Reklama
XIII Sportowe Mistrzostwa Polski Koni Arabskich Czystej Krwi

Wyścigi / Sport

XIII Sportowe Mistrzostwa Polski Koni Arabskich Czystej Krwi

Karamea i Adrianna Śliwińska, fot. Karolina Misztal
Karamea i Adrianna Śliwińska, fot. Karolina Misztal

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

W dniach 8 i 9 października Stadnina Koni Michałów gościła zawodników uczestniczących w XIII Sportowych Mistrzostwach Polski Koni Arabskich Czystej Krwi, jak również miłośników tej wspaniałej, choć nie do końca kojarzonej z klasycznymi dyscyplinami jeździeckimi rasy koni. Choć araby od lat uczestniczą w wyścigach koni czystej krwi i rajdach długodystansowych to na próżno szukać koni arabskich na parkurach, a te startujące na czworobokach można policzyć na palcach jednej ręki. I jakkolwiek brak koni czystej krwi startujących w skokach przez przeszkody można usprawiedliwić niewielkim wzrostem charakteryzującym rasę, to brak koni o tak wspaniałej prezencji i chodach w klasycznym ujeżdżeniu już tak łatwo wytłumaczyć się nie da. W związku z powyższym organizatorzy imprezy: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Klub Jeździecki Michałów im. I Pułku Strzelców Konnych oraz Stadnina Koni Michałów dołożyli starań, aby promować araby również jako konie użytkowe i sportowe. Patronat nad Mistrzostwami, afiliowanymi przez ECAHO, objął Polski Związek Hodowców Koni Arabskich, a patronem honorowym został Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Nagrody rzeczowe w konkurencjach ujeżdżenie, skoki przez przeszkody oraz polski strój historyczny zostały ufundowane przez Bogdana Maślankę, organizatora Polskiej Ligi Sportowej Koni Arabskich, Edytę Ciarę, właścicielkę sklepu jeździeckiego 4horse.pl i Stadninę Blue Arabians, należącą do Anety Chrząstek-Szyc. Wsparcie w organizacji zawodów okazali również Wójt Gminy Michałów Mirosław Walasek i Starosta Powiatu Pińczowskiego Zbigniew Kierkowski. Ofiarodawcą nagród dodatkowych była także firma fabrykaherbaty.pl Agnieszki Kowal-Rudzkiej. Oceny zawodników i koni podjęli się sędziowie w składzie: Wacław Pruchniewicz, Józef Zagor i Łukasz Wituchowski w konkurencjach klasycznych oraz Alicja Poszepczyńska i Magdalena Szarszewska w klasach ‘pleasure’. Równolegle swoich sił na arabskich wierzchowcach mogli spróbować zawodnicy w klasach ‘novice’, po raz pierwszy afiliowanych przez ECAHO, lecz niewchodzących do klasyfikacji medalowej.

Elgoriusz i Oliwia Kowal, fot. Karolina Misztal
Elgoriusz i Oliwia Kowal, fot. Karolina Misztal

Do walki o tytuły Mistrzów Polski i zwycięzców konkursów w kategorii ‘novice’ stanęło łącznie trzydzieści osiem par startujących w siedmiu dyscyplinach. W pierwszym konkursie o nazwie Type & Conformation, w którym jak sama nazwa wskazuje ocenia się typ i pokrój koni, wystąpiło aż trzydzieści jeden koni. Dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji zdobyły konie hodowli i własności SK Michałów, ogier ZŁOTY MEDAL (QR Marc – Złota Orda po Pesal) oraz klacz KARAMEA (Pegasus – Kasjopeja po Eldon). Miejsce trzecie przypadło w udziale ogierowi ELGORIUSZ (Medalion – Elgora po Poganin), również wyhodowanemu w Michałowie, a obecnie będącemu własnością Oliwii Kowal ze stajni La Posada.

El Shantia i Katarzyna Stawiska-Semeryło, fot. Karolina Misztal
El Shantia i Katarzyna Stawiska-Semeryło, fot. Karolina Misztal
Wessus i Helena Jankowska, fot. Karolina Misztal
Wessus i Helena Jankowska, fot. Karolina Misztal

W sobotę do późnych godzin popołudniowych rozegrano jeszcze dwanaście konkursów półfinałowych na poziomie ‘novice’ i ‘advanced’, natomiast niedzielne finały rozpoczęły się od konkursu CLASSIC PLEASURE na poziomie ‘novice’. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Laurze Górnikowskiej z Klubu Jeździeckiego Zamek Sobków, dosiadającej wałacha MARZYCIEL (Kabsztad – Marzenie Szejka po Wachlarz), hod. Andrzeja Borkowskiego, a obecnie należącego do Sylwii Górnikowskiej. Na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna Stawiska-Semeryło z Sekcji Jeździeckiej For Pleasure na klaczy EL SHANTIA (Barbarossa – Encina po Pesal), wyhodowanej przez Krzysztofa Semeryło i należącej do Katarzyny Brokl, z kolei miejsce trzecie zajęła Helena Jankowska na wałachu WESSUS (Sus – Westalka po Złotogłów), hod. Krzysztofa Jagielskiego, a obecnie wł. Mariusza Jankowskiego.

Edinet i Agnieszka Romszycka, fot. Karolina Misztal
Edinet i Agnieszka Romszycka, fot. Karolina Misztal

Drugim finałem dnia będącym jednocześnie pierwszą rozgrywką medalową był konkurs HUNTER PLEASURE, w którym najwyższe miejsce na podium zajęła zawodniczka Sekcji Jeździeckiej For Pleasure Monica Migliorino na należącym do niej ogierze EL DINO (Ararat – Eutina po Eutin), wyhodowanym przez Krzysztofa Jagielskiego. Tuż za zwycięską parą uplasowała się Agnieszka Romszycka na wałachu EDINET (Włodarz – Ellila po Wachlarz) oraz Marta Matysik na wałachu INNER (Gorec – Indonesia po Santhos). Hodowcą obu wałachów należących obecnie do zawodniczek jest Bogdan Tomaszewski.

Edenson i Nadia Klepacz, fot. Karolina Misztal
Edenson i Nadia Klepacz, fot. Karolina Misztal
Webista i Karolina Hernik-Jasilk, fot. Karolina Misztal
Webista i Karolina Hernik-Jasilk, fot. Karolina Misztal
Miranda i Anna Sala, fot. Karolina Misztal
Miranda i Anna Sala, fot. Karolina Misztal

W finałach SKOKÓW PRZEZ PRZESZKODY zarówno na poziomie ‘novice’ jak i ‘advanced’ podium wyglądało bardzo podobnie. Pierwsze miejsce w obu konkursach, a co za tym idzie również tytuł Mistrza Polski, zdobyła Karolina Hernik-Jasik z SK Hubertus na klaczy WEBISTA (Perseusz – Webera po Porto). Złota medalistka w skokach przez przeszkody jest również właścicielką zwycięskiej klaczy, wyhodowanej przez Dariusza Łuczaka. Drugie miejsce na podium obu kategorii i srebrny medal otrzymała Nadia Klepacz, zawodniczka Kieleckiego Klubu Jeździeckiego, startująca na wałachu EDENSON (Eden C – Emiramida po Piruet). Hodowcą srebrnego medalisty w skokach jest Stanisław Sławiński, a właścicielem Piotr Lichota. Trzecie miejsce w kategorii ‘novice’ zajęła klacz MIRANDA (AR-Rahman – Marabia po Bardysz) pod Anną Salą, a w kategorii ‘advanced’ wałach MOKAR (Wadi-Nur – Marabia po Bardysz) pod Oliwią Kurek, która została również Drugą Wicemistrzynią Polski w skokach przez przeszkody. Obie zawodniczki wystąpiły w barwach KS Szwadron Jawornik, a hodowcą dosiadanych przez nich koni jest Józef Babiś.

Złoty Medal i Marta Jaros, fot. Karolina Misztal
Złoty Medal i Marta Jaros, fot. Karolina Misztal
Złoty Medal i Marta Jaros, fot. Karolina Misztal
Złoty Medal i Marta Jaros, fot. Karolina Misztal
Karamea i Iwona Sternak, fot. Karolina Misztal
Karamea i Iwona Sternak, fot. Karolina Misztal

Jednym z najciekawszych konkursów jest rozgrywany wyłącznie w naszym kraju POLSKI STRÓJ HISTORYCZNY, w którym jeźdźcy występują w strojach z epoki. Zwyciężczynią na poziomie ‘novice’ została reprezentantka lokalnego Klubu Jeździeckiego im. I Pułku Strzelców Konnych Iwona Sternak na klaczy KARAMEA, drugie miejsce zajęła Anna Sala na klaczy MIRANDA, a na trzeciej pozycji uplasowała się kolejna zawodniczka KJ im. I Pułku Strzelców Konnych Marta Jaros, na co dzień pełniąca obowiązki zootechnika w michałowskiej stadninie, dosiadająca ogiera ZŁOTY MEDAL.

El Dino i Monica Migliorino, fot. Karolina Misztal
El Dino i Monica Migliorino, fot. Karolina Misztal

Konkurs CLASSIC PLEASURE na poziomie ‘advanced’ wyłonił kolejnych trzech medalistów. Na najwyższym miejscu podium ponownie stanęła Monica Migliorino, która w tej descyplinie również startowała na ogierze EL DINO. Drugie miejsce i tytuł Wicemistrza Polski uzyskała Nikola Stankiewicz z WKJ Lublin na wałachu EMIS (Haytham Albadeia – Emdrida po Ararat), wyhodowanym w SK Białka, a brązowy medal otrzymała Oliwia Kowal, dosiadająca ogiera ELGORIUSZ.

Edenson i Nadia Klepacz, fot. Karolina Misztal
Edenson i Nadia Klepacz, fot. Karolina Misztal

W konkursie HUNTER PLEASURE na poziomie ‘novice’ pierwsze miejsce zdobył wałach MARZYCIEL pod Laurą Górnikowską. Jako drugi ukończył konkurs wałach MINDEN (Perlik – Minora po Santhos) pod swoją właścicielką Edytą Ciarą, a na trzecim miejscu uplasował się wałach EDINET pod Amelią Wiącek. Edyta Ciara i MINDEN triumfowali również w Ujeżdżeniu na poziomie ‘novice’. Tuż za nimi uplasowała się Nadia Klepacz na EDENSONIE, a trzecie miejsce w klasyfikacji zajęła Anna Sala na MIRANDZIE.

Emis i Nikola Stankiewicz, fot. Karolina Misztal
Emis i Nikola Stankiewicz, fot. Karolina Misztal

Zwyciężczynią UJEŻDŻENIA na poziomie ‘advanced’ została Nikola Stankiewicz na wałachu EMIS, uzyskując tym samym tytuł Mistrza Polski w tej dyscyplinie. Drugie miejsce i tytuł Wicemistrza zdobyła Agnieszka Romszycka na EDINECIE, a trzecie miejsce i tytuł Drugiego Wicemistrza uzyskała Marta Matysik na INNERZE.

Encina i Aleksandra Semeryło. fot. Karolina Misztal
Encina i Aleksandra Semeryło. fot. Karolina Misztal

Złotą medalistką w konkursie TRADITIONAL ARABIAN RIDING, w którym jeźdźcy występują w tradycyjnych strojach arabskich, została Oliwia Kowal na ogierze ELGORIUSZ. Drugie miejsce na podium zajęła zawodniczka SJ For Pleasure Aleksandra Semeryło na wyhodowanej w Janowie Podlaskim klaczy ENCINA (Pesal – Epoza po Eukaliptus), a brązową medalistką w tej konkurencji została Monica Migliorino na ogierze EL DINO. Zwyciężczynią konkursu na poziomie ‘novice’ została Katarzyna Stawiska-Semeryło na klaczy EL SHANTIA, tuż za nią uplasowała się Oliwia Kowal na ogierze ELGORIUSZ, a podium zamknęła Edyta Ciara na wałachu MINDEN.

Encina i Aleksandra Semeryło, fot. Karolina Misztal
Encina i Aleksandra Semeryło, fot. Karolina Misztal

Medale w kategorii POLSKI STRÓJ HISTORYCZNY wywalczyły: złoto – Katarzyna Stawiska Semeryło na klaczy EL SHANTIA, srebro – Anna Majcherczyk na wałachu EL SZARMANTI (Barbarossa – Encina po Pesal) i brąz – Marta Matysik na wałachu INNER.

fot. Karolina Misztal
fot. Karolina Misztal

Zaszczytny tytuł CLASSIC ALL-ROUND CHAMPION na poziomie ‘novice’ uzyskała Laura Górnikowska na wałachu MARZYCIEL, a na poziomie ‘advanced’ Oliwia Kowal na ogierze ELGORIUSZ. Ponadto ELGORIUSZ został uhonorowany nagrodą ufundowaną przez Polski Związek Hodowców Koni Arabskich dla najlepszego konia PURE POLISH XIII Sportowych Mistrzostw Polski.

fot. Karolina Misztal
fot. Karolina Misztal

Promocja arabów jako koni sportowych i użytkowych jest niezwykle ważna w czasach, kiedy hodowla koni czystej krwi na świecie skupiona jest w dużej mierze na uzyskaniu cech pożądanych u osobników startujących na pokazach w ręku. Polska hodowla koni czystej krwi od wieków hołduje idei, że arab ma być nie tylko piękny, ale również przydatny, a co za tym idzie, odznaczać się poprawną budową, doskonałym zdrowiem i zrównoważonym charakterem. Pomimo powszechnie panującego przekonania o jego trudnym do poskromienia temperamencie, koń arabski to jedna z najbardziej inteligentnych ras koni oraz niezwykle lojalny towarzysz człowieka. Polska myśl hodowlana o pięknym i dzielnym arabie to idea przewodnia Mistrzostw Polski, na których przyszłoroczną, czternastą edycję organizatorzy zapraszali już w tym roku.

Więcej zdjęć w >>galerii [KLIK]<<.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.