Reklama
Konie arabskie na Torwarze po raz drugi (12-14.03)

Wyścigi / Sport

Konie arabskie na Torwarze po raz drugi (12-14.03)

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Jubilat Elekt pod Katarzyną Kowalczyk, fot. Tomasz Kowalczyk
Jubilat Elekt pod Katarzyną Kowalczyk, fot. Tomasz Kowalczyk

Gdy podczas ubiegłorocznej edycji CSI na warszawskim Torwarze udało nam się, przy współpracy z organizatorem, zaprezentować konie arabskie szerokiej publiczności, już wtedy w głowie kiełkowały nam myśli, czy powtórzymy to wydarzenie w roku następnym. Pomimo wielu niewiadomych i trudności organizacyjnych, z jakimi borykał się tegoroczny organizator i dzięki szybkim decyzjom podejmowanym w ostatniej chwili, publiczność mogła ponownie podziwiać najpiękniejszą z ras koni na tak ważnej imprezie jeździeckiej. Do promowania arabów przyczynił się zresztą nie tylko organizator, udostępniając odpowiednie bloki czasowe, lecz także Agencja Nieruchomości Rolnych wraz z Stadniną Koni Janów Podlaski oraz Stadniną Koni Michałów, które zaprezentowały w piątkowej i sobotniej Gali Wieczornej jedne z najpiękniejszych „pereł” polskiej hodowli. W ręku pokazano sześć klaczy oraz jednego ogiera:
Drabant (Gazal Al Shaqab – Demona/Monogramm) hodowli SK Michałów
Sefora ( Ekstern – Sawantka/Pepton), hodowli SK Janów Podlaski
Palmeta (Ecaho – Pilica/Fawor), hodowli SK Janów Podlaski
Zagrobla (Monogramm – Zguba/Enrilo), hodowli SK Michałów
Georgia (Monogramm – Gizela/Palas), hodowli SK Michałów
Palmira (Monogramm – Palestra/Penitent), hodowli SK Michałów
Emmona (Monogramm – Emilda/Pamir), hodowli SK Michałów.

Drabant, fot. Sławomir Ołdakowski
Drabant, fot. Sławomir Ołdakowski

Podczas pokazów wieczornych można było zauważyć wyraźne ożywienie publiczności, gdy na płytę wbiegały kolejno klacze arabskie oraz pięknie ruszający się Drabant. Piątkowy pokaz komentowany był przez Annę Stojanowską, natomiast sobotni przez Prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, Izabellę Pawelec-Zawadzką, której barwne i niemal poetyckie opisy wprowadziły nastrój Orientu. Odpowiednia oprawa muzyczne i zbliżenia na telebimach robiły wrażenie. Do podkreślenia uroczystego charakteru pokazu zabrakło niestety odpowiednich świateł, których w tym roku na Torwarze po prostu nie było.

Equifor i Szymon Wierzchosławski, fot. Marta Baranowska
Equifor i Szymon Wierzchosławski, fot. Marta Baranowska

Sobota obfitowała w kolejne niespodzianki dla miłośników koni arabskich. Dzięki współpracy Zawodyjezdzieckie.pl z Polskim Związkiem Jeździeckim udało się rozegrać pierwszy Konkurs dla Artystów i Kaskaderów Konnych. Wśród czterech grup dwie zaprezentowały się na koniach czystej krwi. Pierwsza to Grupa Red Simon Wild West Show, w której programie wystąpił wałach Equifor podczas pokazu jazdy bez ogłowia oraz tresury. Koń ten również dał pokaz odwagi i wspaniałego charakteru podczas scenki jazdy kowbojskiej, gdzie jeźdźcy strzelali w pełnym galopie do celów. Druga to grupa muzyczno jeździecka „Harmony”. W tym programie wystąpiła znana już z wielu imprez dla koni czystej krwi para Marek Suliga na ogierze Wangelis (Empres – Warta/Wermut), hodowli Tomasza

Wangelis i Marek Suliga, fot. Sławomir Ołdakowski
Wangelis i Marek Suliga, fot. Sławomir Ołdakowski

Tarczyńskiego, ubiegłoroczni złoci medaliści Sportowych Mistrzostw Polski Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. „Harmony” to muzycznie i jeździecko uzdolniona grupa rodzinna wspierana przez przyjaciół. W swoim programie zaprezentowali grę na skrzypcach i gitarze połączoną z układem choreograficznym wykorzystującym elementy ujeżdżenia, klimatów hiszpańskich oraz reiningu. To ciekawy i niespotykany pomysł, który pokazuje wszechstronność tej pary i niespotykany charakter Wangelisa. Niestety, podobnie jak w pokazach w ręku, zabrakło tej „kropki nad i”, jakim byłaby odpowiednia gra świateł dopełniająca pokaz.

Album i Patrycja Mroczkowska, fot. Marta Baranowska
Album i Patrycja Mroczkowska, fot. Marta Baranowska

Podobnie jak w ubiegłym roku, postanowiliśmy zaprezentować publiczności klasę Pleasure na zasadach pokazu konkurencji. Tym razem jednak, nawiązując do Roku Chopinowskiego, rozgrywana ona była w strojach historycznych polskich, a podkładem muzycznym były wspaniałe utwory Fryderyka Chopina. Konkurs rozegrany został w sobotę podczas Gali Wieczornej. Sędziowali Wacław Pruchniewicz, Alicja Poszepczyńska i Sławomir Ołdakowski. Duże opóźnienie w programie sportowym niestety skróciło czas trwania konkurencji. Miłym zaskoczeniem był wyższy poziom uczestników w porównaniu do roku poprzedniego. Konkurs został podzielony na klasę juniorów, w której brało udział pięć par i seniorów, w której udział wzięły cztery pary. Pod siodłem zaprezentowały się:
Album (Europejczyk – Alejka/Palas) pod Patrycją Mroczkowską, KJ Janów Podlaski
Metropolis NA (Concensus – NDL Martinique/Muscat) pod Marią Sosnowską, KJ Janów Podlaski
Salar (Ecaho – Saba/Etat) pod Aleksandrą Owerko, KJ Janów Podlaski
El Azem (Gazal Al Shaqab – El Fatha/Entyk) pod Jagodą Florczak, KJ Janów Podlaski
Saracen (Monarch AH – Sarmacja/Gil) pod Joanną Szymko, KJ Janów Podlaski
Wangelis (Empres – Warta/Wermut) pod Markiem Suligą, Harmony Farm
Orsk (Włodarz – Orieta/Fawor) pod Martą Krężel, LKJ Aga
Edinet (Włodarz – Ellila/Wachlarz) pod Agnieszką Romszycką, LKJ Aga
Elekt (Palas – Elektra/Bandos) pod Katarzyną Kowalczyk, LKJ Aga.

Metropolis NA i Marysia Sosnowska, fot. Marta Baranowska
Metropolis NA i Marysia Sosnowska, fot. Marta Baranowska

Zwycięskie pary to:

Klasa juniorów:
1. m – Maria Sosnowska na ogierze Metropolis NA
2. m – Patrycja Mroczkowska na ogierze Album
3. m – Joanna Szymko na ogierze Saracen

Klasa seniorów:
1. m – Marek Suliga na ogierze Wangelis
2. m – Katarzyna Kowalczyk na wałachu Elekt
3. m – Agnieszka Romszycka na wałachu Edinet

Jednym ze startujących koni był janowski syn Palasa Elekt (od Elektra/Bandos), wł. Agniesz­ki Rom­szyc­kiej. Elekt, uhonoro­wany w 2009 r. Nagrodą WAHO, ukończył kilka dni temu (19 marca) 25 lat! Mimo poważnego wieku, jest w świetnej formie, o czym przekonać się mogliśmy na Torwarze.

Wangelis i Marek Suliga, fot. Marta Baranowska
Wangelis i Marek Suliga, fot. Marta Baranowska

Tak na temat klasy Pleasure w strojach historycznych polskich, rozgrywanych podczas CSI-W Torwar 2010 mówi Alicja Poszepczyńska:
– Klasa Pleasure dla koni czystej krwi arabskiej w Strojach Historycznych Polskich jest jedną z ciekawszych konkurencji tego typu, aczkolwiek w mojej opinii troszkę mniej efektowną, czy widowiskową od Native Costume w strojach arabskich. W obydwu, oprócz umiejętności jeźdźca i konia, oceniany jest także strój i może on wpłynąć na ostateczny wynik pary. Cieszy fakt, że te barwne konkurencje są organizowane podczas dużej imprezy jeździeckiej CSI-W na Torwarze, podobnie jak pokazy specjalne, w których uczestniczą konie arabskie. W tym roku konkurencja ta była spokojniejsza i większość par poprawnie wykonywała polecenia spikera. Poziom przygotowania wystawianych arabów pomału, lecz stale rośnie. Weterani klas pod siodłem, doświadczone: Metropolis NA, Album i Elekt, podnoszą poprzeczkę młodszym, obiecującym koniom. Wśród nich wyróżnił się Wangelis pod Markiem Suligą, który miał również najciekawszy strój z całej grupy.

Edinet i Agnieszka Romszycka, fot. Marta Baranowska
Edinet i Agnieszka Romszycka, fot. Marta Baranowska

Pokazy w ręku, konkurs kaskaderów, klasa pleasure… To nie wszystko. Podczas konkursu gwiazd, dziewiętnastoletni wałach Wilnius (Pamir – Wilenka/Tallin) należący do Kseni Samsel, brał udział w konkursie skoków. Na koniu arabskim na arenę Torwaru wjechał także Daniel Olbrychski. Czy tak rozpoczęty sezon zwiastować będzie popularność konia arabskiego pod siodłem? Ostatnie dwa lata wskazują na rozwój konkurencji dla koni tej rasy. Pojawiają się w kalendarzu coraz to nowe imprezy, zarówno polskie jak i zagraniczne. Na przykładzie Konkursu dla Kaskaderów i Artystów Konnych można zobaczyć, że jeździectwo na koniach czystej krwi może stać nie tylko na dobrym poziomie, ale i być twórcze w dobrym tego słowa znaczeniu. Może wspólnie sprawimy, że ta machina się rozpędzi i już za jakiś czas koń czystej krwi arabskiej biorący udział konkursach jeździeckich nie będzie wzbudzał zdziwienia.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.