Reklama
Z dziennika Atamana: Dobre wieści

Felietony i recenzje

Z dziennika Atamana: Dobre wieści

W trakcie tworzenia programu o stadninie w Jarczowcach, Krzysztof Czarnota w roli prezentera, fot. archiwum
W trakcie tworzenia programu o stadninie w Jarczowcach, Krzysztof Czarnota w roli prezentera, fot. archiwum

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Mało ostatnio dobrych wiadomości, a jeszcze mniej dobrych jednoznacznie, takich, co to nikogo i niczego nie dzielą, a wszystkich cieszą i łączą. Dlatego z prawdziwą radością wyłuszczam wieści, które nadeszły całkiem niedawno, jeszcze ciepłe rzec by można, no i jednoznacznie pozytywne, ale po kolei.

W roku dwa tysiące szóstym po raz pierwszy dotarłem razem z Czesławem Witko do Jarczowiec. Wcześniej natrafiłem na słownie jedną wzmiankę w Internecie o jarczowieckim cmentarzu. Było to wspomnienie mieszkającej w Stanach „polonuski” urodzonej na Kresach, która opisywała swoją wizytę po latach na ziemi ojców. Pisała, że na cmentarzu w Jarczowcach, naprzeciw małej cerkwi stoi grób Juliusza Dzieduszyckiego. W czasie tej pierwszej wizyty, przy pomocy starszych mieszkańców miejscowości odkryliśmy również ruiny dawnych piwnic pałacu Dzieduszyckich, a ja nasmarowałem do końskiej prasy dość głośny artykuł: Z podróży do Jarczowiec, który był formą listu pisanego do Juliusza Dzieduszyckiego.

Kilka lat później byłem na Podolu ponownie, ale wówczas oprócz Jarczowiec odwiedziłem jeszcze Taurów Dionizego Trzeciaka, a także Jabłonów, gdzie konie arabskie hodowała onegdaj siostrzenica Juliusza, Florentyna Czartoryska oczywiście z Dzieduszyckich. Pokłosiem były teksty i fotografie, które ukazały się na różnych łamach.

Artykuł „Z podróży do Jarczowiec” w formie Listu do Juliusza Dzieduszyckiego, fot. archiwum
Artykuł „Z podróży do Jarczowiec” w formie Listu do Juliusza Dzieduszyckiego, fot. archiwum

Od tamtego czasu bywałem u Juliusza jeszcze kilka razy, podążając do Tarnopola, albo Kamieńca Podolskiego. Ostatnio zajrzałem tam w sierpniu dwa tysiące dziewiętnastego roku razem z polską telewizją, która kręciła kilkuodcinkowy cykl zatytułowany „Galicja miejsca i ludzie”. Ósmy odcinek tej serii pod tytułem „Koni żal” opowiada w całości o stadninach w Jarczowcach i Jabłonowie. Poza być może nie najgorszym narratorem, unikalne jest to, że tam nigdy wcześniej nie było polskiej telewizji.

Przez lata starałem się opowiadać o tych miejscach, wyciągać je z niebytu, pokazywać na nowo nasze legendarne stadniny arabów na dawnych Kresach. Marzyło mi się również, aby te miejsca ocalić od zapomnienia, uporządkować, a może nawet doprowadzić do renowacji nagrobków…

Grób Dionizego Trzeciaka na cmentarzu w Taurowie, fot. Krzysztof Czarnota
Grób Dionizego Trzeciaka na cmentarzu w Taurowie, fot. Krzysztof Czarnota

Wczesną wiosną tego roku Fundacja Aktywne Roztocze, której szefuje pan Andrzej Kudlicki (nomen omen, to on doprowadził do powstania dokumentu o kresowych stadninach), złożyła projekt do Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Tytuł projektu brzmi: Tradycja i pionierzy hodowli koni arabskich na Kresach – porządkowanie i inwentaryzacja cmentarza w Jarczowcach, i rekonesans w Taurowie.

Projektowi nie wróżono zbyt wielkich szans, tymczasem zajął on czwarte miejsce na kilkadziesiąt zgłoszonych. A to oznacza, że jeszcze tego lata pójdzie w stronę Podola śmiały podjazd wolontariuszy, aby uporządkować cmentarze w Jarczowcach i Taurowie. Sporządzona zostanie również dokumentacja konserwatorska, bo bardzo przymierzamy się do renowacji nagrobków naszych legendarnych hodowców. Na jakimś etapie pewnie stanie problem kasy! Ale jestem przekonany, że i to damy radę pokonać. Może uda się pozyskać środki z jakiegoś programu, a może, gdy przyjdzie taka potrzeba, jako środowisko zrobimy ściepę i każdy będzie miał w tym przedsięwzięciu swój wkład. Tak czy inaczej wierzę, że to się ziści i to już niedługo.

Grób Juliusza Dzieduszyckiego na cmentarzu w Jarczowcach, fot. Krzysztof Czarnota
Grób Juliusza Dzieduszyckiego na cmentarzu w Jarczowcach, fot. Krzysztof Czarnota

Marzy mi się, że po renowacji pomników Dzieduszyckiego i Trzeciaka, niejako na otwarcie, pójdzie konny podjazd z Jarczowiec do Taurowa. Dawno temu obiecałem publicznie panu hrabiemu, że jeszcze kiedyś jego araby z linii Gazelli, Mlechy i Sahary staną w Jarczowcach. Wiem, wiem, granica, kolejki, obszar nieunijny. Ale może dobre duchy pomogą… Jak mawia mój stary kabaretowy kumpel Pręgol (Piotr Pręgowski): Nie takie imprezy się kładło. A mówiłem, że dobre wieści. Tymczasem do zobaczenia w Białce!

Więcej w materiale dostępnym na VOD TVP, po kliknięciu w poniższy link:

https://vod.tvp.pl/video/galicja-miasta-i-ludzie,odc-8-tylko-koni-zal,46825684

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.