Reklama
”Padronsy” w Polsce – początek inwazji

Hodowla

”Padronsy” w Polsce – początek inwazji

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Etnodrons Psyche, fot. Joanna Jonientz
Etnodrons Psyche, fot. Joanna Jonientz

Spektakularne występy na ostatnim Narodowym Polskim Pokazie Koni Arabskich krajowego przychówku zagranicznych ogierów z gałęzi kszt. PADRONSA PSYCHE 1988 (US National Reserve Champion Stallion), syna Padrona i Kiliki/Tamerlan oraz wybijająca się stawka janowskich źrebaków 2007 po kolejnym ogierze z tej sublinii (Enzo), każą zwrócić ponownie naszą uwagę na tę właśnie gałąź hodowlano-pokazową w obrębie najpotężniejszego i najbardziej popularnego dziś na świecie rodu męskiego Saklawi I or.ar.

Padron, fot. Jerry Sparagowski
Padron, fot. Jerry Sparagowski

Prekursorem „linii padronsów” był nie kto inny, jak sam egipski ASWAN (Rafaat) – kolejny wybitny syn Nazeera – podarowany komunistycznym władzom ZSRR przez prezydenta Egiptu z okazji wybudowania tamy assuańskiej. Aswan okazał się w Tiersku wybitnym reproduktorem, kładąc (wraz z polskimi klaczami zrabowanymi wcześniej z Janowa Podlaskiego oraz z naszym Piołunem – ojcem Priboja – i Araxem – ojcem Nabega) podwaliny nowożytnej potęgi rasy arabskiej w ZSRR, a później Rosji. Aswan dał w Tiersku wielu wybitnych synów-reproduktorów, w tym m.in. „naszego” Palasa, Plakata, Mascata, Aromata, Klimandżaro oraz PATRONA od Podrugi, który trafił następnie do Holandii, gdzie z klaczą Odessa po Bright Wings dał wyśmienitego kszt. PADRONA (Narodowego Czempiona Holandii, USA i Kanady); założyciela licznej i charyzmatycznej linii. Jednym z najlepszych i najcenniejszych synów Padrona okazał się właśnie wspomniany na wstępie Padrons Psyche, który stworzył już swoją własną „gałąź padronsów”.

Psytadel, fot. Thalysia, z arch. Swatam Arabians
Psytadel, fot. Thalysia, z arch. Swatam Arabians

Tak jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych (gdzie konie z tej linii stworzyły prawdziwą dynastię narodowych czempionów: Padron – Padrons Psyche – Magnum Psyche i Enzo) oraz w Europie i na Bliskim Wschodzie, w Polsce także coraz większe sukcesy pokazowe zaczyna odnosić potomstwo „padronsów”, zwłaszcza w prywatnej hodowli. Na wspomnianym Narodowym Pokazie dość wyraźnie zdominowało ono najmłodsze grupy wiekowe, bijąc nawet potomków Gazala Al Shaqab i Eksterna. Przypomnijmy, iż klasy klaczek rocznych (IA i IB) zawojowały gniade córki belgijskiego PSYTADELA po Padrons Psyche od matki po Bey Shah: ESPIRIA 2006 od Ekspiacji/Emigrant i ESPINEZJA 2006 od

Altis, fot. Katarzyna Dolińska
Altis, fot. Katarzyna Dolińska

Entagi/Ganges („Top Five” Czempionatu Europy), a tuż za nimi znalazła się gniada, finezyjna SOTIKA 2006 po kryjącym w Italii WH JUSTICE (po Magnum Psyche po Padrons Psyche, od Słonka/Wojsław). Także w gronie roczniaków nie miał sobie równych kolejny reprezentant tej linii, rewelacyjny s. ALTIS po WH Justice od Albia/Pers, który wywalczył następnie niezwykle prestiżowy tytuł Młodzieżowego Wiceczempiona Pucharu Narodów (oraz Top Five Czempionatu Europy). Tylko nieco gorzej wypadły w Janowie wyśmienicie prezentujące się wcześniej w Białce: s. WASA 2006 od Waresa/Empres (5m. w kl. IA) i kszt. SATIS 2006 od KP Sadika/Simeon Sadik (6m. w kl.).

Primadonna, fot. Joanna Jonientz
Primadonna, fot. Joanna Jonientz

Najmłodsze grupy wiekowe nie były jednak jedynymi, podczas których mieliśmy okazję oklaskiwać polskie „padronsy” hodowli i własności prywatnej, gdyż w klasie klaczy 4-6 l. bardzo efektownie zaprezentowała się kasztanowata i kalibrowa PRIMADONNA 2003 po Padrons Psyche od Pelargonia/Alegro (2m.), a w klasie ogierów 4-8 letnich rewelacyjnie pokazał się gn. ETNODRONS PSYCHE 2003 po Padrons Psyche od Etnografia/Aloes (2m.). Szkoda, iż w Janowie, w gronie ogierków 3-letnich, nie mogliśmy zobaczyć także bardzo urodziwego (i mającego już za sobą sukcesy pokazowe w Europie) kszt. FIREBALLA 2004 po Magnum Psyche (po Padrons Psyche) od Flotylka /Emigrant. Mrożone nasienie kszt. MAGNUMA PSYCHE (US National Champion Stallion) było sprowadzone do kraju tuż po nasieniu jego ojca (Padronsa Psyche) przez Stanisława Redestowicza (prekursora w tej materii). Oprócz Fireballa pozostawił Magnum Psyche w kraju takie dobre córki, jak: kszt.

Fireball, fot. Andrzej Wójtowicz
Fireball, fot. Andrzej Wójtowicz

FUMELIA 2004 od Fuma/Monogramm, kszt. EMEGNA 2004 od Embola/Balon, gn. CIMANE od Circe/Alegro oraz przede wszystkim s. KASHIRA 2004 od Kahila IV (DE)/Ibn Bin Inas (HU). Natomiast sam Padrons Psyche pozostawił w Polsce, obok Etnodronsa Psyche, takie ogiery, jak: s. PILIN PSYCHE 2003 od Pilina/Eternit i s. CANZON PSYCHE 2003 od Canzona/Penthagonn (DE) – opisywane szerzej w naszym portalu w tekście „Trzej Muszkieterowie”. Najmłodszym dotąd synem Padronsa Psyche w naszym kraju jest michałowski 2-letni, obiecujący s. ZIGI-ZAN 2005 od Zagrobla/Monogramm.

Zigi-Zan, fot. Mateusz Jaworski
Zigi-Zan, fot. Mateusz Jaworski

Po pierwszych udanych próbach sięgania po reproduktory z tej linii przez hodowców prywatnych, także hodowcy państwowi postanowili w końcu wypróbować tę opcję. W sezonie 2006 w SK Janów Podlaski użyto pierwszych 10 porcji mrożonego nasienia kszt. og. ENZO 1999 (US National Champion Stallion) po Padrons Psyche od RD Bey Shahmpane/Bey Shah, z których w roku 2007 urodziło się 7 źrebaków ocenianych jako najlepsze (obok tych po Piruecie) w roczniku. Wśród tej grupy można uznać za wybijające się takie źrebaki, jak: gn. BENITA od Bogini /Arbil, s. PALABRA od Palmeta/Ecaho, kszt. POEZJA od Pelota/Pilot, kszt. PERESPA od Polenta/Ecaho czy gn. EPINAL od Elima/Eukaliptus. Tak dobre rezultaty jego użycia spowodowały, iż kolejne porcje mrożonego nasienia Enzo znalazły się w tym sezonie ponownie w Janowie i premierowo w Michałowie.

Pilin Psyche, fot. Patrycja Umińska
Pilin Psyche, fot. Patrycja Umińska

Jak by ocenić i opisać tę linię męską w populacji rodu Saklawi I or.ar.? Otóż z pewnością ma ona swoje nieco odmienne i charakterystyczne piętno, swój gatunkowy styl i wyrazisty format. Co ciekawe, pomimo iż wywodzi się z linii ASWANA (poprzez jego syna PATRONA i wnuka PADRONA), wykazuje kierunek ustrojowy bliższy umownemu typowi „munighi”, tyle że nowoczesnemu: duża uroda o wyrafinowanych liniach i rysunku, długa szyja, wyniosła (wysokonożna) budowa, choć dość często kaliber nie najlepszy, niezbyt płynny ruch oraz charakterystyczna, kasztanowata maść. Linię „padronsów” wyróżnia jednak jej uniwersalność i plastyczność co do typu i gatunku. W jej puli, oprócz kasztanów (Padron, Padrons Psyche, Magnum Psyche, Magnum Chall, Enzo, Meridien ATL, Ajman Moniscione, Fireball), znajdujemy także niemal typowe formy kuhailańskie (Psytadel, El Amin, Monarcos DD), jak też klasycznie saklawiańskie (WH Justice, Altis). Zależą one często od typu oraz pochodzenia ich matek.

Canzon Psyche, fot. Erwin Escher
Canzon Psyche, fot. Erwin Escher

Linia „padronsów” to obecnie jedna z najbardziej znanych linii hodowlano-pokazowych na scenie światowej, odnosząca na co dzień wiele spektakularnych sukcesów. Dlatego z pewnością w jakiejś skali jest wskazana, a nawet pożądana w polskiej hodowli. Jej użycie w naszym kraju ma miejsce dopiero od kilku lat i na stosunkowo niewielką skalę, stąd na razie nie ma zagrożenia z jej strony dla harmonijnego rozwoju hodowli w Polsce, a wręcz przeciwnie. Oczywiście w interesie tejże hodowli leży także troska o należyty i niezmącony rozwój wszystkich innych rodów męskich, jak również idea wprowadzania nowych, jak np. niezwykle efektywnie łączącego się z „padronsami” rodu męskiego Mirage or.ar. (vide Enzo, Psytadel, Pandorah i wiele innych).

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.