Reklama
Rok Szczura rokiem Pianissimy

Pokazy

Rok Szczura rokiem Pianissimy

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Pianissima, fot. Krzysztof Dużyński
Pianissima, fot. Krzysztof Dużyński

Rok 2008 (chiński Rok Szczura) zawiera liczbę osiem, która w chińskiej numerologii jest liczbą powodzenia i bogactwa. Choć Pianissima z Chinami niewiele ma wspólnego, to jednak właśnie dla niej ów horoskop okazał się nadzwyczaj trafny. W Paryżu do swych licznych tytułów dodała jeszcze tytuł Czempionki Świata Klaczy Starszych, zdobywając w ten sposób drugą w swej karierze „Trójkoronę” oraz kilka kolejnych trofeów dla rodzinnego Janowa Podlaskiego.

Oczywiście skłamałabym pisząc, że była to wielka niespodzianka, bo wszyscy spodziewali się takiego wyniku. Niespodzianki w Paryżu były inne – i nie dotyczyły polskich koni, które (poza Emiką, której nie udało się wejść do finału i Pianissimą, która sięgnęła po najwyższy laur) wszystkie wywalczyły tytuły Top Ten.

Prezenterzy, fot. Krzysztof Dużyński
Prezenterzy, fot. Krzysztof Dużyński

Publiczność w Paryżu była gotowa na wszystko – byliśmy świadkami nie tylko zmagań koni i prezenterów, ale walki o to, kto głośniej wyrazi uznanie dla swego faworyta. Zwolennicy Marwana Al Shaqab, pracownicy i przyjaciele stadniny z Kataru starali się zdominować równie liczną – a może nawet liczniejszą! – grupę stojącą za Imperial Baarezem. Gwizdy, skandowane rytmicznie imiona koni oraz tupanie i brawa zagłuszały chwilami i tak bardzo głośną muzykę rodem z Maghrebu. Przewaga w tej walce na decybele była chyba po stronie Imperial Baareza, ale to nie jemu przypadło końcowe zwycięstwo. Mniej szczęśliwi niż Al Shaqab Stud byli na pewno właściciele QR Marca, którzy – choć „zorganizowali” nie mniej intensywny doping – musieli pogodzić się z porażką.

Abha Palma i Philip Looyens, fot. Krzysztof Dużyński
Abha Palma i Philip Looyens, fot. Krzysztof Dużyński

Zanim jednak do tego doszło, rozstrzygnięta została rywalizacja klaczy. Wśród dziesięciu najlepszych klaczek młodszych świata znalazły się dwie polskie – obie są córkami Eksterna. Psyche Victoria zdobyła tytuł Top Ten już po raz drugi, co jest ogromnym sukcesem Alicji, Krzysztofa i Ewy Poszepczyńskich ze stadniny Chrcynno-Pałac. Z tytułem Top Ten wyjeżdża też z Paryża janowska Altamira – jak wynika z analizy rezultatów, obecnie najlepsza europejska trzylatka. Obie klaczki pokazały ruch godny swego ojca – i wielką przyjemnością był ich widok na ringu. Wygrana przypadła faworytce, hiszpańskiej hodowli, lecz saudyjskiej własności córce Marwana Al Shaqab, klaczce Abha Palma. Jak pamiętamy, jej hodowczyni, p. Marieta Salas z Ganaderia Ses Planes była pierwszą osobą w Europie, która użyła młodziutkiego wówczas reproduktora. Stawka źrebiąt, którą wtedy uzyskała, przysporzyła Marwanowi sławy do tego stopnia, że to właśnie p. Marieta Salas uważana jest za jego „odkrywczynię”.

FS Magnum's Madonna, fot. Krzysztof Dużyński
FS Magnum’s Madonna, fot. Krzysztof Dużyński

Pewnym zaskoczeniem było srebro dla amerykańskiej hodowli, australijskiej własności klaczki Princess of Marwan (znów córka Marwana!), ponieważ większość obserwatorów obstawiała raczej perfekcyjnie pokazywaną przez Michaela Byatta karą FS Magnum’s Madonnę, hod. RPA, wł. belgijskiej. Dowodził tego wielki doping i entuzjazm publiczności, który wybuchał za każdym razem, gdy się pojawiała. Jednak podopieczna

FT Shaella, fot. Krzysztof Dużyński
FT Shaella, fot. Krzysztof Dużyński

Michaela Byatta pokazała słabszy od rywalek ruch i nie znalazła się w ścisłej czołówce. Trzecie miejsce i brąz przypadły dość niespodziewanie siwej FT Shaelli (Shael Dream Desert – Soul Pretty Tos/Shallenger), która zajęła piąte miejsce w swojej klasie. Ta niezwykle efektowna, wyhodowana w Brazylii a należąca do Dubaju klaczka zdobyła sobie wielu fanów – nie tylko wśród sędziów.

Martinique, fot. Krzysztof Dużyński
Martinique, fot. Krzysztof Dużyński

Wśród klaczy starszych faworytka była jedna – wątpliwości dotyczyły tylko dwóch kolejnych miejsc. W Top Ten zajęła zasłużone miejsce michałowska Pistoria (Gazal Al Shaqab – Palmira/Monogramm). Emikę „wypchnęła” z dziesiątki Mahala (Al Lahab – Mahesen/Al Kidir), niemieckiej hodowli, egipskiej własności, która choć zajęła szóste miejsce w swojej klasie, to jednak przewyższyła białecką córkę Eldona punktacją (450,5 przy

Pianissima z dyr. Markiem Trelą i Gregiem Gallunem, fot. Krzysztof Dużyński
Pianissima z dyr. Markiem Trelą i Gregiem Gallunem, fot. Krzysztof Dużyński

449 pkt. Emiki). Mahala odebrała także nagrodę dla najlepszej klaczy Straight Egyptian. Wiceczempionką została zaś Venetzia po Versace, wł. Al Shaqab Stud (hod. amerykańskiej). Brąz przypadł reprezentującej Dubaj Martinique po Ansata Sinan (hod. niemieckiej, trenowanej we włoskim ośrodku Ca’di Gianni i gorąco dopingowanej przez włoskich kibiców).

Wzruszona Anna Stefaniuk (SK Janów Podlaski) z pucharem Pianissimy, fot. Krzysztof Dużyński
Wzruszona Anna Stefaniuk (SK Janów Podlaski) z pucharem Pianissimy, fot. Krzysztof Dużyński

Hymn narodowy dla janowskiej gwiazdy zabrzmiał ok. godz. 13.00. Pianissima poza laurem czempionki (przyznanym jednogłośnie!) zdobyła w Paryżu szereg innych nagród dla janowskiej stadniny, m.in. za najwyższą notę pokazu. Dyrektor Marek Trela w towarzystwie Anny Stefaniuk uhonorowany został wraz ze swoim zespołem nagrodą ufundowaną przez Al Shaqab Stud dla właściciela konia o najwyżej nocie oraz nagrodą Al Aryam Farm dla najlepszego hodowcy (także za wynik Poganina i Altamiry).

Baanderos, fot. Krzysztof Dużyński
Baanderos, fot. Krzysztof Dużyński

A później emocje na hali paryskiego Expo sięgnęły zenitu. Zwolennicy QR Marca zmobilizowali wszystkie siły – ale musieli pogodzić się z tytułem Wiceczempiona Ogierów Młodszych dla swego faworyta, którego pokonał w finale wspaniale wyglądający i znakomicie przygotowany Baanderos. Jego niesamowicie długa szyja robi ogromne wrażenie i choć wiele osób uważa, że QR Marc ma lepszą głowę, to jednak tym razem przeważyła lepsza prezencja Baanderosa. Prawdopodobnie nie bez wpływu na formę QR Marca był fakt, że

QR Marc, fot. Krzysztof Dużyński
QR Marc, fot. Krzysztof Dużyński

pokryto nim w tym sezonie kilkaset klaczy. Przy tej klasie ogierów różnice są oczywiście dość subiektywne i można się zapewne spierać o to, który z rywali zasługiwał na zwycięstwo. Ale to Baanderos miał swój dzień – sześcioro z siedmiorga sędziów oddało na niego swój głos. Brąz trafił do siwego półbrata po mieczu brązowej medalistki FT Shaelli – og. Shannan El Madan (od Perla K/GG Balih El Jamaal). W Top Ten znalazły się oba polskie ogierki: Lord Bey Shah z Minnesota Arabians oraz michałowski Kabsztad, jak również bardzo popularny włoski Ali Moniscione.

Marwan Al Shaqab, fot. Krzysztof Dużyński
Marwan Al Shaqab, fot. Krzysztof Dużyński

Dość długo paryska publiczność czekać musiała na wybór Czempiona Ogierów Starszych. Napięcie rosło, gdy wręczano nagrody specjalne, m.in. Trofeum „Nadzieja” dla klaczki Djoonam OS po Ajmanie Moniscione, należącej do Al Bidayer Stud a wyhodowanej w Niemczech. Nagrodę dla najlepszego reproduktora ufundowaną przez Dubai Stud otrzymał Marwan Al Shaqab, ojciec czempionki Abhy Palmy, wiceczempionki Princess of Marwan oraz wiceczempiona QR Marca. I to właśnie Marwan ostatecznie zatriumfował w Paryżu! Jego

Imperial Baarez, fot. Krzysztof Dużyński
Imperial Baarez, fot. Krzysztof Dużyński

właściciele i hodowcy powetowali sobie wczorajszą przegraną w klasie oraz zszargane nerwy. Zwycięstwo Marwana było tym bardziej widoczne, że zwolennicy Imperial Baareza naprawdę nie próżnowali i zadbali o to, by to on był najbardziej fetowanym koniem pokazu. Imperial Baarez, posągowy, dumny, w najlepszej chyba życiowej formie został wiceczempionem, a brąz powędrował do Nijema Ibn Eternity, który popisał się znakomitym ruchem. Na Marwana głosowało czterech sędziów, na Imperiala dwóch, a jeden wskazał (jako na potencjalnego zwycięzcę) Nijema. W Top Ten znalazły się trzy polskie konie: Esparto, Poganin oraz Grafik.

Zatrzymane w kadrze, fot. Krzysztof Dużyński
Zatrzymane w kadrze, fot. Krzysztof Dużyński

I tak w końcu jednak mieliśmy powtórkę z Aachen – przynajmniej w rywalizacji koni starszych. Pianissima i Marwan jeszcze raz przynieśli chwałę swemu ojcu, Gazalowi Al Shaqab i jego hodowcy – stadninie Al Shaqab z Kataru. Polska pokazała się w Paryżu z najlepszej strony, bo wszystkie przywiezione tutaj konie podjęły skuteczną rywalizację z wyselekcjonowanymi końmi z całego świata.

Zwraca uwagę na pewno to, że trzy z czterech najwyższych tytułów przypadły krajom

Barwy saudyjskie, fot. Krzysztof Dużyński
Barwy saudyjskie, fot. Krzysztof Dużyński

bliskowschodnim (Katar i Arabia Saudyjska), ale tylko jeden z nagrodzonych koni (Marwan) został również wyhodowany na Bliskim Wschodzie. Wiceczempionaty powędrowały do Australii, Belgii, Egiptu i Kataru (żaden ze srebrnych medalistów nie jest już własnością swego hodowcy). Trzecie miejsca podzieliły między siebie Dubaj i Arabia Saudyjska, ale znów, ani jeden z rezerwowych wiceczempionów nie reprezentował barw swego hodowcy. Wniosek nasuwa się jeden: najlepsze konie zwykle bardzo szybko zmieniają właściciela i na ogół przenoszą się na Bliski Wschód. Należy się więc cieszyć, że Pianissima na razie jest w kraju…

 

 

 

Wyniki:

Czempionka Klaczy Młodszych
Abha Palma (Marwan Al Shaqab – Abha Gazali/El Perfecto), hod. Ganaderia Ses Planes, Hiszpania, wł. Al Mohamadiah Stud, Arabia Saudyjska
Wiceczempionka Klaczy Młodszych
Princess of Marwan (Marwan Al Shaqab – Amety B/Eternity), hod. Roger i Stephenie McMahon (USA), wł. Mystica Arabians (Australia)
Rezerwowa Wiceczempionka Klaczy Młodszych
FT Shaella (Shael Dream Desert – Soul Pretty Tos/Shallenger), hod. Flavia Maria Ramalho Torres (Brazylia), wł. Dubai Arabian Horse Stud (ZEA)

Czempion Ogierów Młodszych
Baanderos (Marwan Al Shaqab – HB Bessolea/Besson Carol), hod. Taylor Hickman Arabians (USA), wł. HRH Prince Khaled Bin Sułtan Bin Abdul Aziz Al Saud, Al Khalediah Farm (Arabia Saudyjska) 
Wiceczempion Ogierów Młodszych
QR Marc (Marwan Al Shaqab – Swete Dreams/Magic Dream CAHR), hod. Vicki i Louis Doyle, Quail Ridge Arabians (USA), wł. Paul Gheysens (Belgia)
Rezerwowy Wiceczempion Ogierów Młodszych
Shannan El Madan (Shael Dream Desert – Perla K/GG Balih El Jamaal), hod. Francisco Do Amaral (Brazylia), wł. Al Mohamadiah Stud, Arabia Saudyjska

Czempionka Klaczy Starszych
Pianissima (Gazal Al Shaqab – Pianosa/Eukaliptus), hod/wł. SK Janów Podlaski
Wiceczempionka Klaczy Starszych
Venetzia (Versace – Giavanna/NV Beau Bey), hod. Rojo Arabians, USA, wł. Al Shaqab Stud (Katar)
Rezerwowa Wiceczempionka Klaczy Starszych
Martinique (Ansata Sinan – Marratxi/Gual Moghar), hod. Susanne Reiter, Niemcy, wł. Dubai Arabian Horse Stud

Czempion Ogierów Starszych
Marwan Al Shaqab (Gazal Al Shaqab – Little Liza Fame/Fame VF), hod/wł. Al Shaqab Stud, Katar
Wiceczempion Ogierów Starszych
Imperial Baarez (PVA Kariim – BB Ora Kalilah/Orashan), hod. Imperial Egyptian Stud (USA), wł. El Farida Stud (Egipt)
Rezerwowy Wiceczempion Ogierów Starszych
Nijem Ibn Eternity (Eternity Ibn Navarrone-D – Naravna/Narav Ibn Aswan), hod. M. Smits, Belgia, wł. Książę Khaled Bin Sultan Bin Abdul Aziz Al Saud, Arabia Saudyjska

 

A oto jak rozłożyły się głosy sędziów w finale:

Czempionka Klaczy Młodszych

A. Gianmarco Aragno: FT Magnum’s Madonna / Abha Palma
B. Deirdre Hyde: Princess of Marwan / Pandoraah
C. Nasr Marei: Baila De Djoon OS / Om El Bernadette
D. Richard Pihlström: Princess of Marwan / Om El Bernadette
E. Willi Poth: Abha Palma / FT Shaella
F. Renata Schibler: FT Shaella / Baila De Djoon OS
G. Marianne Tengstedt: Abha Palma / Om El Bernadette

Czempion Ogierów Młodszych:

A. Gianmarco Aragno: Baanderos / QR Marc
B. Deirdre Hyde: QR Marc / Baanderos
C. Nasr Marei: Baanderos / QR Marc
D. Richard Pihlström: Baanderos / QR Marc
E. Willi Poth: Baanderos / QR Marc
F. Renata Schibler: Baanderos / QR Marc
G. Marianne Tengstedt : Baanderos / QR Marc

Czempionka Klaczy Starszych:

A. Gianmarco Aragno: Pianissima / Martinique
B. Deirdre Hyde: Pianissima / Abha Myra
C. Nasr Marei: Pianissima / Venetzia
D. Richard Pihlström: Pianissima / Venetzia
E. Willi Poth: Pianissima / Martinique
F. Renata Schibler: Pianissima / Abha Myra
G. Marianne Tengstedt: Pianissima / Venetzia

Czempion Ogierów Starszych:

A. Gianmarco Aragno: Marwan Al Shaqab / Imperial Baarez
B. Deirdre Hyde: Marwan Al Shaqab / Imperial Baarez
C. Nasr Marei: Imperial Baarez / Marwan Al Shaqab
D. Richard Pihlström: Imperial Baarez / Marwan Al Shaqab
E. Willi Poth: Nijem Ibn Eternity VI / Imperial Baarez
F. Renata Schibler: Marwan Al Shaqab / Imperial Baarez
G. Marianne Tengstedt: Marwan Al Shaqab / Imperial Baarez

Relacja z drugiego dnia czempionatu (ogiery): Sensacja w Paryżu: Imperial Baarez przed Marwanem Al Shaqab

Relacja z pierwszego dnia czempionatu (klacze): Paryż: Pianissima wygrywa pod wiaduktem

 

Zobacz zdjęcia Erwina Eschera: Polskie konie w Paryżu

                                                           Paryż 2008

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.