Reklama
Pride of Poland 2015

Pride of Poland

Pride of Poland 2015

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Pepita, fot. Ewa Imielska-Hebda
Pepita, fot. Ewa Imielska-Hebda

Rekord gonił rekord podczas aukcji 2015

 

Zaledwie pięciu tysięcy euro zabrakło, by końcowy wynik janowskiej aukcji głównej (niedziela, 16 sierpnia) osiągnął pułap okrągłych czterech milionów euro. Dla porównania: w ubiegłym roku suma ta wyniosła dwa miliony 74 tys. euro, a więc dwukrotnie mniej. Z kolei Letnia Aukcja po raz pierwszy zakończyła się wynikiem, który przekroczył 600 tysięcy euro (końcowy rezultat obu dni aukcyjnych to 4598500 euro: 3995000 z aukcji głównej, 603500 z Letniej Aukcji). Na rekordowy efekt złożyły się rekordowe sumy uzyskane za poszczególne konie: za Pepitę zaoferowano milion czterysta tysięcy euro, czyli więcej, niż w 2008 roku za czempionkę świata Kwesturę, zakupioną przez szejka Ammara bin Humaid Al Nuaimi z Ajman Stud za milion sto dwadzieścia pięć tysięcy euro. Za prywatnej hodowli i własności (Falborek Arabians) Wasę zapłacono 252 tysiące euro, a Melody (hod/wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków) licytowano podczas Letniej Aukcji aż do 60 tys. euro.

 

Rekordowa była też liczba kupców – stoliki w sektorze VIP podczas Czempionatu Narodowego były tak ciasno ustawione, że niemal nie można było się przecisnąć. Przybyli nawet – chyba po raz pierwszy – goście z Chin. A jednak najwyższa oferta aukcji padła nie z sektora VIP, lecz z tzw. trybuny honorowej. Nabywca Pepity, reprezentujący, jak podano, Szwajcarię, przebił wysokie oferty z Arabii Saudyjskiej i Kataru, po czym wszedł na ring, by świętować swój sukces w świetle jupiterów. Hala huczła nie tylko od głosnej muzyki, ale i od plotek, które natychmiast zaczęły krążyć od stolika do stolika. Zwykle tak spektakularnych zakupów dokonują bowiem znani w świecie koni arabskich kupcy – pochodzący z Bliskiego Wschodu lub Wielkiej Brytanii (Halsdon Arabians). Tym razem stało się inaczej, co wywołało falę spekulacji. Na czyje zlecenie pracuje nabywca? Iranu? ZEA? Arabii Saudyjskiej? Czy okaże się kupcem godnym zaufania? Na odpowiedź przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać.

 

Klacze jak gorące bułeczki

 

Tymczasem jednak polskie klacze rozchwytywane były niczym najbardziej deficytowy towar za czasów PRL. Zaledwie cztery (Esmeta, Cyraneczka, Flaminia, Ewena) nie osiągnęły ceny rezerwowej i zeszły z ringu niesprzedane, ale i one najprawdopodobniej znajdą nowych właścicieli w najbliższych dniach. 

 

Po janowskiej Narodowej Czempionce Polski 2014 Pepicie (Ekstern – Pepesza/Eukaliptus), licytowanej jako Lot 1, przyszła kolej na michałowską 21-letnią Georgię (Monogramm – Gizela/Palas), matkę czempionki świata Galilei. „Dla Georgii jest to w sensie hodowlanym ostatni dzwonek, choć przy dzisiejszych technikach rozrodu będzie w stanie dać jeszcze kilka źrebaków. Może także wygrywać na prestiżowych pokazach. To propozycja wybitnie dla kolekcjonera” – mówił nam przed aukcją dyr. SK Michałów Jerzy Białobok. Tymże kolekcjonerem okazał się książę Abdulaziz bin Ahmad bin Abdulaziz, właściciel saudyjskiej stadniny Athbah Stud, która jest już domem dla kilku innych polskich klaczy – Piacolli, Pomeranii, Paniki, Andaluzji, Ellissary, Etenty i Erminy. Ponieważ wiele koni zakupionych przez Athbah Stud nie opuszcza Europy, pozostając w europejskich stajniach treningowych, Georgia nie musi się obawiać radykalnej zmiany klimatu, a w nowym miejscu spotka zapewne swoje koleżanki z Polski. Klacz osiągnęła cenę 105 tysięcy euro.

 

Lot 3, janowska Berenika (Eden C – Belgica/Gazal Al Shaqab), okazała się nieco tańsza, ale nadal bardzo droga – 75 tys. zaoferowała za nią stadnina Suweco z Czech. Lot 4 – multiczempionka Pistoria (Gazal Al Shaqab – Palmira/Monogramm) z Michałowa, znów rozpalił emocje. Licytacja zakończyła się oszałamiającym wynikiem 625 tysięcy euro, a szczęśliwym nabywcą został szejk Abdullah Bin Mohammed Al Thani z Al Zobair Stud, znany z szacunku i podziwu dla poskich koni. Pistoria stanie się na pewno w jego stadninie godną następczynią swej babki Palestry po Penitent.

 

Wysoką cenę prorokowano także w przypadku michałowskiej Wieży Róż (Ekstern – Wieża Babel/Laheeb). I nie było tu pomyłki – klacz pojedzie do Kataru (Al Thumama Stud) za sumę 270 tysięcy euro. Także do Kataru, do nowej stadniny o nieujawnionej nazwie, tradi dzierżąca nowy rekord ceny dla klaczy prywatnej własności Wasa (WH Justice – Waresa/Empres), matka doskonale radzącej sobie na międzynarodowych ringach Wersy (po Ekstern). Jej licytacja przebiegała bardzo ciekawie, bo oferty „kapały” po tysiącu euro aż do 204 tysięcy, po czym cena poszybowała aż do 250 tys. W końcu agentka z Niemiec podniosła ją do 252 tysięcy – i na tym stanęło. W tym momencie ogólna suma przekroczyła 3 mln euro.

 

Saudyjscy kupcy byli tak liczni, że komentująca aukcję Anna Stojanowska mówiła po niejednej zakończonej licytacji: „Klacz tradycyjnie pojedzie do Arabii Saudyjskiej”. Saudyjczycy wylicytowali Anillę po Pesal (35 tys.), Eustachię po QR Marc (21 tys.), Wkrę po Gazal Al Shaqab (260 tys.), Nefertari po Piaff (20 tys.), Gangę po Emigrant (88 tys.), Argolidę po Grafik (16 tys.) i Farsalę po Laheeb (36 tys.). W Kuwejcie nowy dom znajdą: Esidona po Galba (56 tys.), Eureda po Ekstern (65 tys.) i Febris po Amir Ashiraf (40 tys.). Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich trafi Panonia po Eukaliptus (67 tys.). Do Iranu wyeksportowana zostanie Wadi Halfa po Ekstern (36 tys.).

 

Jeśli nie liczyć nabywcy Pepity, tylko cztery kraje niebliskowschodnie były aktywnie reprezentowane podczas aukcji: Czechy, Austria (Pellena po Ganges, 17 tys.), Wielka Brytania i Belgia. Zakupy P. Shirley Watts objęły w tym roku klacze Adyga (Kahil Al Shaqab – Amiga/Piaff) – 130 tys. euro, i Altamira (Ekstern – Altona/Eukaliptus) – 250 tys. Inna znana hodowczyni, p. Christine Jamar, dołączyła do swej kolekcji m.in. El Ghazalę (Ekstern – Emigracja/Palas).

 

Same tylko córki Eksterna przyniosły podczas tegorocznej aukcji głównej aż 2 miliony 86 tysięcy euro. Nawet jeśli nie dodamy do tego 45 tys. uzyskanych podczas Letniej Aukcji, będzie oczywiste, że 21-letni polski multiczempion i reproduktor zasłużył na gorące gratulacje!

 

W poniedziałek (17 sierpnia) rekordów ciąg dalszy

 

Nie tylko aukcja główna, ale także Letnia Aukcja może się pochwalić rekordem cenowym. Za Melody po Psytadel (S/14), hod/wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków, nabywca z Iranu zapłacił 60 tys. euro. Dotychczas najwyższą sumą uzyskaną podczas Letniej Aukcji były 42 tys. euro zaoferowane w ubiegłym roku za Elferę. Ceny na tegorocznej poniedziałkowej aukcji okazały się zresztą generalnie rekordowe. Za Perespę (Enzo – Polenta/Ecaho) kupcy z Arabii Saudyjskiej zapłacili 46 tys., cena za Egerianę (Poganin – Elizka/Pamir), która pojedzie do Kuwejtu, wyniosła 31 tys., za Wersję po Poganin (Arabia Saudyjska) 35 tys., za Elarę po Gazal Al Shaqab (Polska) 39 tys., za Mata Hari (Werbum – Martynika/Monogramm) 47 tys., za Nataszę po Ekstern (Kuwejt) 31 tys., a za Złotą Księgę po Ganges (Arabia Saudyjska) 30 tys. Tylko 2 klacze nie osiągnęły ceny rezerwowej; niesprzedane pozostały także ogiery Espimar i Gaspar.

 

Niebywały sukces tegorocznej aukcji pozwala spokojnie myśleć o przyszłości polskich arabów – przynajmniej w najbliższych latach, póki znów nie przyjdzie załamanie koniunktury. Ale i w czasach kryzysu, jak pokazały ubiegłe lata, polskie stadniny radzą sobie wystarczająco dobrze.

 

Wyniki

(Ceny netto w EUR)

 

Pride of Poland 2015

(28 zaoferowanych klaczy)

 

Pepita 1400 tys. Arabia Saudyjska
Pistoria 625 tys. ZEA
Wieża Róż 270 tys. Katar
Wkra 260 tys. Arabia Saudyjska
Wasa 252 tys. Katar
Altamira 250 tys. WB
Adyga 130 tys. WB
Georgia 105 tys. Arabia Saudyjska
Ganga 88 tys. Arabia Saudyjska
Berenika 75 tys. Czechy
Panonia 67 tys. ZEA
El Ghazala 65 tys. Belgia
Eureda 65 tys. Kuwejt
Esidona 56 tys. Kuwejt
Emmbelarda 46 tys. Belgia
Febris 40 tys. Kuwejt
Farsala 36 tys. Arabia Saudyjska
Wadi Halfa 36 tys. Iran
Anilla 35 tys. Arabia Saudyjska
Eustacha 21 tys. Arabia Saudyjska
Nefertari 20 tys. Arabia Saudyjska
Sanda 20 tys. Belgia
Pellena 17 tys. Austria
Argolida 16 tys. Arabia Saudyjska
Ewena sprzedana po aukcji za niepodaną do publicznej wiadomości kwotę

Summer Sale 2015

(29 zaoferowanych klaczy i 2 ogiery)

 

Melody 60 tys. Iran
Mata Hari 47 tys. Kuwejt
Perespa 46 tys. Arabia Saudyjska
Elara 39 tys. Polska
Wersja 35 tys. Arabia Saudyjska
Egeriana 31 tys. Kuwejt
Natasza 31 tys. Iran
Złota Księga 30 tys. Arabia Saudyjska
Galeona 27 tys. Kuwejt
Bursa 23 tys. Iran
Czateria 20 tys. Arabia Saudyjska
Karbala 20 tys. Kuwejt
Estuma 18 tys. Arabia Saudyjska
Zuzelia 17, 5 tys. Kuwejt
Etisa 17 tys. (?)
Ereira 16 tys. WB
Eyrynia 16 tys. Kuwejt
Brekina 15 tys. Arabia Saudyjska
Euzetia 15 tys. Polska
Miriana 14 tys. Arabia Saudyjska
Papua 11 tys. Kuwejt
Fellena 11 tys. Arabia Saudyjska
Grasantka 10 tys. Arabia Saudyjska
Heriana 9 tys. Kuwejt
Baida 9 tys. Szwecja
Floriana 8 tys. Polska
Elwa 8 tys. Arabia Saudyjska

 

Cały tekst relacji z Dni Konia Arabskiego 2015: „Rekord gonił rekord podczas aukcji 2015. Czempionat Narodowy niemal bez hodowli prywatnej (14-17.08)” znajdziesz tutaj

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.