Reklama
Sopot Arabian Horse Show

AktualnościPokazy

Sopot Arabian Horse Show

Sopot Arabian Horse Show, fot. Ewa Imielska-Hebda
Sopot Arabian Horse Show, fot. Ewa Imielska-Hebda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Przed oczami jawi nam się lato, w uszach słychać przyjemny szum morza, a na karku czuć ten letni wiaterek. Z Sopotem także kojarzą się w sposób oczywisty molo, Monciak, stoiska z bursztynami, plaże i wszechobecny tłum ludzi. A od czterech lat nam, arabiarzom, Sopot kojarzy się dodatkowo, a być może i najprzyjemniej, z czempionatem koni arabskich. I tak, w dniach 22-23 lipca mieliśmy okazję i przyjemność spotkać się na sopockim Hipodromie już po raz czwarty na Sopot Arabian Horse Show.

Sopot Arabian Horse Show, fot. Ewa Imielska-Hebda
Sopot Arabian Horse Show, fot. Ewa Imielska-Hebda

Pokaz ten wypełnił lukę, czy wręcz pustkę, po Al Khalediah Arabian Horse Festival w Nowych Wrońskach, który ostatni raz odbył się w 2019 roku. Chociaż założenia obu pokazów są z gruntu różne, a czempionat w Sopocie od początku przyjął formułę Breeders Show („Pokaz Hodowców” – kategoria w piramidzie pokazów afiliowanych przez ECAHO), to kolejny raz mieliśmy możliwość zobaczenia koni z najwyższej półki, także spoza Polski. I tak naprawdę jest to jedyna okazja na naszym polskim podwórku do podziwiania arabów znanych nam z filmów, reklam i zagranicznych pokazów oraz przyjrzenia im się, dzięki czemu mamy możliwość wyrobienia sobie opinii na ich temat. Powszechnie bowiem wiadomo, że mając konkretnego konia przed sobą, widzimy więcej, niż często dane nam jest zobaczyć w Internecie czy prasie, a moim zdaniem to bardzo przyjemne móc skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Dlatego informacja o wycofaniu z pokazu ogiera El Rey Magnum RCF (Basilio CS – Cirque Du Soleil BF po Apalo) była dla mnie ogromnym rozczarowaniem. Niemniej jednak, nawet mimo wycofania tego konia, zaprezentowała nam się cała plejada gwiazd (obecnych i przyszłych), więc powodów do narzekania być nie może!

D Ghamrah, Złoy Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska
D Ghamrah, Złoy Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska

Do pokazu zgłoszono 53 konie, wycofano 4 i finalnie w klasach klaczy i ogierów wystąpiły 32 konie z Polski (wyhodowane w Polsce lub należące do polskich hodowców/właścicieli) oraz 17 koni z zagranicy, i dodatkowo 4 wałachy w czempionacie wałachów (3 z Polski i jeden zagraniczny).

CBA Isaura, Srebrny Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska
CBA Isaura, Srebrny Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska

Nie jest to duża liczba koni, a nawet śmiało można powiedzieć, że mała w porównaniu z ubiegłymi latami, natomiast miejmy nadzieję, że to chwilowy wypadek przy pracy i za rok będzie już tylko lepiej. Tym bardziej, że organizacja tego wydarzenia jest na wysokim poziomie, a sopocki pokaz przyciąga do siebie nie tylko lokalizacją czy jakością koni, ale także przyjemną, przyjacielską, wakacyjną atmosferą, mimo że pogoda kolejny raz nie rozpieszczała uczestników imprezy. Pokaz sędziowali Marianne Tengstedt (Dania), Janice McCrea (USA), Mohamed Omar Zagloul (Egipt), Chris Lowe (Wlk. Brytania) i Elisa Grassi (Niemcy), a ringmastrem był nikt inny, jak Gerard Oben.

Sędziowie i osoby oficjalne z organizatorem - Wardem Bemongiem, fot. Ewa Imielska-Hebda
Sędziowie i osoby oficjalne z organizatorem – Wardem Bemongiem, fot. Ewa Imielska-Hebda

Czempionat Klaczek Rocznych wygrała jednogłośnie zwyciężczyni serii B klasy klaczek rocznych, wyhodowana i należąca do stadniny Dubai Stud (ZEA), gniada D Ghamrah (D Shakhat – D Ghaliah po FA El Rasheem), która otrzymała drugą najwyższą notę pokazu, czyli 92,15 pkt. D Ghamrah ma na swoim koncie już m.in. Brązowy Medal tegorocznego pokazu w Menton. Bój o srebrny i brązowy medal stoczyły siwe CBA Isaura (CBA Illias – CBA Ilonah El Haleem po Haleem Al Safi) z Bouche Arabians (Holandia) oraz Magical Duchess AF (S.M.A. Magic One – Duchess Amaiyya DMC po Aja Angelo) z Afifi Arabians (Izrael). Zwycięsko z tej potyczki wyszła ta pierwsza, zdobywczyni drugiego miejsca w klasie 1B – CBA Isaura, a Magical Duchess AF, mimo wygranej serii A klasy klaczek rocznych, musiała zadowolić swoich właścicieli brązowym medalem.

Magical Duchess AF, Brązowy Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska
Magical Duchess AF, Brązowy Medal Klaczy Rocznych, fot. Patrycja Makowska

Czempionat Ogierków Rocznych należał do zwycięzcy klasy 4A, kolejny raz jednogłośnie, złoty medal powędrował do wychowanka katarskiej stadniny Al Jood Stud, kasztanowatego, chwytającego za oko Majd Al Jood (AJ Mardan – Elle Marin po Ajman Moniscione), który w klasie zebrał solidne 91,00 pkt. Srebrny medal, jako pierwszy z siedmiu tego dnia, powędrował do polskiego hodowcy. Znany nam z Białki i Tarnowa, siwy Gladius SA (Dominic M – Ginessa po Shanghai E.A.) dołożył kolejne trofeum do swojej kolekcji, przysparzając tym wiele radości, wybranemu później Najlepszemu Prezenterowi Pokazu – Markowi Demczukowi, ale i oczywiście właścicielowi Waldemarowi Bąkowi. Trzecie miejsce na podium przypadło znanemu z poprzednich tegorocznych czempionatów, gniademu janowskiemu Tebiano (Haash OSB – Tacjana po Ascott DD).

Majd Al Jood, Złoty Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska
Majd Al Jood, Złoty Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska

W Czempionacie Klaczy Młodszych sędziowie nie byli już tak jednomyślni, ale i przedstawiona stawka klaczek do wyboru czempionki była większa i bardzo wysokiej jakości. Złotą Medalistką Klaczy Młodszych została wybrana zjawiskowa D Leen (D Seraj – D Maha po Eden C), wyhodowana w Dubai Stud, a należąca do polskiej stadniny Lubochnia Arabians, która pierwszy raz zdecydowała się pokazać swoje konie w Polsce, osiągając znaczący sukces. Miejsca na pierwszym miejscu podium musiała ustąpić jej również siwa i również wyhodowana w Dubaju D Henneyyah (D Shagran – D Haneen po FA El Rasheem), należąca do Al Jood Stud, która także była typowana do złotego medalu, jednak zabrakło jej nieco szczęścia. Brązowy medal wywalczyła zwyciężczyni serii A klasy klaczek młodszych, siwa Espajlita M (AJ Elaf – Espaja po Aja Justified) hodowli i własności M Arabians Piotra Podgórnego. Ponadto, klaczka ta została wybrana Najlepszym Polskim Koniem, a jej właściciele otrzymali nie byle jaką nagrodę z tego tytułu, bo zaproszenia VIP na grudniowy Czempionat Świata w Katarze wraz z biletami lotniczym i zakwaterowaniem na czas jego trwania.

Magdalena i Piotr Podgórni, zwycięzcy nagrody Najlepszy Polski Koń Pokazu, fot. Ewa Imielska-Hebda
Magdalena i Piotr Podgórni, zwycięzcy nagrody Najlepszy Polski Koń Pokazu, fot. Ewa Imielska-Hebda

Czempionat Ogierków Młodszych zakończył się triumfem konia o fenomenalnym ruchu, zwycięzcy serii B klasy ogierków młodszych i zdobywcy najwyższej punktacji pokazu, efektownego kasztanowatego Hafeet (Ajman Moniscione – El Omarissa po El Omari), hod. i wł. słowackiej stadniny TM Arabians, której nota bene właścicielami są Kuwejtczycy. Po piętach deptał mu, ale finalnie zdobył srebrny medal, siwy wychowanek stadniny Ariela Arabians (Izrael), zwycięzca serii A klasy ogierków młodszych Fajer AA (Shanghai E.A. – Fadwa AA po Fadi Al Shaqab). Poza srebrnym medalem tego czempionatu, stadnina Ariela Arabians zostanie mile zapamiętana jako sponsor specjalnych nagród pieniężnych dla najlepszych europejskich koni w każdej z rozegranych klas. Trzecie miejsce na podium wywalczył kolejny wychowanek Dubai Stud, a kolejny koń własności stadniny Al Jood Stud, gniady, znany z europejskich ringów pokazowych D Wannas (FA El Rasheem – D Sayedah po Marajj).

Gladius SA, Srebrny Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska
Gladius SA, Srebrny Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska

Po czempionatach koni rocznych i młodszych przyszedł czas na czempionat wałachów oraz klasę prezenterów amatorów, kolejny raz zorganizowaną pod patronatem Bogdana Maślanki. Czempionat Wałachów wygrał znany nam ze słyszenia, gniady syn ogiera Morion, wyhodowany i stanowiący własność stadniny Al Thumama Stud – Wahaj AT (Morion – Wieża Róż po Ekstern). Klasę Prezenterów Amatorów wygrał natomiast Noah Ismer z Niemiec, prezentujacy kasztanowatą klacz IS Pialuna (Ascott DD – IS Piniata po Pallaton K). Miłym akcentem były nagrody pieniężne dla uczestników obu klas, i na pewno jest to duża zachęta dla uczestników do zapisywania koni do tych konkurencji.

Tebiano, Brązowy Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska
Tebiano, Brązowy Medal Ogierów Rocznych, fot. Patrycja Makowska

Czempionat Klaczy Starszych wyłonił ostatnią tego dnia i tego pokazu złotą czempionkę, a została nią wyhodowana w Dubai Stud, gniada D Dawaly (FA El Rasheem – D Danat po SG Labib) własności Lubochni Arabians. Werdykt sędziów był niemal jednogłośny i jak widać, jakość koni własności stadniny spod Gniezna to nie tylko miejskie legendy, a świadczą o tym aż dwa złote medale zdobyte przez tę stadninę w Sopocie. Srebrny Medal „Sopot Arabian Horse Show 2023” otrzymała zjawiskowa, doskonale znana z ringów pokazowych sprzed kilku lat, zwyciężczyni serii B klasy klaczy starszych, kasztanowata Venice MI (Allegiance MI – Valentine MI po DA Valentino), hodowli Mulawa Arabian Stud z Australii, a własności Albakhet Stud (KAS). Brązowy medal wywalczyła siwa Enara Babel (Fuerte – Eden Beauty K.A. po QR Marc), hodowli i własności Babel Stud (Polska).

D Leen, Złoty Medal Klaczy Młodszych, fot. Patrycja Makowska
D Leen, Złoty Medal Klaczy Młodszych, fot. Patrycja Makowska
Giampaolo Gubiotti (Woody Arabians) i Dobrochna Perz-Wawrzyńczyk (Lubochnia Arabians), fot. Ewa Imielska-Hebda
Giampaolo Gubiotti (Woody Arabians) i Dobrochna Perz-Wawrzyńczyk (Lubochnia Arabians), fot. Ewa Imielska-Hebda

Czempionat Ogierów Starszych wygrał kolejny raz jednogłośnie wskazany przez sędziów, zwycięzca serii A klasy ogierów starszych, późniejszy Best in Show, siwy, ekspresyjny Rajeh Al Adwan (Asfoor Al Adwan – Wadha Al Adwan po Fayad Alfayyad), hodowli i własności Al Adwan Stud z Kuwejtu. Drugi w czempionacie znalazł się pochodzący ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, kasztanowaty Erantis (Acott DD – Eugara po Om El Beellissimo), który z wiekiem zyskuje i zachwyca formą. Trzecie miejsce w czempionacie i ostatni brązowy krążek podczas pokazu na sopockim Hipodromie przypadło siwemu wychowankowi stadniny Ismer Stud (Niemcy), zwycięzcy serii B klasy ogierów starszych – IS Exxpu (QR Marc – IS Exelsia po Madkours Impuls).

D Henneyyah, Srebrny Medal Klaczy Młodszych, fot. Patrycja Makowska
D Henneyyah, Srebrny Medal Klaczy Młodszych, fot. Patrycja Makowska

I tak kolejny Sopot Arabian Horse Show dobiegł końca. Kolejny raz organizacja i atmosfera tego wydarzenia sprawiły, że chce się wracać do Sopotu. Chce się poczuć tę letnią bryzę na twarzy, posłuchać szumu morza, przeciskać się przez tłumy ludzi na Monciaku i zobaczyć kolejne chwytające za oczy i serca piękne konie na Hipodromie. Miejmy więc nadzieję, że zobaczymy się za rok!

Sopot Arabian Horse Show, konie stworzone przez artystkę Shirley De Cuyper, fot. Ewa Imielska-Hebda
Sopot Arabian Horse Show, konie stworzone przez artystkę Shirley De Cuyper, fot. Ewa Imielska-Hebda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.