Reklama
Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew – Sopot Arabian Horse Show 2021

Pokazy

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew – Sopot Arabian Horse Show 2021

Flots i wstęgi dekorujące konie w czempionatach, fot. Ewa Imielska-Hebda
Flots i wstęgi dekorujące konie w czempionatach, fot. Ewa Imielska-Hebda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Nieśmiertelna „Historia jednej znajomości” (1967) spółki Krzysztof Klenczon (muzyka) i Jerzy Kossela (słowa) oraz nagrodzonych w Sopocie Czerwonych Gitar, to jeden z największych polskich przebojów wszech czasów. Z pewnością utrwala on jednocześnie, jak najbardziej zasłużenie, pewnego rodzaju mit sopockiej plaży. „Szum morza” to też dosyć wygodny chwyt literacki. Czy pamiętamy, że Bałtyk szumi już nieprzerwanie od 20 tysięcy lat? Latem ten szum jest przyjazny i ożywczy, skrywający w sobie magnetyczną, dziką urodę natury, której trudno się oprzeć. Podobnie jak trudno się oprzeć kuszącej perspektywie udziału w kolejnej odsłonie pokazu w Sopocie.

Osoby oficjalne - sędziowie, komisja dyscyplinarna i ringmaster, fot. Ewa Imielska-Hebda
Osoby oficjalne – sędziowie, komisja dyscyplinarna i ringmaster, fot. Ewa Imielska-Hebda

Sopot – druga odsłona

Organizacyjny sukces pierwszej edycji sopockiego pokazu z pewnością zachęcił wielu hodowców i właścicieli do zgłoszenia swoich koni w tegorocznym pokazie afiliowanym przez ECAHO, podobnie jak w ubiegłym roku, jako „breeders show”, kategoria „pokaz hodowców”. Dzięki międzynarodowej obsadzie pokaz zyskał jeszcze bardziej na atrakcyjności i pozwolił polskim koniom na rywalizację z końmi hodowli zagranicznej na zbliżonym do polskich poziomie. Nie mieliśmy w klasach utytułowanych pewniaków, którzy dominowali i dzięki temu wyniki były oczekiwane w napięciu i emocjach. Widowisko na tym zyskało, choć jak to czasem bywa, nie obyło się bez sensacji.

Statuetki dla zwycięzców, fot. Ewa Imielska-Hebda
Statuetki dla zwycięzców, fot. Ewa Imielska-Hebda

Technicznie idealnie!

W katalogu zapisanych zostało 77 koni, zgłoszonych do 6 klas, z których część została podzielona na serię A i B, tak więc rozegrano 12 klas w 6 grupach wiekowych. Organizator, podobnie jak w roku ubiegłym, zaproponował odmienny, niż to zwykle bywa, system sędziowania. Tym razem było to bardzo trafione, nie budzące kontrowersji posunięcie. Ocena składająca się z siedmiu części: typ, głowa, szyja z łopatką, kłoda, nogi przednie, nogi tylne i ruch, pozwalała sędziom na znacznie dokładniejszą ocenę prezentowanych koni, co dawało prawidłową kolejność w klasie i nie budziło większych wątpliwości. Tego typu ocena wyłania zwycięzców klas, którzy oprócz urody i ruchu są poddani wnikliwej ocenie pod względem poprawności budowy. Z kolei czempionaty, które rządzą się już inną logiką, wyłaniają spośród zwycięzców klas konie najbardziej typowe i urodziwe, i to wydaje się słuszne. Zaproszeni przez organizatora sędziowie: z Holandii Paula Bohmer oraz Karin Zeevenhoven, Maria Ferraroni z Włoch, Hendrik Mens z Belgii i Jaroslav Lacina z Czech, wywiązali się z zadania znakomicie, a Gerard Oben z Belgii zadbał, aby wszystko na ringu odbywało się sprawnie i bezpiecznie. Prowadzenie pokazu, oprawa muzyczna oraz szybkie przekazywanie wyników dopełniły obraz wydarzenia, jako przyjaznego i profesjonalnego. Podobnie jak w roku ubiegłym, skromność i prostota aranżacji były tu niewątpliwym atutem. Zarówno klasy, jak też finały, odbywały się według zaplanowanego planu godzinowego, co dodatkowo potęgowało wrażenie harmonii i spokoju. Na miejsce pokazu organizator w tym roku wybrał zacieniony zakątek sopockiego toru od strony ulicy Władysława Łokietka, co znacząco poprawiło komunikację ze stajniami, niezwykle ważny aspekt dla trenerów i ich ekip. Strefa VIP została elegancko zbudowana i co ważne – była dobrze chroniona przed słońcem. Wszystkie stoliki były zajęte, gromadząc liczne grono właścicieli i hodowców z kraju i zagranicy. Dla publiczności przygotowano trybunę oraz kilkanaście stolików dostępnych dla wytrwałych widzów. Wszystko to razem sprawiało wrażenie rodzinnego pikniku pełnego dzieci, młodzieży na rowerach i właścicieli czworonogów, które są oczywiście nieodłącznym elementem pokazowego krajobrazu. Do dyspozycji hodowców był bar, połączony ze strefą VIP oraz dwa foodtrucki, które zadbały, aby nikt nie był głodny, czy spragniony. Łyżką dziegciu do tej beczki miodu jest nachalne straszenie koni torbami foliowymi na kiju, które wśród zgromadzonej publiczności, a pierwszy raz mającej kontakt z pokazem koni arabskich, budziło niemałe zdziwienie i pytania, dlaczego ci ludzie straszą konie. Pytania, na które trudno jest odpowiedzieć. Co prawda organizator przyznał w rozmowie ze mną, że prosił trenerów o ograniczenie tych praktyk, ale trenerzy robią swoje i dopóki nie zareaguje ECAHO w sposób systemowy, takie praktyki będą nadal trwały.

Plaża w Sopocie, fot. Ewa Imielska-Hebda
Plaża w Sopocie, fot. Ewa Imielska-Hebda

Klasy i czempionaty

W klasach młodzieżowych wyróżniało się potomstwo ogiera RFI Farid (RFI Maktub – RFI Fayara El Shiraz po Shiraz El Jamaal). W ostatnich latach został użyty przez wielu polskich hodowców, a sukces w Sopocie odniosła młodzież po RFI Farid, wyhodowana przez Katarzynę Dolińską-Witkowską, Adama Ochmana oraz Piotra Podgórnego. Brązowy medal klaczek rocznych dla Ceyla AO (RFI Farid – Cetula po El Nabila B), hod. i wł. Adama Ochmana oraz złoty medal klaczy młodszych dla dwuletniej Evetty (RFI Farid – Evolett po Ajman Moniscione) hod. i wł. Katarzyny Dolińskiej-Witkowskiej. Srebrny medal ogierków rocznych dla Gloriusa M (RFI Farid – Ginga po Galba) hod. i wł. Piotra Podgórnego. Zdobył on również drugi srebrny medal, tym razem w kategorii klaczek rocznych – Eselają M (AJ Elaf – Espanera po Kabsztad). Kolejny medalowy dublet trafił do Petroniusza Frejlicha – złoty medal klaczek rocznych dla De Queen Of Life (Pireno – Dekstera po Ensenator) oraz brązowy medal dla El Wiktorio (Eternal – Elwiktoria po Ekstern). W przypadku koni Petroniusza Frejlicha na podkreślenie zasługuje fakt, że obydwoje medalistów pochodzi po ogierach polskiej hodowli prywatnej, a dodatkowo matka De Queen Of Life jest po ogierze również wyhodowanym przez Petroniusza Frejlicha. Z potomstwa popularnego w ostatnich latach w Polsce ogiera Wadee Al Shaqab, złoty wywalczył znany z dobrych występów w ubiegłym roku dwuletni Vinci (Wadee Al Shaqab – Valencia Al Shaqab po Marwan Al Shaqab), hod. i wł. Waldemara Bąka. Ten obiecujący młody ogier nie wystąpił w tym roku w Białce, tak więc nie mieliśmy okazji zobaczyć jego występu na tle rocznika. Jeśli Vinci wystąpi w pokazie narodowym w Janowie Podlaskim będzie zapewne bardzo mocnym konkurentem dla rówieśników z państwowych stadnin, tym bardziej że widzieliśmy jego występ na Riwierze Francuskiej, w Menton, gdzie uplasował się na 4. miejscu, przed ogierem Ferrum.

Ceyla AO (RFI Farid - Cetula), Brązowy Medal Klaczek Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Ceyla AO (RFI Farid – Cetula), Brązowy Medal Klaczek Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Kolejnym potomkiem ogiera pochodzącego z Al Shaqab Stud, który zdobył złoty medal, tym razem ogierów starszych, był wyhodowany w Sweden Arabian Stud, a własności Arahman Saoud bin Khalid H. Alqasse, gniady Magic Algazal (Gazal Al Shaqab – Ale By Magnifique po Magic Magnifique), który jednocześnie zdobył najwyższą notę sopockiego pokazu – 92,81 pkt. Ogier na tle stawki wyróżniał się typem z wybitnym ruchem, co dało mu nie tylko złoty medal w swojej kategorii, ale konsekwencją tego było przyznanie mu tytułu Best in Show.

Glorius M (RFI Farid - Ginga), Srebrny Medal Ogierków Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Glorius M (RFI Farid – Ginga), Srebrny Medal Ogierków Rocznych, fot. Ewa Imielska-Hebda

A na koniec wspomniana, na wstępie relacji z Sopotu sensacja – janowska ciemnogniada Pila (Abyad AA – Piba po Gazal Al Shaqab). Młoda, jeszcze niedojrzała, debiutująca klacz zdobyła jak najbardziej zasłużenie złoty medal w kategorii klaczy starszych. Jej niezwykle egzotyczny typ, poprawna budowa i znakomity ruch pozwalają oczekiwać w przyszłości kolejnych sukcesów. Pila posiada z pewnością znaczący potencjał pokazowy. Ta klacz jest doskonałą ilustracją dla sceptyków, którzy w ostatnim czasie kwestionują sens poddawania koni arabskich próbie dzielności, gdyż właśnie jako trzylatka odbyła próbę dzielności na torze osiągając nawet pewne sukcesy. Tym samym dołącza do michałowskiej Wildony, która również rozpoczęła karierę pokazową dopiero po zakończeniu próby dzielności na torze i jak widać obu klaczom wyszło to na dobre. Pila z pięcioma 20. za typ, głowę i ruch, 16. za nogi i 18,5 za kłodę jest w typie konia, który może spodobać się różnym składom sędziowskim, tym bardziej, że egipska krew jej ojca jest bardzo wyraźnie widoczna w egzotycznym wyrazie głowy i nieco zbyt krótkiej szyi. W tej sytuacji można jedynie wyrazić zdziwienie i żal, że w Sopocie nie było prezesa Janowa Podlaskiego, którego obecność w miejscu, gdzie gromadzi się tak wielu potencjalnych klientów na polskie konie arabskie, byłaby jak najbardziej wskazana.

Evetta (RFI Farid - Evolett), Złoty Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda
Evetta (RFI Farid – Evolett), Złoty Medal Klaczy Młodszych, fot. Ewa Imielska-Hebda

Niewątpliwie urok polskiej riwiery ma wpływ na atmosferę sopockiego Arabian Horse Show, można więc relację z tego wydarzenia zakończyć słowami tytułowej piosenki:

Odtąd już, dzień po dniu
Upływały razem nam
Rano skwar, plaża lub
Molo gdy zapadał zmierzch.
Płynął czas, letni czas
aż wakacji nadszedł kres
Przyszedł dzień, w którym już
Rozstać musieliśmy się
Sia la la la la -a-a-aa

 


Czempionat Klaczek Rocznych

Złoty Medal Klaczek Rocznych – De Queen Of Life (Pireno – Dekstera), hod. i wł. Petroniusz Frejlich

Srebrny Medal Klaczek Rocznych – Eselaja M (AJ Elaf – Espanera), hod. i wł. Piotr Podgórny

Brązowy Medal Klaczek Rocznych – Ceyla AO (RFI Farid – Cetula), hod. i wł. Adam Ochman

Czempionat Ogierków Rocznych

Złoty Medal Ogierków Rocznych – Empiria Babel (Ghaith Al Zobair – Eden Beauty K.A), hod. i wł. Hekmat Shareif

Srebrny Medal Ogierków Rocznych – Glorius M (RFI Farid – Ginga), hod. i wł. Piotr Podgórny

Brązowy Medal Ogierków Rocznych – Cameg Ecosse (E.S. Sarab – Cameg Parisa), hod. Cameg Arabian Stud (Wlk. Brytania), wł. Aldeem Arabians (Kuwejt)

Czempionat Klaczy Młodszych

Złoty Medal Klaczy Młodszych – Evetta (RFI Farid – Evolett), hod. i wł. Katarzyna Dolińska-Witkowska

Srebrny Medal Klaczy Młodszych – IS Essencia (Poseidon OS – IS Ella Nora), hod. i wł. Ismer Stud (Niemcy)

Brązowy Medal Klaczy Młodszych – AJ Areej (AJ Kafu – Ania Moniscione), hod. Ajman Stud (ZEA), wł. Tomasz Tarczyński

Czempionat Ogierów Młodszych

Złoty Medal Ogierów Młodszych – Vinci (Wadee Al Shaqab – Valencia Al Shaqab), hod. i wł. Waldemar Bąk

Srebrny Medal Ogierów Młodszych – DS Fedor (EKS Alihandro – Fedora RG), hod. Athba Stud (KAS), wł. Danisa Arabians (Belgia)

Brązowy Medal Ogierów Młodszych – Almagram (Wadee Al Shaqab – AHB Aidha), hod. i wł. Alicja Napióra

Czempionat Wałachów

Złoty Medal Wałachów – Muranas Messi (Invictus – Muranas Majesta), hod. Murana Stud (Niemcy), wł. Aleksandra Czarnul

Srebrny Medal Wałachów – Wilton (Lawrence El Gazal – Wołogda), hod. Stadnina Koni Janów Podlaski, wł. Magdalena Głód

Brązowy Medal Wałachów – Eunory (Ganges – Eunora), hod. Stadnina Koni Michałów, wł. Aneta Chrząstek-Szyc

Czempionat Klaczy Starszych

Złoty Medal Klaczy Starszych – Pila (Abyad AA – Piba), hod. i wł. Stadnina Koni Janów Podlaski

Srebrny Medal Klaczy Starszych – Vision Of Justice (WH Justice – Equisite Dream), hod. J.L. & L. Havice (Wlk. Brytania), wł. Aldeem Arabians (Kuwejt)

Brązowy Medal Klaczy Starszych – Ebora (Ekstern – Eberia), hod. Stadnina Koni Michałów, wł. Suweco Stud (Czechy)

Czempionat Ogierów Starszych

Złoty Medal Ogierów Starszych – Magic Algazal (Gazal Al Shaqab – Ale By Magnifique), hod. Sweden Arabian Stud (Szwecja), wł. Arahman Saoud bin Khalid H. Alqasse

Srebrny Medal Ogierów Starszych – Atius O (Shahim Al Nakeeb – Atia Oone), hod. Oone Llc, wł. Jas Stud

Brązowy Medal Ogierów Starszych – El Wiktorio (Eternal – Elwiktoria), hod. i wł. Petroniusz Frejlich

 


Link do pełnych wyników: https://www.arabianessence.tv/events/sopot-arabian-horse-show-2021/341/

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.