Reklama
W połowie dystansu

Wyścigi / Sport

W połowie dystansu

Sylwan z Reguła, fot. Tomasz Celmer
Sylwan z Reguła, fot. Tomasz Celmer

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Za nami już prawie połowa sezonu na warszawskim Służewcu, choć mamy za sobą dopiero 14 dni wyścigowych. Przyjrzyjmy się sytuacji w poszczególnych kategoriach wiekowych i zastanówmy się, czy faworyci z zeszłego sezonu spełniają pokładane w nich nadzieje, a także czy rosną nowe gwiazdy wśród młodych koni.

 

Sylwan z Reguła, fot. Tomasz Celmer
Sylwan z Reguła, fot. Tomasz Celmer

Rozegrana 20 sierpnia Nagroda Michałowa (Ofira) zapoczątkowała w tym sezonie kolejne pasmo zwycięstw wspaniałej Wienervy (Santhos-Wierna Rzeka). Klacz łatwo pokonała zarówno swego rówieśnika Warbina (Harbin-Wedeta), jak i jednego z pretendentów do zdobycia błękitnej wstęgi – Gongesa z Reguła (Ganges-Gordaia), oraz radzącego sobie zdecydowanie lepiej w zeszłym roku Perkala (Pamir-Perforacja). Swoją klasę potwierdziła znów niespełna dwa tygodnie temu w gonitwie o Nagrodę Kurozwęk, w której niezagrożona dotarła do celownika. Bezskutecznie próbował ją dogonić Amor Amor (Nougatin-Aurore), zwycięzca zeszłorocznej Nagrody Białki. Trzecie miejsce zajął w tym wyścigu 7-letni Zafir (Złotogłów-Zorza), który 3 tygodnie wcześniej był 2., za Amor Amor, w N. Figaro. Ogier ten z pewnością będzie walczył w tym sezonie o wysokie lokaty.
Spośród koni starszych, nieźle sobie radzi wspomniany już Warbin. Najpierw wygrał wyścig w Austrii (gdzie połowę uczestników stanowili konkurenci z Polski), potem zajął 2. miejsce w N. Michałowa (Ofira) i zaliczył dwa 4. miejsca w N. Figaro i N. Kurozwęk. Czołowy czterolatek ubiegłego sezonu, Elkar z Reguła (Gamin de Carrere-Elvia), do swoich trofeów dołączył zwycięstwo w N. Cometa oraz 3. miejsce w N. Figaro, gdzie wyraźnie słabł w końcówce wyścigu.

 

Eliat i Cesihus na celowniku, fot. Tomasz Celmer
Eliat i Cesihus na celowniku, fot. Tomasz Celmer

Wśród koni czteroletnich, sądząc po wynikach osiąganych w zeszłym sezonie, zapowiadała się interesująca rywalizacja. Najlepszy w zeszłym roku 3-latek, Amor Amor, z racji niemieckiego pochodzenia był wykluczony z niektórych gonitw pozagrupowych (Janowa, Derby). Mogliśmy jednak obserwować jego możliwości w N. Figaro, gdzie pokonał Zafira i Elkara z Reguła, oraz w N. Kurozwęk, gdzie zajął dobre 2. miejsce – za królową Wienervą. Na czele rocznika znajduje się obecnie derbista Eliat (Eldon- Eleuzyna). Ogier ten stopniowo dochodził do formy, wygrał w dobrym stylu gonitwę I grupy w Sopocie, potem zaliczył słabszy występ w N. Cometa (6. miejsce) i niezły w N. Janowa (3. miejsce). Zobaczymy, jak spisze się w dalszej części sezonu.

 

Greka i Om Mantra, fot. Tomasz Celmer
Greka i Om Mantra, fot. Tomasz Celmer

Dobre wyniki ma Emangaro (Ganges-Emanta). Był 2. w Sopocie, za Eliatem, potem (zmęczony prowadzeniem) zajął 5. miejsce w N. Cometa i bardzo dobre 2. w N. Janowa. Niestety w Derbach nie zdołał dojść do walczących o zwycięstwo koni i w efekcie zajął 4. miejsce. Dla niektórych zaskoczeniem było 2. miejsce w Derbach ogiera Cesihus (Avangard-Cesia), jednak po jego dotychczasowej karierze można wnioskować, że jest to bardzo dobry koń. Rozpoczął starty od 3. miejsca w Austrii, potem był 7. w dość szybkiej (2’19”) N. Cometa i zajął dobrą 4. lokatę w N. Janowa. Niestety, Derby przegrał na ostatnich metrach. 3. miejsce w tym wyścigu zajął Elpas (Arzgir-Elema). Wcześniej zaliczył dwa starty w I grupie (4. i 3. miejsce) i, sądząc po jego obecnej formie, ogier może trochę zamieszać w czołówce. Kontuzja niestety wyeliminowała z dalszej rywalizacji Gongesa z Reguła. Ogier ten zademonstrował jednak swoje możliwości, zajmując 3. miejsce w N. Michałowa (Ofira) oraz wygrywając w pięknym stylu N. Janowa. Na starcie nie zobaczymy już także świetnego Sabata (Wojsław-Sarmacja).

 

El Amadik, fot. Tomasz Celmer
El Amadik, fot. Tomasz Celmer

Dotychczasowymi występami trochę rozczarowują swoich zwolenników Exclusive (Fast Ptrack-Estepona), który zajął odległą, 11. pozycję w Derby oraz Tullamore (Harbin-Turbina), który po dobrym występie w N. Cometa (4.) nie był w stanie nawiązać walki nawet o dalsze płatne miejsca w N. Janowa (10.) Wśród klaczy zdecydowanie wyróżnia się Avilia z Reguła (Wiliam-Aviacia), która łatwo rozprawiła się z konkurentkami w N. Sabelliny i będzie główną pretendentką do wygrania N. Oaks.

 

Zejman, fot. Tomasz Celmer
Zejman, fot. Tomasz Celmer

Wiele trzylatków przed startami na Służewcu brało udział w gonitwach we Wrocławiu. Dlatego w pierwszej (i do tej pory jedynej) gonitwie pozagrupowej dla młodych koni – N. Europejczyka, zajął 1. miejsce zwycięzca dwóch partynickich wyścigów: Zejman (Ataman-Zanja). Dwa wygrane wyścigi we Wrocławiu mają też na koncie inne konie uczestniczące w N. Europejczyka – Orgia Fata (Chndaka-HF Olympia), która zajęła tu 2. miejsce, oraz 3. w tym biegu Essential (Arzgir-Esna). Dwa udane starty zaliczył w tym sezonie także zwycięzca N. Próbnej, niemiecki XXX (Triple X) (Marwan I-Tralala II), 4. w N. Europejczyka, oraz pochodzący z tej samej hodowli Ypselon (Drakon-Phaija), który zwyciężył w dwóch biegach grupowych. Większość trzylatków ma za sobą dopiero pierwsze starty, dlatego ciężko jest na razie powiedzieć coś więcej o ich możliwościach.

Przed nami w dość mocno okrojonym sezonie jeszcze tylko 17 dni wyścigowych. Kolejne emocje już w najbliższą sobotę (7 października), kiedy to rozegrana zostanie N. Białki. Najwyżej dotowana N. Europy (52500 zł) zostanie rozegrana 22 października. Tego samego dnia będzie się ścigać czołówka klaczy w N. Oaks.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.