Reklama
Derby Arabskie. Moc była z Alsahrem

Wyścigi / Sport

Derby Arabskie. Moc była z Alsahrem

Alsahr, zwycięzca Nagrody Derby, fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec
Alsahr, zwycięzca Nagrody Derby, fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Pisałem już po wyścigu o Nagrodę Janowa, że stawiam dolary przeciw orzechom, że w tegorocznych Derby znów o zwycięstwo walczyć będą Alsahr (Mared Al Sahra – Almina po Furiat) oraz Kenjiy (No Risk Al Maury – King-Ute po The Wiking). Rzeczywiście ponownie te dwa konie, choć już nie z tak dużą przewagą jak poprzednio, zameldowały się w wymienionej kolejności w celowniku, ale tym razem do walki między nimi nie doszło. W wyścigu rozegranym od startu w solidnym tempie, na prostej finiszowej moc była z Alsahrem. Wygrał on pod Kirgizem Sanzharem Abaevem (zastąpił zawieszonego Aleksandra Reznikova), niezagrożony o dwie długości, natomiast Kenjiy równie pewnie pokonał o tyleż samo Echarona, który sprawił pod swą trenerką Małgorzatą Kryszyłowicz małą niespodziankę, pokonując o 5 dł. czwartego na mecie Celebryka (poprzednio przegrał z nim o 2 dł).

Trzymają puchary od lewej: trener Maciej Janikowski, dżokej Sanzhar Abaev, hodowca i właściciel Zbigniew Górski, dalej stoją Dominik Nowacki (Tor Wyścigów Konnych Służewiec) i Tomasz Chalimoniuk (Prezes PKWK), fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec
Trzymają puchary od lewej: trener Maciej Janikowski, dżokej Sanzhar Abaev, hodowca i właściciel Zbigniew Górski, dalej stoją Dominik Nowacki (Tor Wyścigów Konnych Służewiec) i Tomasz Chalimoniuk (Prezes PKWK), fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec

W porównaniu z biegiem o Nagrodę Janową, rozegranym na końcówkę (ostatnie 500 m było jak na araby piekielnie szybkie – 32,3 s), w Derby dosyć mocne, w miarę równe tempo w dystansie podyktował Hazim Al Khalediah (Kasir Al Khalediah – WFA Harmony po Djebbel), dlatego tym razem o końcowym rezultacie decydowała siła, a nie szybkość (ostatnie 500 m – 35,4 s). Taka rozgrywka najbardziej odpowiadała Alsahrowi, gdyż zmęczony mocnym tempem Kenjiy nie był w stanie się do niego zbliżyć. Także bardziej „siłowy” niż szybki Echaron mógł rozwinąć skrzydła i nawet przez chwilę wydawało się, że nawiąże walkę o drugie miejsce.

Czas wyścigu 3’31,7 na torze lekko elastycznym (3,1) należy uznać za dobry, gorszy tylko o 3,8 s od rewelacyjnego rekordu Waresa, który w 2013 r. osiągnął pod Aleksandrem Reznikovem: 3’27,9.

Było to drugie zwycięstwo w Derby w ciągu ostatnich trzech sezonów konia wyhodowanego i będącego własnością Zbigniewa Górskiego (w 2019 r. wygrał Dragon). Maciej Janikowski triumfował w Derby dla arabów po raz piąty. Oprócz Alsahra i Dragona zwyciężyły: Sarenka (1978), Europejczyk (1986) i Wilczur (1987).
– Każde Derby są dużym wydarzeniem. Spodziewałem się, że w tak nielicznej stawce wyścig będzie spokojny i raczej nic niespodziewanego się nie zdarzy. Nie dawałem Abaevovi żadnych sztywnych wytycznych. Powiedziałem mu tylko, że musi mieć otwartą głowę i jechać z pełnym zaufaniem do konia, który już przecież pokazał, że jest zarówno silny i szybki – podkreślił Janikowski.

Radość po wygranej gonitwie Derby, dżokej Sanzhar Abaev, fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec
Radość po wygranej gonitwie Derby, dżokej Sanzhar Abaev, fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec

Dodajmy, że Alsahr już wcześniej został zgłoszony do Nagrody Europy, która zostanie rozegrana podczas Dnia Arabskiego 22 sierpnia. W pierwszym zapisie znalazło się 13 koni, wszystkie w polskim treningu. Oto pełny zapis: tr Justyna Domańska: Apollo Del Sol (FR); tr Cornelia Fraisl: Hosco De Bozouls (FR), Samonlau ‘OA’ (NL); tr Bartosz Głowacki: Dary Al Khalediah (FR); tr Maciej Janikowski: Alsahr, Dragon; tr Maciej Kacprzyk: Amwaj Al. Khalediah (FR), Nrgizing (FR), Wasma Al Khalediah (FR); tr Małgorzata Kryszyłowicz: Echaron; tr Wojciech Olkowski; General Lady (FR), tr Natalia Szelągowska: Seiful Muliuk (RU): tr Adam Wyrzyk: Wielki Dakris.

Alsahr dosiadany przez Sanzhara Abaeva, fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec
Alsahr dosiadany przez Sanzhara Abaeva, fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec

Derby Arabskie (kat. A)

1. Alsahr dż. S.Abaev (60.0) nr 2
2. Kenjiy k.dż. D.Sabatbekov (60.0) 1
3. Echaron dż. M.Kryszyłowicz (60.0) 4
4. Celebryk k.dż. K.Mazur (60.0) 6
5. Hes dż. S.Mazur (60.0) 5
6. Hefira Grand dż. M.Srnec (58.0) 3
7. Hazim Al Khalediah dż. J.Wyrzyk (60.0) 7

3000 m: 3’31,7″ (36,5-34,5-35-34,3-36-35,4).
Temperatura: 29°C, pogodnie.
Styl: wysyłany.
Odległości: 2½-2-5-12-4-4.
Stan toru: lekko elastyczny (3,2).

Metamorfoza Wirgiliona

Janowski Wirgilion, syn świetnego SS Mothila (wygrał m.in. gonitwę Al Khalediah Poland Cup) i nie mającej kariery wyścigowej Wiry po szwedzkim Portmerze, po zajęciu ostatniego miejsca przed trzema tygodniami w gonitwie o Nagrodę Borka – Wathba Stallions Cup, I gr. 1800 m, odrodził się już po trzech tygodniach w podobnej gonitwie – Nagroda Trafa – Wathba Stallions Cup, I gr., 1800 m. Wtedy przegrał z drugą na mecie klaczą Jabet Al Khalediah (Haddag Al Khalediah – Jaleelat Al Khalidiah po Tiwaiq) aż o 18 dł., a tym razem pokonał ją o 4 dł. Prawdopodobnie wpływ na tę spektakularną zmianę formy miały warunki atmosferyczne i stan bieżni. Przed trzema tygodniami tor był elastyczny (3,5), w ub. sobotę lekki (2,4). Drugie miejsce zajął również mniej liczony michałowski Dragado (Kurier – De Longa po Da Adios), który mógł sprawić dużą niespodziankę już we wspomnianym wyścigu o Nagrodę Borka, ale wtedy, gdy biegł na drugiej pozycji, 50 m przed metą spadł z niego jeździec. O tym jak niespodziewany był wynik Wirgilion – Dragado świadczyły wypłaty w totalizatorze: 92 zł za stawkę 5 zł w grze na zwycięstwo oraz na porządek: 578 zł za 3 zł! (192,5:1) Choć kolejne miejsca zajęły konie mocno faworyzowane: wymieniona już wyżej Jabet Al Khalediah i półsiostra Dragona – Dalma (Mared Al Sahra – Djaima po Nonius) zakładów trójki i czwórki nikt nie trafił!

Wirgilion, fot. Traf Online
Wirgilion, fot. Traf Online

Nagroda Trafa – Wathba Stallions Cup

1. Wirgilion dż. S.Vasyutov (58.0) nr 8
2. Dragado k.dż. P.Nakoniechnyi (58.0) 6
3. Jabet Al Khalediah dż. A.Turgaev (56.0) 2
4. Dalma dż. M.Srnec (56.5) 11
5. Suzana st.u. K.Dogdurbek Uulu (56.0) 12
6. Atlas dż. A.Kabardov (58.0) 3
7. Farhat dż. K.Grzybowski (58.0) 7
8. Oficer k.dż. K.Mazur (58.0) 14
9. Escalos dż. S.Mura (58.0) 1
10. Pianora k.dż. D.Sabatbekov (56.0) 4
11. Omandor Gal dż. S.Mazur (58.0) 9
12. Cyprus pr.dż. B.Kalysbek Uulu (58.0) 5
13. Wieża Dumania dż. S.Abaev (56.0) 13
Wycofana Paquita pr.dż. E.Turganaaly Uulu (56.0) 10

1800 m: 2’03,1″ (21,4-32,3-34,4-35).
Temperatura: 25°C, Pochmurno z przejaśnieniami.
Styl: łatwo.
Odległości: 3½-½-4½-3-nos-3-2-2½-6-4½-daleko (29)-5½.
Stan toru: lekki (2,4).

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.