Reklama
Pride of Poland 2014

Pride of Poland

Pride of Poland 2014

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Piacolla, fot. Ewa Imielska-Hebda
Piacolla, fot. Ewa Imielska-Hebda

Zachwycająca Piacolla (15-17 sierpnia)

 

Gdyby oceniać sytuację makroekonomiczną po wynikach tegorocznej aukcji Pride of Poland, należałoby odtrąbić koniec kryzysu. Wiadomo jednak, że rynek koni arabskich rządzi się swoimi prawami i niekoniecznie odzwierciedla globalne tendencje. Mimo wszystko przez kilka lat odczuwało się pewne „ugięcie” – przyjeżdżało mniej kupców, notowano niższe ceny, więcej koni pozostawało niesprzedanych. Teraz mocno powiało optymizmem, a i atmosfera samej aukcji była o wiele lepsza, bo nawet te konie, które nie osiągnęły ceny rezerwowej i wróciły do stajni, budziły zainteresowanie; a przecież bywało już i tak, że wysiłki aukcjonera witała głucha cisza. W tym roku aukcja była prawdziwym świętem konia arabskiego, a nabywcy „nie dawali się prosić” i oferowali przyzwoite kwoty.

 

Ceny i kierunki

 

Zabrakło „kominów” – cen w okolicach pół miliona euro – ale za to sprzedała się zdecydowana większość koni. Licytacji sprzyjał entuzjazm publiczności. Najdroższym koniem okazała się, zgodnie z przedaukcyjnymi prognozami, pochodząca z Michałowa młodziutka czempionka Piacolla (Enzo – Polonica/Ekstern). Zaledwie dwuletnia, ma już na koncie całą listę sukcesów pokazowych, w tym Czempionat Klaczy Rocznych z Białki, Czempionat Klaczy Młodszych z Janowa i Brązowy Medal Klaczy Rocznych Czempionatu Europy w Weronie. Kapitalnie się prezentująca i obdarzona wyjątkowym wdziękiem gniada klaczka była nieosiągalnymmarzeniem wielu gości aukcji. Najwyższą cenę – 305 tysięcy euro – zaproponowała stadnina Athbah z Arabii Saudyjskiej. I tak Piacolla dołączy do innych polskich klaczy (Pomeranii, Paniki, Andaluzji, Ellissary, Etenty i Erminy) będących własnością księcia Abdulaziza bin Ahmad bin Abdulaziz. Po bardzo obiecującym początku, gdy sprzedały się trzy pierwsze oferowane klacze, córki og. Gazal Al Shaqab (Norma za 250 tys. euro do Al Muawd Stud z Arabii Saudyjskiej, Perfirka za 220 tys. euro do Cedar Ridge Arabians z USA i Alabama za 165 tys. do Kataru), przed licytacją Piacolli (lot 4) zrobiono krótką, muzyczną przerwę, aby przygotować „wejście smoka”. I choć po zakończonej licytacji napięcie nieco opadło, kupcy bynajmniej nie odpuścili. Już lot 7 – Wieża Marc’a (po QR Marc), sprzedana za 70 tys. euro do Szwecji (Sinus Arabian Stud) – pozwolił na przekroczenie bariery miliona euro. Dwa miliony „pękły” po licytacji kolejnej córki Gazala Al Shaqab Windawy (45 tys., sprzedana do Arabii Saudyjskiej). Ogólna kwota uzyskana podczas niedzielnej licytacji to 2074 tys. euro.

 

Zakupy p. Shirley Watts (Wielka Brytania) objęły w tym roku trzy klacze: Cenozę po Ekstern (240 tys.), Emantię po Emigrant (180 tys.) i Alhambrę po Ecaho (140 tys.). Ciekawostką jest, że hodowczyni z Halsdon Arabians, która zwykle kupuje konie z Janowa, tym razem zdecydowała się także na zakup michałowski (Emantia). Dwa konie z aukcji głównej zostają w Polsce: Pustynna Róża po Emigrant (15 tys.) oraz Piraneza po Ecaho (36 tys.). Pierwsza trafi do stadniny StanRed Arabians, druga do PPH Parys. Dodajmy, że spośród zaoferowanych na Summer Sale ogierów sprzedał się tylko jeden, Pegasus (Gazal Al Shaqab – Pepesza/Eukaliptus), i on także pozostanie w Polsce. Jedynie Europia, Chimera, Dębowa Polana i Elima zeszły z ringu niesprzedane, ale że negocjacje toczyły się jeszcze nadal po aukcji, dwie ostatnie znalazły nabywców wkrótce potem.

 

Dali się zauważyć kupcy z Iranu (Papusza – 20 tys., Piera – 81 tys., Zigana – 34 tys., Perrara – 7 tys., a podczas Summer Sale Herminja – 7 tys.). Poniedziałkowa Letnia Aukcja pokazała, że pojawiają się nowe kierunki eksportu koni. Do Afryki, do Namibii, pojadą córki Gangesa: janowskie Eora (12 tys.) i Czartana (10 tys.) oraz michałowska Drzewica (18 tys.).

 

Całkiem nieźle powiodło się hodowcom prywatnym. Bełżycka Fortycja (Pegasus – Florencja/Oset) sprzedała się do Arabii Saudyjskiej za 80 tys., falborecka Szanta (Ekstern – Słonka/Wojsław) do Niemiec za 24 tys., należąca zaś do Przemysława Sawickiego Lenka (Piaff – Ludmiła/Pesal) również do Niemiec za 37 tys. Do tego należy też dodać pokaźne sumy, które przyniosła poniedziałkowa Letnia Aukcja (Summer Sale). Jej rekordzistką okazała się zaoferowana przez Lecha Błaszczyka Elfera (Psytadel – Eiffla/Ekstern). Kupcy z Arabii Saudyjskiej zapłacili za nią 42 tys. euro. Roczna Zinaria (Shanghai E.A. – Zeksterna/Ekstern, Czeple Arabians) uzyskała cenę 20 tys. (Arabia Saudyjska); Bint Mama (Marajj – Bint Moleta/Ecaho) z Falborka – 16 tys. (Kuwejt); podobnie jej koleżanka stajenna Sotika (WH Justice – Słonka/Wojsław), która pojedzie do Niemiec; Moja Miła (Złocień – Malowana Lala/Empres) Krzysztofa Falby – 23 tys. (Arabia Saudyjska), Ewitacja (Ganges – Ewunia/Etogram) z Małej Wsi – 7,5 tys. (Arabia Saudyjska), Missouri (Wachlarz – Mina/Monogramm) – 14 tys. (Arabia Saudyjska). Jedynie trzy klacze z Summer Sale pozostały niesprzedane (na 26), co jest wynikiem zupełnie wyjątkowym na tle ubiegłych lat. Przypomnijmy, że rok temu sprzedało się zaledwie 8 spośród oferowanych 26 klaczy. Czyli pomysł z poniedziałkową dogrywką chwycił i efektownie się rozkręca.

 

Wyniki

(Ceny netto w EUR)

 

Pride of Poland 2014

(28 zaoferowanych klaczy, jedna wycofana, 27 w ofercie)

 

Piacolla 305 tys. Arabia Saudyjska
Norma 250 tys. Arabia Saudyjska
Cenoza 240 tys. WB
Perfirka 220 tys. USA
Emantia 180 tys. WB
Alabama 165 tys. Katar
Alhambra 140 tys. WB
Piera 81 tys. Iran
Fortycja 80 tys. Arabia Saudyjska
Wieża Marc’a 70 tys. Szwecja
Zadora 47 tys. ZEA
Windawa 45 tys. Arabia Saudyjska
Lenka 37 tys. Niemcy
Piraneza 36 tys. Polska
Zigana 34 tys. Iran
Szanta 24 tys. Niemcy
Primawera 22 tys. Belgia
Czarnota 20 tys. Katar
Hestia 20 tys. Rosja
Papusza 20 tys. Iran
Elima 15 tys. WB
Pustynna Róża 15 tys. Polska
Huella 12 tys. Arabia Saudyjska
Perrara 11 tys. Iran
Dębowa Polana sprzedana po aukcji za niepodaną do publicznej wiadomości kwotę do Australii

 

Summer Sale 2014

(28 zaoferowanych klaczy i 3 ogiery; 1 klacz wycofana, 27 w ofercie)

 

Elfera 42 tys. Arabia Saudyjska
Espa 30 tys. Arabia Saudyjska
Emberiza 26 tys. WB
Moja Miła 23 tys. Arabia Saudyjska
Zinaria 20 tys. Arabia Saudyjska
Drzewica 18 tys. Namibia
Bint Mama 16 tys. Kuwejt
Sotika 16 tys. Niemcy
Lanckorona 15,5 tys. Kuwejt
Missouri 14 tys. Arabia Saudyjska
Eora 12 tys. Namibia
Bordiura 11 tys. Kuwejt
Emfonia 11 tys. Belgia
Czartana 10 tys. Namibia
Eskarina 10 tys. Kuwejt
Bajana 9 tys. Arabia Saudyjska
Elfuria 9 tys. Arabia Saudyjska
Erie 9 tys. Arabia Saudyjska
Ellua 8 tys. ZEA
Ewitacja 7,5 tys. Arabia Saudyjska
Celma 7 tys. Kuwejt
Cyrwila 7 tys. Arabia Saudyjska
Herminja 7 tys. Iran
Gemellia sprzedana po aukcji za niepodaną do publicznej wiadomości kwotę do USA
Piktawia sprzedana po aukcji za niepodaną do publicznej wiadomości kwotę do Polski

Pegasus 16 tys. Polska

 

Cały tekst artykułu nt. Dni Konia Arabskiego 2014 – „Janów Podlaski 2014: sensacyjny Equator, zachwycająca Piacolla (15-17 sierpnia)” znajdziesz tutaj

 

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.