Reklama
Araby tańczyły kadryla

Aktualności

Araby tańczyły kadryla

Kadryl w Janowie, fot. Urszula Sawicka
Kadryl w Janowie, fot. Urszula Sawicka

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Kadryl w Janowie, fot. Urszula Sawicka
Kadryl w Janowie, fot. Urszula Sawicka

11 listopada w stadninie koni w Janowie Podlaskim odbył się pokaz arabski pod siodłem. W ramach hubertusa osiem czołowych ogierów arabskich zatańczyło kadryla. Pan dyrektor Marek Trela przywitał zgromadzonych gości w nowej hali, zaraz potem rozpoczął się pokaz.

Osiem przepięknych ogierów – Aslan, Esturion, Epolet, Esculap, Album, Metropolis NA, Padus, Saracen – z wielką gracją i dostojnością pokazało się pod młodymi jeźdźcami, którymi byli uczniowie janowskiego Technikum Hodowli Koni. Pojechały one w układzie tanecznym przygotowanym przez instruktora Artura Bieńkowskiego. Ogiery arabskie, niczym tancerze, poruszały się w rytm odtwarzanej muzyki. W czasie pokazu jeźdźcy wykonywali różne figury, np.: jazda dwójkami, czesanie. To bardzo trudny element, w szczególności dla ogierów, które musiały mijać się niemal o włos. W Europie wykonuje się go głównie na tzw. „paradach ogierów”, przy czym nie są to nigdy ogiery arabskie. Jak widać, nadają się do tego znakomicie, co jest dowodem ich łagodności, jak i ogromnej przydatności pod siodłem. Dowodem na to jest również fakt, że jechali na nich amatorzy, a nie zawodowcy. Sam kadryl jest o tyle trudny, że konie muszą poruszać się symetrycznie, jakby jechały w odbiciu lustrzanym. Jednak zarówno konie, jak i jeźdźcy wykonali swoje zadania z precyzją, podążając w takt zmian tempa w muzyce. Ogiery poruszały się, jakby czuły odpowiedzialność za sukces pokazu i dobro młodych jeźdźców.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.