Reklama
Werona: jedna polska czempionka, dwoje „wice”

Aktualności

Werona: jedna polska czempionka, dwoje „wice”

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Dekoracja Pistorii, dyr. Jerzy Białobok i Mariusz Liśkiewicz, fot. Mateusz Jaworski
Dekoracja Pistorii, dyr. Jerzy Białobok i Mariusz Liśkiewicz, fot. Mateusz Jaworski

Wybór Czempionów Europy rozpoczął się od prezentacji klaczek, które wczoraj wygrały swoje klasy (I m. i II m.), czyli sześciu pretendentek do tytułu młodzieżowej Czempionki Europy oraz dziewięciu konkurentek, które w sobotę zajęły kolejne miejsca w pierwszej piątce, a w niedzielę walczyły o tytuł Top Five czempionatu. To samo powtórzyło się podczas klasyfikacji ogierków. Młodzieżową czempionką została michałowska Pistoria (Gazal Al Shaqab – Palmira), świetnie zaprezentowana przez Mariusza Liśkiewicza. Jej ruch wzbudził ogromny aplauz zapełnionych po brzegi trybun. Wiceczempionką Klaczy Młodszych wybrano klaczkę Psynata (Psytadel – Natalia), własności Dubai Arabians Stud.

Espinezja, fot. Mateusz Jaworski
Espinezja, fot. Mateusz Jaworski

Tytuły Top Five zdobyły: Abha Opalina (WH Justice – Om El Amira Estopa), Espinezja (Psytadel – Entaga), hod. i wł. Leszka Jarmuża i Zawah De Lam (As Kayro – Wilaya De Lam). Espinezja oczarowała sędziów swoim ruchem, choć i na stój, znakomicie pokazana przez Wojciecha Kowalika, nie budziła najmniejszych wątpliwości co do swojej klasy.

Altis i Wojciech Kowalik, fot. Mateusz Jaworski
Altis i Wojciech Kowalik, fot. Mateusz Jaworski

Młodzieżowym Czempionem Europy został Memphis 27 (El Amin – Sa Misha Apal), wiceczempionemHypnotic Ibn Eternity (Eternity Ibn Navarro – WH Marissa Rose). Do Top Five weszły: Altis (WH Justice – Albia) z Falborek Arabians, Im Bayard Cathare (Padrons Immage – Shamilah Bagheera) i Bolero E.M. (Shaklan Ibn Bengali – Bawos). Altis bezbłędnie zaprezentował swoje możliwości w ruchu, jednak chyba nie do końca został doceniony w pozycji na stój.

Zagrobla, fot. Mateusz Jaworski
Zagrobla, fot. Mateusz Jaworski

Tytuł Czempionki Europy Klaczy Starszych przypadł zjawiskowej klaczy Athenaa (Ashhal Al Rayyan – Ass Windi), własności Al Khalediah Stables. Z pewnością jest to klacz świetnie wypromowana, utytułowana i dobrze prezentowana, ale jej rywalki również są końmi z najwyższej półki. Być może o przyznaniu tytułu właśnie jej zadecydowało to, że Zagrobla (Monogramm – Zguba) zaprezentowała się w finale nieco gorzej niż poprzedniego dnia, w czasie rywalizacji w klasach. Zagrobli przyznano więc „tylko” tytuł Wiceczempionki Europy, choć niewątpliwie jest klaczą bliską doskonałości, zarówno pod względem budowy, jak i ruchu, który zawsze porywa publiczność i sędziów. W Top Five znalazły się zaś: Palmira (Monogramm – Palestra) i Estoria (Laheeb – Ekspozycja) z Michałowa oraz Col Cora (Wagner – Catika).

 

Athenaa i szejk Mutlaq Bin Mushriff, fot. Mateusz Jaworski
Athenaa i szejk Mutlaq Bin Mushriff, fot. Mateusz Jaworski

– Poziom czempionatu Europy był bardzo wysoki – powiedział polskimarabom.com szejk Mutlaq Bin Mushriff, menedżer stadniny Al Khalediah Stables, właściciela nowo wybranej czempionki, klaczy Athenaa. – Przyjechały najlepsze konie z wielu krajów. W Polsce byłem kilkakrotnie, kupiłem tam Wieżę Wiatrów. Osiągnęła ona wtedy najwyższą cenę aukcji (220 tys. USD – przyp.red.). Bardzo lubię polskie konie, prezentują wspaniały typ i doskonale się ruszają. Nie mam swoich upodobań, jeśli chodzi o ogiery czy ulubione linie żeńskie. Jeśli jednak uznam, że któryś koń jest wyjątkowy – kupuję go, bez względu na to, czy jest to Pure Polish czy Straight Egyptian. A tu, w Weronie, wiele koni jest wyjątkowych, zwłaszcza te z Polski.

BS Specific (z lewej) i Grafik, fot. Mateusz Jaworski
BS Specific (z lewej) i Grafik, fot. Mateusz Jaworski

Czempionem Europy Ogierów Starszych wybrano og. BS Specific (Sandstorm JC – Basara Saiyana), wiceczempionem został Grafik (Eukaliptus – Gaskonia). Po wspaniałym występie wychowanka Michałowa w rywalizacji w klasie można było co prawda oczekiwać, że sięgnie po najwyższy laur. Tytuły Top Five przypadły ogierom Poganin (Laheeb – Pohulanka) z Janowa i Esparto (Ekstern – Ekspozycja) z Michałowa.

Grafik, fot. Mateusz Jaworski
Grafik, fot. Mateusz Jaworski

Polska wywozi więc z Werony jeden tytuł Czempionki Europy (Pistoria), dwa tytuły „wice” (Zagrobla i Grafik) oraz sześć tytułów Top Five (Espinezja, Altis, Palmira, Estoria, Poganin, Esparto). Można więc mówić o niewątpliwym sukcesie polskich koni we Włoszech.

Relację z sobotniej rywalizacji w klasach znajdziesz tutaj
Relację z rywalizacji w klasach rozegranych w niedzielę znajdziesz tutaj

Zobacz także Czempionów Włoch:tutaj

Więcej zdjęć w galerii w dziale „Pokazy”. Zapraszamy!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.