Reklama
Polska reprezentacja w Aachen

Aktualności

Polska reprezentacja w Aachen

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
QR Marc, fot. Katarzyna Dolińska
QR Marc, fot. Katarzyna Dolińska

Już za tydzień (27-28 września) w Akwizgranie na terenie Albert-Vahle-Halle odbędzie się XXVI Puchar Narodów – pierwszy z pokazów tytularnych otwierających tzw. potrójną koronę (razem z Czempionatem Europy i Świata) i przez wielu hodowców uważany za najciekawszy, najbardziej prestiżowy ale i najtrudniejszy z pokazów sezonu.

Zgłoszone konie będą walczyły nie tylko o tytuły czempionów i Top Five, ale będą również zbierać punkty dla swoich krajów za uzyskane miejsca i tytuły: do klasyfikacji w Pucharze Narodów (dla kraju właścicieli koni) oraz Pucharu Hodowców (dla kraju, w którym konie zostały wyhodowane). Polska może się poszczycić czterokrotnym zdobyciem Pucharu Narodów (drugie miejsce w rankingu za Wlk. Brytanią i Belgią, które zdobyły trofeum aż siedmiokrotnie) i dwukrotnym Pucharu Hodowców, co daje nam pierwsze miejsce w rankingu ex aequo z Belgią. Szczególnie szczęśliwy dla polskiej hodowli okazał się rok ubiegły, kiedy nasza reprezentacja spektakularnie zdobyła obydwa tytuły!

Baanderos, fot. Erwin Escher
Baanderos, fot. Erwin Escher

Czy sukces uda się powtórzyć i tym razem? Z pewnością nie będzie to łatwe – w Pucharze Narodów mogą uczestniczyć również konie wyhodowane poza Europą, a w tym roku zapowiedziano ich liczny udział. Głównym faworytem wśród ogierów młodszych będzie pewnie mocno promowany QR Marc (po Marwan Al Shaqab) wyhodowany w USA, a własności Paula Gheysensa z Belgii. Obok niego zjawić ma się jego rodak i krewniak – urodziwy Stival (po Gazal Al Shaqab), hodowli i własności USA, a przysłany do centrum

Kabsztad, fot. Sylwia Iłenda
Kabsztad, fot. Sylwia Iłenda

treningowego Johanny Ullstrom. Podczas tegorocznego sezonu QR Marcowi „po piętach” deptał cały czas jego półbrat, bliskowschodni Baanderos (po Marwan Al Shaqab), w tegorocznych pokazach ma również brać udział ubiegłoroczny czempion świata, również syn Marwana – Marajj oraz jego syn, przysłany z USA, bardzo rozreklamowany Maharajja. Karierę pokazową bardzo udanie rozpoczął w tym roku urodziwy wnuk FS Bengalego – Aja Justified

Pianissima, fot. Katarzyna Dolińska
Pianissima, fot. Katarzyna Dolińska

(po WH Justice). Ciekawe, jak na tym tle wypadnie Młodzieżowy Czempion Polski Kabsztad (po Poganin), który prawdopodobnie reprezentować będzie stadninę koni Michałów jako najurodziwszy polski młody ogier, zwycięzca młodzieżowego czempionatu w Białce i Czempionatu Polski w Janowie. Być może dołączy do niego efektowny kolega stajenny Drabant, pokazywany w tym sezonie z powodzeniem w Polsce i za granicą i zdobywający sporo punktów zwłaszcza swym fenomenalnym ruchem.

Eksterna, fot. Katarzyna Dolińska
Eksterna, fot. Katarzyna Dolińska

Wśród klaczy w polskiej reprezentacji na pewno nie zabraknie kapitalnych córek Gazala Al Shaqab – na czele z niepobitą do tej pory Pianissimą, która wraca na ringi Europy po kolejną potrójną koronę, tym razem w grupie seniorek i jest na pewno ogromną faworytką wszystkich pokazów tytularnych sezonu. W swojej grupie wiekowej spotka z pewnością swoje świetne półsiostry po mieczu, hodowli michałowskiej: Pistorię, Normę Ejrene.

Interesująco może wyglądać porównanie ze światową czołówką polskich młodych klaczy po debiutujących w Polsce reproduktorach – jako reprezentantka Janowa Podlaskiego powinna w Aachen wystąpić Młodzieżowa Czempionka Polski, kapitalna Palabra (po Enzo).

%alttext%%alttext% Silną stawkę koni do Pucharu Narodów zgłosili też polscy hodowcy prywatni – w Aachen w tym roku zobaczymy m.in. Młodzieżową Wiceczempionkę Polski Eksternę (po Ekstern) z SK Falborek Arabians, Młodzieżowego Wiceczempiona Polski Lorda Bey Shaha (po Psytadel) z Minnesota Arabians oraz wysoko sklasyfikowane w ostatnim czempionacie Polski: Melody (po Psytadel) z Minnesota Arabians, Espirię (po Psytadel) hod. i wł. Lecha Błaszczyka oraz sprawdzonego showmana Etnodronsa Psyche (po Padrons Psyche) Pawła Redestowicza, w tym roku z nowym prezenterem, Piotrem Stańczukiem. Z nowymi, zagranicznymi trenerami, poza Eksterną, zjawić się też mają córki WH Justice’a, Sotika i Wasa z Falborka.

Uruchomiono już oficjalną stronę tegorocznego pokazu: www.all-nations-cup.org , organizatorzy zapowiedzieli też przekaz live oraz rejestrację wideo udostępnianą w Internecie z kilkugodzinnym opóźnieniem.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.