Reklama
Ziemia zrównała się z niebem – finały Global Champions Arabians Tour!

AktualnościPokazy

Ziemia zrównała się z niebem – finały Global Champions Arabians Tour!

fot. Ewa Imielska-Hebda
fot. Ewa Imielska-Hebda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Katara International Arabian Horse Festival Katara Cultural Village, Doha Qatar Arabianstour

Dokładnie 5 lutego o godzinie 15:15 czasu lokalnego na nadmorskim ringu pokazowym w Zatoce Perskiej nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu KIAHF. Już niespełna kwadrans później rywalizację finałową rozpoczęły klacze roczne.

Ta kategoria zawsze budzi duże emocje, bowiem znajdujące się u progu sezonu pokazowego przyszłe światowe gwiazdy występować będą w kolejnych miesiącach podczas najważniejszych pokazów w Europie: w Cannes, Akwizgranie i Paryżu.

Złoty medal zdobyła siwa, wyhodowana w Dubai Stud – D Fayes (Seraj – D Danat po SG Labib), która uzyskała najwyższą punktację w klasach, więc jej pozycja w czempionacie nie była dla nikogo zaskoczeniem. Jednak nie zawsze sędziowie byli tak konsekwentni, często walka o złoty medal toczyła się do końca i w decydującą grę wchodziły pojedyncze głosy.

Drugą najwyższą notę i srebrny medal uzyskała córka og. Dominic M i klaczy Weaam Al Jassim, wyhodowana w Katarze – Sultana Al Thamer. Natomiast Teha Al Shaqab (Marwan Al Shaqab – Marbella PCF po Exxalt), która w swojej klasie była druga mimo takiej samej punktacji co zwyciężczyni, wybroniła się w czempionacie i zdobyła medal brązowy.

Afreen Al Shaqab (D Mezyan - Siwar Al Shaqab po SMA Magic One), fot. Ewa Imielska-Hebda
Afreen Al Shaqab (D Mezyan – Siwar Al Shaqab po SMA Magic One), fot. Ewa Imielska-Hebda

W rywalizacji ogierów rocznych czempionem został siwy syn dwóch złotych medalistów Czempionatu Świata – Afreen Al Shaqab (D Mezyan – Siwar Al Shaqab po SMA Magic One), a srebrny medal wywalczył zjawiskowy syn legendarnego og. FA El Rasheem i niepobitej na ringach światowych klaczy D Ajayeb (po RFI Farid) – D Borkan. Oba ogiery wygrały swoje sekcje w klasie roczniaków i uzyskały taki sam wynik końcowy. Brązowy medal przypadł synowi og. Haash OSB i klaczy Shaikha Al Shaqab po Kahil Al Shaqab, ogierkowi – Mushwash Al Shaqab. Był już trzeci medal dla stadniny Al Shaqab w rozpoczętym tego dnia finale.

D Borkan (FA El Rasheem  - D Ajayeb po RFI Farid), fot. Ewa Imielska-Hebda
D Borkan (FA El Rasheem – D Ajayeb po RFI Farid), fot. Ewa Imielska-Hebda

W gronie klaczy młodszych, niepobita od początku swojej kariery prześliczna, gniada Shahalel Al Shaqab (Na-Mous Al Shahania – Siwar Al Shaqab), okazała się i tym razem najlepsza. Jest ona córką zdecydowanie najbardziej wartościowej obecnie klaczy w Al Shaqab – Siwar Al Shaqab (SMA Magic One – Abha Myra), dwukrotnej złotej medalistki w Menton (jako rocznej i trzyletniej) oraz w Paryżu (w wieku trzech lat). Natomiast fenomenalna w typie, doskonale znana i utytułowana D Najlah (D Seraj – Elle Flamenca po Ajman Moniscione), mimo najwyższej noty ze wszystkich klas młodzieżowych, zdobyła w tej zaciętej walce „tylko” srebrny medal.

Shahalel Al Shaqab (Na-Mous Al Shahania - Siwar Al Shaqab), fot. Ewa Imielska-Hebda
Shahalel Al Shaqab (Na-Mous Al Shahania – Siwar Al Shaqab), fot. Ewa Imielska-Hebda

Warto zauważyć, że rywalizacja o medale na tak dużym i mocnym jakościowo pokazie jak ten, toczy się w gronie utytułowanych na całym świecie koni, często, tak jak to miało miejsce w tym czempionacie, w szranki o medale stają medalistki pokazów w Menton, Dubaju, Akwizgranie i Paryżu. Zmieniły one kategorię wiekową, przeszły z klaczy rocznych do klaczy młodszych, dlatego też mogą ponownie startować we wszystkich najważniejszych pokazach z czystym kontem.

D Najlah (D Seraj - Elle Flamenca po Ajman Moniscione), fot. Ewa Imielska-Hebda
D Najlah (D Seraj – Elle Flamenca po Ajman Moniscione), fot. Ewa Imielska-Hebda

Brązowy Medal przypadł kasztanowatej, urodzonej w Brazylii, doskonale nam znanej kl. Shahbrys HVP (Royal Asad – Rebecca HVP po Magnum Chall HVP).

W rywalizacji ogierów młodszych czempionat zdominowały konie hodowli stadniny Aljassimya Farm. Bandar Al Jassimiya (Picasso Di Mar – Miznat Aljassimya po Monther Al Nasser) wyszedł ze złotym medalem, a Baz Aljassimya (Exxalt – MD Mirka po Aj Thee Luca) ze srebrnym. Brązowy krążek otrzymał D Shakhar (D Shakhat – D Shamkhah po FA El Rasheem).

Bandar Al Jassimiya (Picasso Di Mar - Miznat Aljassimya po Monther Al Nasser), fot. Ewa Imielska-Hebda
Bandar Al Jassimiya (Picasso Di Mar – Miznat Aljassimya po Monther Al Nasser), fot. Ewa Imielska-Hebda

Następnie nadeszły najbardziej wyczekiwane konfrontacje tego dnia, starcie prawdziwych tytanów pokazowych – Czempionat Klaczy Starszych i Czempionat Ogierów Starszych. Zjawiskowa AJ Kayya (AJ Kafu – AJA Caprice po EKS Alihandro) zdobyła złoty medal większością głosów sędziów. Trzeba przyznać, że z wiekiem wyschła, pięknie zarysowuje się jej żeńskość i delikatność, bije od niej w ringu charyzma, której zresztą nigdy jej nie brakowało. Srebrny Medal zdobyła dubajska D Shihanah (FA El Rasheem x D Shahla po Marajj). Warto prześledzić jej karierę pokazową na platformie ArabianEssence, z całą pewnością jest to jedna z najbardziej utytułowanych klaczy arabskich na świecie. Jej potomstwo również już sięga po medale najważniejszych pokazów. Jak widać na jej przykładzie, hodowla zaskakuje, ale w wielu przypadkach jest jednak przewidywalna. Kolejny raz opisujemy podczas tego pokazu klacz, córkę czempionki, która rodzi wspaniałe koni, wygrywające na całym świecie. Wysoka jakość zawsze się obroni.

AJ Kayya (AJ Kafu - AJA Caprice po EKS Alihandro), fot. Ewa Imielska-Hebda
AJ Kayya (AJ Kafu – AJA Caprice po EKS Alihandro), fot. Ewa Imielska-Hebda

Brązowy medal zdobyła michałowskiej hodowli, będąca własności katarskiej stadniny Aljassimya Farm, siwa, dojrzewająca Emarella (Sahm El Arab – Emandorella po Eden C). To bardzo miłe uczucie, gdy na tak ważnym i zabójczo trudnym pokazie, polskiej hodowli klacz zdobywa medal w czempionatach. Gratulacje dla hodowców!

Emarella (Sahm El Arab - Emandorella po Eden C), fot. Ewa Imielska-Hebda
Emarella (Sahm El Arab – Emandorella po Eden C), fot. Ewa Imielska-Hebda

Przyszedł czas na ogiery starsze. To tutaj walka toczy się nie tylko o medale, ale głównie o prestiż, dumę i honor. Wszyscy przypuszczali, że po wycofaniu ogiera Alexxanderr z czempionatu, o złoty medal rywalizować będą ogiery ES Harir i D Seraj! Finalnie zdobył go olśniewający, śnieżnobiały ES Harir (AJ Dinar – TF Magnums Magic po Magnum Psyche). Był on typowany do złotego medalu przez 10 z 11 obecnych w ringu sędziów. Warto wspomnieć, że do każdego czempionatu sędziowie byli losowani komputerowo. Metoda ta miała na celu zachowanie niezależności w finałach. Srebrny medal trafił do bajecznego wręcz og. D Seraj (FA El Rasheem – Ladi Veronika po Versace). Złoty medalista Czempionatu Świata Ogierów Rocznych z 2019 roku, dojrzały już w tej chwili Rhan Al Shahania (Marwan Al Shaqab – Jwaaher Al Shahania po FA El Rasheem) po 5 letniej przerwie od ringów pokazowych, zdobył brązowy medal.

ES Harir (AJ Dinar - TF Magnums Magic po Magnum Psyche), fot. Ewa Imielska-Hebda
ES Harir (AJ Dinar – TF Magnums Magic po Magnum Psyche), fot. Ewa Imielska-Hebda

Oprócz zaszczytnych tytułów czempionów przewidziane zostały nagrody pieniężne o łącznej wartości 16.080.000 QR (4.180.800 Euro). Nagradzane były miejsca od 1 do 6 w klasach i Top 10 każdego championatu.

D Seraj (FA El Rasheem - Ladi Veronika po Versace), fot. Ewa Imielska-Hebda
D Seraj (FA El Rasheem – Ladi Veronika po Versace), fot. Ewa Imielska-Hebda

Rozpoczęły się także klasyfikacje do rankingu, który obejmuje 7 pokazów z serii Global Champions Arabians Tour (w dniu finału w Dosze ogłoszone zostało kolejne miasto, w którym rozegra się pokaz z cyklu GCAT – Londyn). Seria zakończy się pokazem w Paryżu, podczas Czempionatu Świata (6-7-8 grudnia).

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.