fawor – Eleuzyna po Wermut) – tempo 14,78 km/h.

Podczas ceremonii zakończenia zawodów międzynarodowych Mazurek Dąbrowskiego nie został zagrany ani razu, ale myślę, że rezultaty reprezentantów Polski, mimo braku choć jednego zwycięstwa, można uznać za pozytywne.

Bardzo ciekawie obsadzone były konkursy krajowe z limitem prędkości. Klasę N na dystansie 80 km w identycznym tempie 14,91 km/h ukończyły ogiery Ghazallah (2002, Ganges – Ghaza po Engar), hod. Petroniusza Frejlicha, dosiadany przez Elżbietę Horbowiec oraz Esturion (2000, Wachlarz – Etra po Pepi), hodowli janowskiej, dosiadany przez Beatę Dzikowską. Mam ogromną nadzieję, że obydwa te konie w przyszłym sezonie dostaną szansę pokazania się w ściganych konkursach gwiazdkowych rangi międzynarodowej.

W klasie P (50 km) zwyciężył Papion (2004, Ecaho – Prokanitsa po Karnaval) dosiadany przez swojego hodowcę Przemysława Sawickiego. Z kolei trzeci w klasie L (30 km) był Prefekt (2005, Ararat – Perspektywa po Eukaliptus) również ze swoim hodowcą Czesławem Witko w siodle.

Podczas swojej prelekcji o dyscyplinie rajdów na zjeździe Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich w marcu 2007 roku mówiłem między innymi o szansach dla koni oraz ich hodowców, które mogą dawać rajdy. Starty Papiona oraz Prefekta, ale też Ghazallaha i Esturiona to wspaniałe przykłady, że rajdy mogą być nie tylko alternatywą dla pokazów czy wyścigów, ale też kolejnym etapem kariery dla wielu koni.

Sezon rajdowy zbliża się już ku końcowi. Za dwa tygodnie, 26 września, reprezentanci Polski staną na starcie arcytrudnej trasy Mistrzostw Europy w Asyżu, we Włoszech. Tydzień później w Gieniuszach ogólnopolski sezon zamkną pierwsze w historii Mistrzostwa Polski Młodych Koni.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.