Reklama
Czempionat Świata – finały. Trójkoronowana Pianissima!

Aktualności

Czempionat Świata – finały. Trójkoronowana Pianissima!

Pianissima
Pianissima

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Pianissima
Pianissima

Dziś nastąpiło ostateczne rozstrzygnięcie najważniejszego dla hodowców koni arabskich pokazu – Championatu Świata odbywającego się na zakończenie XXXIII Salonu konia w Paryżu. Bohaterką ostatniego dnia była janowska Pianissima (Gazal Al Shaqab – Pianosa / Eukaliptus).
www.salon-cheval.com
    Ta roczna klacz w przeciągu ostatnich ośmiu miesięcy dokonała niemal cudu wygrywając kolejno:

– Wiosenny Młodzieżowy Czempionat w Białce (i Best in Show)
– Czempionat Polski Klaczy Młodszych w Janowie Podlaskim (i Best in Show)
– Czempionat Klaczy Młodszych i Best in Show w Falborku (klasy C)
– Puchar Narodów w Akwizgranie
– Czempionat Europy w Moorsele (Belgia)

Oraz – właśnie dziś – Czempionat Świata Klaczy Młodszych w Paryżu. To ostatnie zwycięstwo dało jej tytuł „Trójkoronowanej” – przyznawany koniowi, który w jednym sezonie zostanie Championem Pucharu Narodów, Championem Europy i Championem Świata. Jest to pierwszy tytuł Championa Świata dla stadniny w Janowie Podlaskim od roku 1985 kiedy Championem Świata został Piruet. Jest to również pierwsza „potrójna korona” dla Janowa! Serdeczne gratulacje dla hodowców którzy wiele wysiłku włożyli w wyhodowanie i przygotowanie Pianissimy, a przez wiele lat cierpliwie (lecz z powodzeniem) czekali na ten sukces! Słowa uznania należą się również trenerce – Johannie Ullstrőm z Europejskiego Centrum Treningowego w Belgii, która zadbała o właściwy trening i przygotowanie kondycyjne klaczy oraz bardzo dobrze pokazała ją w ostatecznej rozgrywce.

Podczas Czempionatu Świata w Paryżu Pianissima została również nagrodzona trofeum dla najwyżej ocenionego konia młodszego oraz za najlepszą głowę. Może więc teraz wrócić do domu – zdobyła już wszystko co zdobyć może koń arabski, a dokonała tego jako roczniak! Pianissima pokonała w ostatecznej rozgrywce swą największą rywalkę Sundos Al Nasser (Ashhal Al Rayyan – MS Elvira / Barnaby) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która została wiceczempionką.

Polski hymn usłyszeć można było w Paryżu dwukrotnie tego dnia – jednak okoliczności drugiego razu były dosyć dramatyczne. Podczas ogłaszania Czempionki Klaczy Starszych organizatorzy popełnili dwukrotnie fatalną pomyłkę. Najpierw Czempionką ogłoszono klacz Loubna (Imperial Imdal – Imperial Kalatifa / Imperial Al Kamar) z Izraela, a woceczempionką michałowską El Doradę (Sanadik El Shaklan – Emigrantka / Eukaliptus). Po odegraniu hymnu Izraela podano jednak, że nastąpił błąd w wynikach i za czempionkę uznano El Doradę (ku radości polskich fanów lecz ogólnej konsternacji widowni). Niestety, tuż po dekoracji El Dorady i odegraniu polskiego hymnu ogłoszono, że pierwotny wynik był jednak prawidłowy. Ostatecznie Loubna została Czempionką Klaczy Starszych a El Dorada wiceczempionką, jednak tego rodzaju błąd na Championacie Świata nie powinien mieć miejsca.

W późniejszych rozgrywkach o tytuł Czempiona Ogierów Młodszych Polska nie miała swojego reprezentanta. Czempionem został Nijem Ibn Eternity (Eternity Ibn Navarrone-D – Naravna / Narav Ibn Aswan) ze Szwecji, a wiceczempionem LVA Maximus (Espano Estopa – Challon Salana / Carmargue) reprezentujący Wielką Brytanię. Ostatnie emocje polskich kibiców towarzyszyły wyborom czempionów ogierów starszych, jako że rywalizacji brał udział białeckiej hodowli Pesal (Partner – Perforacja / Ernal) wł. Klarenbeek Arabians z Holandii.

Rozgrywka ta miała wielu silnych faworytów – WH Justice (Magnum Psyche – Vona Sher-Renea / El Sher-Mann) z Włoch (m.in. wiceczempion Europy, czempion pokazu kl. A w Towerlands, Top Five Pucharu Narodów w Akwizgranie, i wiceczempion Włoch), Hlyyail Ramadan (Kamar El Zaman – Haboub / Bahar) z Jordanii (m.in. tegoroczny czempion Europy), Eternity In Navarrone-D (Ansata Sinan – Navarrone P / El Khadir P) z Belgii  (m.in. Młodzieżowy Czempion Europy, Młodzieżowy Czempion świata i Czempion Pucharu Narodów). Do tytułu pretendował również amerykański Imperial Baarez (PVA Kariim – BB Ora Kalilah po Orashan) – U.S. National Top Ten Futurity Colt, Supreme Czempion pokazu Egyptian Event, Czempion Wschodniego Wybrzeża (USA), czempion pokazu Citta di Castello (Włochy) i w końcu Wiceczempion Pucharu Narodów w Aachen w tym roku. Ostatecznie czempionem ogłoszono Eternity Ibn Navarrone-D przed Imperial Baarezem, jednak za olbrzymi sukces należy uznać, że Pesalowi do wiceczempiona zabrakło jedynie 1 punktu, a dwóch sędziów nominowało go na czempiona!

Do Top Five Championatu Świata oprócz Pesala zakwalifikowała się również białecka Euskara. Po Czempionacie Świata zmieniła się sytuacja w gronie pretendentów do Pucharu Europejskiej Organizacji Konia Arabskiego – ECAHO. Według naszych wstępnych obliczeń, mimo zwycięstwa w Czempionacie Świata Pianissima pozostanie na miejscu drugim w klasyfikacji – za Sundos Al Nasser, która, biorąc udział w większej ilości pokazów nazbierała więcej punktów. Na miejsce drugie w rankingu ogierów młodszych (z pierwszego) przesunie się, niestartujący w Paryżu Girlan-Bey, który wyprzedzony został przez JJ Carismatico, znajdującego się w Top Five Czempionatu Świata. W klasyfikacji klaczy starszych po swym dzisiejszym zwycięstwie na prowadzenie wysunie się Loubna, która wyprzedzać będzie drugą – Emirę i Premierę, która spadnie na miejsce trzecie. Pocieszającym jest awans Pesala w grupie ogierów starszych z miejsca 4-tego na trzecie. Czyżby pierwszy ECAHO Cup nie miał laureata spośród polskich koni…? Na ostateczny rezultat musimy poczekać do czasu publikacji na stronach www.ecaho.org .

Wyniki dzisiejszych championatów są już dostępne dzięki serwisowi www.salon-cheval.com

Klacze 1 – 3 | Klacze 4+ | Ogiery 1 – 3 | Ogiery 4+

    Emocje po rozgrywkach opadły, polskie konie wracają do „domu” – z tarczą. My zaś chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy śledzili nasze bieżące relacje z Paryża na www.polskiearaby.pl. W dniach rozgrywania championatu zanotowaliśmy rekordową liczbę odwiedzin – a połowa internautów odwiedzających nasze strony w tym czasie pochodziła z zagranicy!

W nadchodzącym tygodniu zamieścimy galerię zdjęć – które już są „w drodze” z Paryża.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.