Reklama
Palabra najlepsza w Białce

Aktualności

Palabra najlepsza w Białce

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Palabra i Jan Trela czekają na dekorację, w tle - dyr. Marek Trela, fot. M.Luft
Palabra i Jan Trela czekają na dekorację, w tle – dyr. Marek Trela, fot. M.Luft

Niedzielne klasy w Białce nie były już tak liczne jak sobotnie. Tylko 5 koni – wyłącznie prywatnej hodowli – stawiło się do rywalizacji w klasie ogierków trzyletnich (III). Ze sporą przewagą wygrał Boreas po Metropolis NA, hod/wł. Wojciecha Kowalika. Był zdecydowanie lepiej przygotowany od swych konkurentów i z notą 90,33 zdystansował pozostałe ogiery, które weszły do trójki: Enaleja po Emigrant, wł. Beaty Dzikowskiej (88,67) i Miłego Pana po Piaff, hod/wł. Michała Bogajewicza (87,33).

Boreas i Wojciech Kowalik, fot. M.Luft
Boreas i Wojciech Kowalik, fot. M.Luft

Klaczek dwuletnich w klasie VA zaprezentowało się 11. Do piątki weszły 3 klacze hodowli państwowej i dwie prywatnej. Wygrała druga już córka Altony (po wczorajszej zwyciężczyni klasy IVA, Atmie) – janowska Alabama po Gazal Al Shaqab, która uzyskała piękny wynik 91,33 pkt. Za nią uplasowała się michałowska Esidonia po Galba (89,67), dalej białecka Cirilla po Ekstern (89,33). Czołówkę klasy zamknęły córki Psytadela: Elfera, hod/wł. Lecha Błaszczyka i Zingara, hod/wł. Katarzyny Dolińskiej.

Alabama i Jan Trela, fot. M.Luft
Alabama i Jan Trela, fot. M.Luft

W drugiej klasie klaczek dwuletnich obejrzeliśmy 8 koni. Ta klasa zdecydowanie należała do Michałowa (3 konie w pierwszej czwórce!). Tu także sypnęły się pierwsze dziś „dwudziestki”. Po jednej najwyższej nocie za typ i głowę z szyją otrzymała janowska Wołogda po Ekstern, która uzyskała końcowy wynik 91 pkt. To pozwoliło jej na zajęcie drugiego miejsca. Prowadzenie odebrała jej występująca jako ostatnia michałowska córka Galby Golteria, której nota wyniosła 91,33, z jedną „20” za ruch. Trzecia była Pentra po Poganin (89 pkt), czwarta – Lanckorona, również po Poganinie, która uzyskała ten sam wynik (w tym „20” za ruch), jednak o „oczko” mniej za typ.

Gaja Selene i Alicja Poszepczyńska, fot. M.Luft
Gaja Selene i Alicja Poszepczyńska, fot. M.Luft

Rywalizacja w klasie klaczek trzyletnich (5 koni) rozegrała się miedzy Białką a SK Chrcynno-Pałac. Obie przedstawiły po dwie piękne klacze: Hermionę po Metropolis NA i Herlinę po Ekstern (Białka) oraz Gaję Selene po Emigrant i Echo Afrodytę po Piaff (Chrcynno-Pałac). Herlina i Gaja Selene otrzymały tę samą notę końcową – 91 pkt, ale Herlina miała jeden punkt więcej za ruch i tym samym zgarnęła 1 miejsce w klasie, przed dwiema klaczkami wyhodowanymi przez Alicję Poszepczyńską. To pierwsza klasa tego pokazu, wygrana przez gospodarzy, którzy zaraz potem zaprosili publiczność na pokaz specjalny. Zaprezentowali pięć klaczy z linii Pentozy (1978-2008), która w Białce spędziła 27 lat i przeszła do historii tej stadniny jako jedna z jej najcenniejszych matek stadnych. Perforacja (matka Pesala), Perfirka, Pelgrima, Pereira i Perolia zaświadczyły dziś o zasługach Pentozy, która upamiętniona zostanie specjalnym symbolicznym kamieniem.

Kabsztad i Mariusz Liśkiewicz, fot. M.Luft
Kabsztad i Mariusz Liśkiewicz, fot. M.Luft

Gdy przyszło do wyboru czempiona ogierów, niespodzianki nie było: czempionem został michałowski Kabsztad, laureat najwyższej noty wśród ogierów. Wiceczempionem wybrano Boreasa, co zostało przyjęte z zaskoczeniem, jako że w rozgrywkach klas wypunktowano go niżej niż ogiery Albano (91), Embellon i Agar (po 90,67). Cieszył jednak fakt, że do ścisłej czołówki dostał się koń hodowli prywatnej.

Wybory czempionki pokazu okazały się wielkim sukcesem SK Janów Podlaski – aż cztery klacze znalazły się w Top Five! Na placu pokazały się trzy córki Enzo, dwie „gazalki”, dwie „galby”, trzy „eksternki”, jedna „almaaramka” i jedna (prywatnej hodowli – Chrcynno Pałac) „emigrantka”. Czempionat i wiceczempionat powędrował do Janowa. Czempionką została, zgodnie z oczekiwaniami, Palabra, wiceczempionką zaś pełna siostra Pianissimy, Passionaria. Na trzecim miejscu znalazła się Perespa. Trzy pierwsze miejsca zajęły więc reprezentantki rodziny „Szamrajówki”. Espinilla z Michałowa wdarła się do janowskiej stawki, z czwartą lokatą w czempionacie, przed Alabamą.

Przy wyborze najlepszego konia pokazu głosy podzieliły się po równo: dwie sędziny głosowały na Kabsztada, dwie na Palabrę. O zwycięstwie zadecydowała wyższa punktacja za typ – i tytuł trafił do janowskiej klaczy Palabra.

Eragon, w środku - Jan Głowacki, fot. M.Luft
Eragon, w środku – Jan Głowacki, fot. M.Luft

Na koniec przyznane zostały nagrody specjalne dla najwyżej wypunktowanych koni hodowli prywatnej. Otrzymały je: Melody Małgorzaty i Józefa Pietrzaków, Elfera Lecha Błaszczyka, Gaja Selene pp. Poszepczyńskich, Eragon Jana Głowackiego, Panicz Moniki Luft i Boreas Wojciecha Kowalika. Szkoda tylko, że pomimo kilku usprawnień w białeckim czempionacie i ogromnej gościnności, tu zabrakło organizatorom wyobraźni (czy chęci) i wyróżnienia wręczono przy całkowicie wyludnionej widowni. Słusznie uznano, że prawdziwym zakończeniem imprezy jest wybór najlepszego konia. Piękna, słoneczna pogoda, którą

Panicz ze swoim trenerem Szymonem Głowackim, fot. M.Luft
Panicz ze swoim trenerem Szymonem Głowackim, fot. M.Luft

uczestnicy cieszyli się przez całe dwa dni, zrekompensowała jednak niedostatki scenariusza. Dużą przyjemnością była też wystawa pasteli Sylwii Iłendy, zainscenizowana w namiocie VIP. Wysoki poziom pokazu nie budził wątpliwości – narzekano tylko czasem na wyjątkowo surowe sędziowanie. Rzeczywiście sędziny – Katrina Murray (WB), Cristina Valdes y Colon de Carvajal (Hiszpania), Christine Jamar-Demeersseman (Belgia) i Cristina Wale (Szwecja) – nie szafowały najwyższymi notami, zdarzały się także oceny bardzo niskie – nawet „14” za nogi. Poza Boreasem, który rywalizował wyłącznie z końmi prywatnymi, żaden koń prywatnej hodowli nie uzyskał pierwszego miejsca w swojej klasie.

Wyniki:

Czempion Ogierów Młodszych
Kabsztad (Poganin – Kwestura/Monogramm), hod/wł. SK Michałów

Wiceczempion Ogierów Młodszych
Boreas (Metropolis NA – Bombina/Bomarc), hod/wł. Wojciecha Kowalika

Top Five
I Albano (Enzo – Alena/Emigrant), hod/wł. SK Janów Podlaski
II Embellon (Poganin – Embella/Monogramm), hod/wł. SK Michałów
III Agar (Ekstern – Agora/Wachlarz), hod/wł. SK Janów Podlaski

Czempionka Klaczy Młodszych
Palabra (Enzo – Palmeta/Ecaho), hod/wł. SK Janów Podlaski

Wiceczempionka Klaczy Młodszych
Passionaria (Gazal Al Shaqab – Pianosa/Eukaliptus), hod/wł. SK Janów Podlaski

Top Five
I Perespa (Enzo – Polenta/Ecaho), hod/wł. SK Janów Podlaski
II Espinilla (Al Maraam – Espadrilla/Monogramm), hod/wł. SK Michałów
III Alabama (Gazal Al Shaqab – Altona/Eukaliptus), hod/wł. SK Janów Podlaski

Najlepszy Koń Pokazu
Palabra (Enzo – Palmeta/Ecaho), hod/wł. SK Janów Podlaski

Nagrody specjalne dla koni hodowli prywatnej

Najwyżej oceniona klaczka roczna
Melody (Psytadel – Mina/monogramm), hod/wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków
Najwyżej oceniona klaczka dwuletnia
Elfera (Psytadel – Eiffla/Ekstern), hod/wł. Lecha Błaszczyka
Najwyżej oceniona klaczka trzyletnia
Gaja Selene (Emigrant – Granada/Monogramm), hod. Alicji Poszepczyńskiej, wł. Krzysztofa Poszepczyńskiego
Najwyżej oceniona klaczka pokazu
Gaja Selene (Emigrant – Granada/Monogramm), hod. Alicji Poszepczyńskiej, wł. Krzysztofa Poszepczyńskiego

Najwyżej oceniony ogierek roczny
Eragon (Ganges – Ewunia/Etogram), hod/wł. Jana Głowackiego
Najwyżej oceniony ogierek dwuletni
Panicz (Gaspar – Pelisa/Europejczyk), hod/wł. Moniki Luft
Najwyżej oceniony ogierek trzyletni
Boreas (Metropolis NA – Bombina/Bomarc), hod/wł. Wojciecha Kowalika
Najwyżej oceniony ogierek pokazu
Boreas (Metropolis NA – Bombina/Bomarc), hod/wł. Wojciecha Kowalika

 

O sobotnich rozgrywkach w klasach czytaj tutaj: Janowski dzień w Białce

Zobacz galerię zdjęć Sylwii Iłendy – Białka 2008!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.