Reklama
W połowie dystansu

Wyścigi / Sport

W połowie dystansu

Sylwan z Reguła, fot. Tomasz Celmer
Sylwan z Reguła, fot. Tomasz Celmer

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Za nami już prawie połowa sezonu na warszawskim Służewcu, choć mamy za sobą dopiero 14 dni wyścigowych. Przyjrzyjmy się sytuacji w poszczególnych kategoriach wiekowych i zastanówmy się, czy faworyci z zeszłego sezonu spełniają pokładane w nich nadzieje, a także czy rosną nowe gwiazdy wśród młodych koni.

 

Sylwan z Reguła, fot. Tomasz Celmer
Sylwan z Reguła, fot. Tomasz Celmer

Rozegrana 20 sierpnia Nagroda Michałowa (Ofira) zapoczątkowała w tym sezonie kolejne pasmo zwycięstw wspaniałej Wienervy (Santhos-Wierna Rzeka). Klacz łatwo pokonała zarówno swego rówieśnika Warbina (Harbin-Wedeta), jak i jednego z pretendentów do zdobycia błękitnej wstęgi – Gongesa z Reguła (Ganges-Gordaia), oraz radzącego sobie zdecydowanie lepiej w zeszłym roku Perkala (Pamir-Perforacja). Swoją klasę potwierdziła znów niespełna dwa tygodnie temu w gonitwie o Nagrodę Kurozwęk, w której niezagrożona dotarła do celownika. Bezskutecznie próbował ją dogonić Amor Amor (Nougatin-Aurore), zwycięzca zeszłorocznej Nagrody Białki. Trzecie miejsce zajął w tym wyścigu 7-letni Zafir (Złotogłów-Zorza), który 3 tygodnie wcześniej był 2., za Amor Amor, w N. Figaro. Ogier ten z pewnością będzie walczył w tym sezonie o wysokie lokaty.
Spośród koni starszych, nieźle sobie radzi wspomniany już Warbin. Najpierw wygrał wyścig w Austrii (gdzie połowę uczestników stanowili konkurenci z Polski), potem zajął 2. miejsce w N. Michałowa (Ofira) i zaliczył dwa 4. miejsca w N. Figaro i N. Kurozwęk. Czołowy czterolatek ubiegłego sezonu, Elkar z Reguła (Gamin de Carrere-Elvia), do swoich trofeów dołączył zwycięstwo w N. Cometa oraz 3. miejsce w N. Figaro, gdzie wyraźnie słabł w końcówce wyścigu.

 

Eliat i Cesihus na celowniku, fot. Tomasz Celmer
Eliat i Cesihus na celowniku, fot. Tomasz Celmer

Wśród koni czteroletnich, sądząc po wynikach osiąganych w zeszłym sezonie, zapowiadała się interesująca rywalizacja. Najlepszy w zeszłym roku 3-latek, Amor Amor, z racji niemieckiego pochodzenia był wykluczony z niektórych gonitw pozagrupowych (Janowa, Derby). Mogliśmy jednak obserwować jego możliwości w N. Figaro, gdzie pokonał Zafira i Elkara z Reguła, oraz w N. Kurozwęk, gdzie zajął dobre 2. miejsce – za królową Wienervą. Na czele rocznika znajduje się obecnie derbista Eliat (Eldon- Eleuzyna). Ogier ten stopniowo dochodził do formy, wygrał w dobrym stylu gonitwę I grupy w Sopocie, potem zaliczył słabszy występ w N. Cometa (6. miejsce) i niezły w N. Janowa (3. miejsce). Zobaczymy, jak spisze się w dalszej części sezonu.

 

Greka i Om Mantra, fot. Tomasz Celmer
Greka i Om Mantra, fot. Tomasz Celmer

Dobre wyniki ma Emangaro (Ganges-Emanta). Był 2. w Sopocie, za Eliatem, potem (zmęczony prowadzeniem) zajął 5. miejsce w N. Cometa i bardzo dobre 2. w N. Janowa. Niestety w Derbach nie zdołał dojść do walczących o zwycięstwo koni i w efekcie zajął 4. miejsce. Dla niektórych zaskoczeniem było 2. miejsce w Derbach ogiera Cesihus (Avangard-Cesia), jednak po jego dotychczasowej karierze można wnioskować, że jest to bardzo dobry koń. Rozpoczął starty od 3. miejsca w Austrii, potem był 7. w dość szybkiej (2’19”) N. Cometa i zajął dobrą 4. lokatę w N. Janowa. Niestety, Derby przegrał na ostatnich metrach. 3. miejsce w tym wyścigu zajął Elpas (Arzgir-Elema). Wcześniej zaliczył dwa starty w I grupie (4. i 3. miejsce) i, sądząc po jego obecnej formie, ogier może trochę zamieszać w czołówce. Kontuzja niestety wyeliminowała z dalszej rywalizacji Gongesa z Reguła. Ogier ten zademonstrował jednak swoje możliwości, zajmując 3. miejsce w N. Michałowa (Ofira) oraz wygrywając w pięknym stylu N. Janowa. Na starcie nie zobaczymy już także świetnego Sabata (Wojsław-Sarmacja).

 

El Amadik, fot. Tomasz Celmer
El Amadik, fot. Tomasz Celmer

Dotychczasowymi występami trochę rozczarowują swoich zwolenników Exclusive (Fast Ptrack-Estepona), który zajął odległą, 11. pozycję w Derby oraz Tullamore (Harbin-Turbina), który po dobrym występie w N. Cometa (4.) nie był w stanie nawiązać walki nawet o dalsze płatne miejsca w N. Janowa (10.) Wśród klaczy zdecydowanie wyróżnia się Avilia z Reguła (Wiliam-Aviacia), która łatwo rozprawiła się z konkurentkami w N. Sabelliny i będzie główną pretendentką do wygrania N. Oaks.

 

Zejman, fot. Tomasz Celmer
Zejman, fot. Tomasz Celmer

Wiele trzylatków przed startami na Służewcu brało udział w gonitwach we Wrocławiu. Dlatego w pierwszej (i do tej pory jedynej) gonitwie pozagrupowej dla młodych koni – N. Europejczyka, zajął 1. miejsce zwycięzca dwóch partynickich wyścigów: Zejman (Ataman-Zanja). Dwa wygrane wyścigi we Wrocławiu mają też na koncie inne konie uczestniczące w N. Europejczyka – Orgia Fata (Chndaka-HF Olympia), która zajęła tu 2. miejsce, oraz 3. w tym biegu Essential (Arzgir-Esna). Dwa udane starty zaliczył w tym sezonie także zwycięzca N. Próbnej, niemiecki XXX (Triple X) (Marwan I-Tralala II), 4. w N. Europejczyka, oraz pochodzący z tej samej hodowli Ypselon (Drakon-Phaija), który zwyciężył w dwóch biegach grupowych. Większość trzylatków ma za sobą dopiero pierwsze starty, dlatego ciężko jest na razie powiedzieć coś więcej o ich możliwościach.

Przed nami w dość mocno okrojonym sezonie jeszcze tylko 17 dni wyścigowych. Kolejne emocje już w najbliższą sobotę (7 października), kiedy to rozegrana zostanie N. Białki. Najwyżej dotowana N. Europy (52500 zł) zostanie rozegrana 22 października. Tego samego dnia będzie się ścigać czołówka klaczy w N. Oaks.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.