Reklama
Pride of Poland 2011

Pride of Poland

Pride of Poland 2011

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Piacenza, fot. Marta Baranowska
Piacenza, fot. Marta Baranowska

Czas żniw. Dni Konia Arabskiego 2011 (5-7 sierpnia)

 

Sierpniowe Dni Konia Arabskiego są zwieńczeniem całorocznej, a czasem wieloletniej pracy hodowców. Zważywszy, że impreza zbiega się w czasie ze żniwami, nasuwa się pewna analogia. W obu przypadkach jest to bowiem okres zbioru plonów. Przywykliśmy zrzucać winę za nieurodzaj na kapryśną pogodę, warto jednak pamiętać, że odpowiednio przygotowany grunt w dużej mierze chroni przed chwilowo niesprzyjającymi warunkami… Czy hodowcy przygotowali się do niekorzystnej aury, która nadciągnęła wraz z kryzysem gospodarczym i czy udało się zebrać plony zgodnie z oczekiwaniami?

 

Białka

 

Białecka stadnina w zeszłym roku wystawiła na aukcji głównej sześć klaczy (jedną wycofano). Tylko dwie z nich znalazły nabywców. Gniadą Peritę (Ekstern – Perforacja/Ernal) sprzedano do Francji za 22 tys. euro, a siwa Natea (Gazal Al Shaqab – Nutella/Pers) za sumę 23 tys. euro „wyemigrowała” do Kuwejtu. Łączny wynik finansowy zamknął się niewielką sumą 64 tys. euro, z czego zaledwie 45 tys. zapłacono za konie z głównej listy. W tym roku postanowiono zmniejszyć liczbę koni oraz podnieść jakość oferty. Zgłoszono więc jedynie 3 klacze. Pierwsza z nich, nieodrodna córka ogiera Gazal Al Shaqab, siwa Fabryszka (od Fula/Partner), która dumnie prezentowała długą, łabędzią szyję, stojąc niczym posąg, stała się jedną z gwiazd aukcji. Po zaciętej licytacji osiągnęła trzeci najwyższy wynik – 150 tys. euro! Tym samym, obok sprzedanej do Australii w roku 2006 Huli (Penthagonn – Hulanka/Eukaliptus) za 160 tys. euro, przeszła do historii jako jedna z najwyżej wycenionych wychowanek białeckiej stadniny.

 

Druga z oferowanych klaczy, obdarzona wybitnym bukietem i pięknie nosząca wygiętą w łuk szyję Camilia (Piaff – Calineczka/Metropolis NA), najmłodsza z klaczy przeznaczonych w tym roku do sprzedaży (Piacenza jest o 20 dni starsza), może pochwalić się udanymi startami w pokazach. To daje nadzieję, że jeszcze niejeden sukces przed nią. Niedługo przemierzy 15 tys. km do swojego nowego domu, bowiem została sprzedana za 60 tys. euro do Australii*. Trzecia, 10-letnia córka Huli Hulala (po Pamir), nie osiągnęła ceny rezerwowej.

 

Dopełnieniem białeckiej oferty stał się Czempion Polski Ogierów Młodszych z 2007 roku, obdarzony ekspresyjnym ruchem Celsjusz (Ekstern – Carina/Pesal). Ogiera nabył Mohamed Omar z Egiptu za sumę 20 tys. euro. Nie jest to oszałamiająca kwota, ale w dzisiejszych czasach trudno jest sprzedać ogiera. Podsumowując, stadnina w Białce zarobiła łącznie 230 tys. euro, co jest wynikiem prawie czterokrotnie wyższym od zeszłorocznego.

 

Janów Podlaski

 

Stadnina Janów Podlaski w zeszłym roku jako jedyna obroniła się przed kryzysem, zarabiając aż 560 tys. euro. W tym roku wynik ten jest jeszcze lepszy! Do kasy stadniny wpłynie łącznie 749 tys. euro, w głównej mierze za sprawą spektakularnej sprzedaży za 400 tys. euro Palabry (Enzo – Palmeta/Ecaho) do Arabii Saudyjskiej.

 

Okrągłą sumę 100 tys. euro zapłaciła stadnina Athbah Stud z Arabii Saudyjskiej za matkę zeszłorocznego Czempiona Polski Ogierów Starszych, siwą Andaluzję (Sanadik El Shaklan – Antwerpia/Eternit). Sporą niespodzianką była sprzedaż karej córki Eksterna, Sarbii (od Samura/Ararat) za 85 tys. euro. Kupiła ją Shirley Watts z Halsdon Arabians, być może także ze względu na przyszłego potomka po HS Etiquette. Trochę poniżej oczekiwań sprzedała się matka Poganina, siwa w hreczce Pohulanka (Pepton – Pestka/Probat), za którą otrzymano zaledwie 35 tys. euro. Klacz pojedzie do Francji, do stadniny Lutetia Arabians.

 

Michałów

 

Największym utargiem może się pochwalić stadnina koni Michałów, która sprzedała 9 z oferowanych 12 klaczy za sumę 779 tys. euro, a dodatkowe 61,5 tys. euro zarobiła z Selection Sale. Łączną sumę 840,5 tys. euro, w porównaniu z zeszłoroczną – 368,7 tys. euro, należy uznać za bardzo dobry wynik. Chociaż bywało jeszcze lepiej, bo dwa lata temu kasę stadniny zasilił ponad milion euro, a rok wcześniej, dzięki sprzedaży Kwestury, suma ta sięgnęła blisko dwóch milionów euro!

 

Gwiazdę XLII Aukcji Pride of Poland, siwą Piacenzę (QR Marc – Primawera/Emigrant) wylicytował Greg Gallun dla stadniny Al Shahania Stud (Katar), płacąc 475 tys. euro. Przyzwoitą sumę 125 tys. euro otrzymano za 15-letnią Panikę (Eukaliptus – Plisa/Probat), którą charakterystyczne piętno na głowie czyni jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną i rozpoznawalną. Trafi ona do Arabii Saudyjskiej. Pewnym rozczarowaniem była licytacja Wieży Babel (Laheeb – Wiaźma/Arbil), która to klacz pojedzie do Francji (Lutetia Arabians). Klacz, posiadająca zarówno sukcesy pokazowe, jak i hodowlane, została sprzedana za 20 tys. euro bez żadnej walki.

 

Hodowla prywatna

 

Hodowcy prywatni na sprzedaż przeznaczyli stawkę utytułowanych młodych klaczy. Średnia wieku trzech zaoferowanych koni wyniosła 5 lat i jest niższa o 3,5 roku od średniej reprezentantów stadnin ANR wynoszącej 8,5. Łączny wynik sprzedaży tych klaczy wyniósł 118 tys. euro, z czego blisko połowa należy do posiadaczki międzynarodowego rodowodu Kashiry (Magnum Psyche – Kahila IV/Ibn Bint Inas), hod. Stanisława Redestowicza, własności SK Bełżyce. Czempionka pokazów w Drammen, Casino Cup w Baden i w St. Petersburgu zaprezentowała się w świetnej formie, a dodatkowym magnesem była potwierdzona źrebność ogierem Ajman Moniscione. To niewątpliwie zachęciło kupca z Australii*, który zapłacił za nią 57 tys. euro. W tę samą podróż wybierze się oferowana jako lot 3, utytułowana Bajaderka (Złocień – Bagatela/Pesal), hod. Agricola Farm, wł. Moniki Luft, którą sprzedano za 30 tys. euro. Czempionka Klaczy Młodszych Jesiennego Pokazu w Janowie Podlaskim z 2008 roku, klacz Pasterna (Ekstern – Pasywa/Wachlarz), hod/wł. Lecha Błaszczyka, nie będzie musiała przebywać tak dalekiej drogi, gdyż za sumę 31 tys. euro pojedzie do Czech.

 

Na Selection Sale sprzedało się 7 klaczy prywatnych, za łączną sumę 57 tys. euro. Najwięcej, bo 14,5 tys. euro, zapłacono za klacz Waresę (Empres – Włócznia/Borek), hod/wł. Falborek Arabians, która wyjedzie do Francji. Na jej dobry wynik wpłynął zapewne fakt, że to sprawdzona klacz hodowlana. Urodziła bowiem m.in. Wiceczempionkę Wiosennego Pokazu w Białce z 2007 roku, Wasę (po WH Justice).

 

Podsumowanie

 

W roku 2008 aukcja zamknęła się łączną sumą 3 milionów euro, rok później uzyskano blisko 2,5 miliona, a w 2010 tylko nieco ponad milion. Spekulowano, że załamanie rynku może potrwać kilka lat, ale jak widać, odpowiednio przygotowana oferta w dużej mierze zapobiega rozwojowi kryzysu. Na piękne i utytułowane konie zawsze znajdą się chętni, a gwiazdy aukcyjne przyciągają rzesze klientów. Tegoroczny wynik bliski 2 milionów euro pokazuje, że obrana polityka zmniejszenia liczby oferowanych klaczy do 30, wystawienia młodszych, już utytułowanych koni, jak również ustalenie niewygórowanych cen rezerwowych na starsze konie, przyniosła zamierzony efekt. Znakomitym posunięciem byłoby jeszcze powiększenie liczby prywatnych, wyróżniających się klaczy na liście głównej do co najmniej pięciu, kosztem słabych koni hodowli państwowej, które wcześniej bywały oferowane na przetargach. Dzięki temu poprawiłaby się atmosfera, która dziś może odświeżać pamięć o czasach reglamentacji towarów w PRL.

 

*konie sprzedane do Australii nie zostały odebrane (przyp. red.)

 

Wyniki

(ceny w EUR)

 

Pride of Poland 2011

(30 zaoferowanych klaczy i 2 ogiery)

Piacenza 475 tys. USA
Palabra 400 tys. Arabia Saudyjska
Fabryszka 150 tys. Arabia Saudyjska
Panika 125 tys. Arabia Saudyjska
Andaluzja 100 tys. Arabia Saudyjska
Sarbia 85 tys. Wielka Brytania
Camilia 60 tys. Australia (nie odebrana)
Kashira 57 tys. Australia (nie odebrana)
Forminga 46 tys. Australia (nie odebrana)
Bohema 42 tys. Australia (nie odebrana)
Egzonera 40 tys. USA
Pohulanka 35 tys. Francja
Pasterna 31 tys. Czechy
Bajaderka 30 tys. Australia (nie odebrana)
Entima 28 tys. Wielka Brytania
Luanda 25 tys. Polska
Ebora 20 tys. Czechy
Wieża Babel 20 tys. Francja
Grobla 20 tys. Wielka Brytania
Watra 10 tys. Francja
Cisowa 8 tys. Australia (nie odebrana)
Adelina 8 tys. Australia (nie odebrana)
Cetula 8 tys. Australia (nie odebrana)

 

Celsjusz 20 tys. Polska

 

Selection Sale 2011

(29 zaoferowanych klaczy, 1 wycofana, 28 w ofercie, 3 ogiery)

 

Waresa 15 tys. Francja

Wegaza 14,5 tys. WB

Fuksja 11,5 tys. Australia (nie odebrana)

Pasadena 10,5 tys. USA

Estorissa 10 tys. Arabia Saudyjska

Elsterina 8 tys. Katar

Alta 7 tys. Niemcy

Wahida 7 tys. Niemcy

Echmea 6 tys. Australia (nie odebrana)

Epifa 6 tys. Australia (nie odebrana)

Satenia 6 tys. Francja

Salta 5 tys. Belgia

Eila 4,5 tys. Belgia

Pereja 4,5 tys. Katar

Efrodycja 4 tys. Australia (nie odebrana)

Estanteria 4 tys. Australia (nie odebrana)

Eulera 4 tys. Niemcy

Willa Rosa 3 tys. Niemcy

 

Zigi Zan 21 tys. Australia (nie odebrany, sprzedany później do Szwecji)

 

Całość tekstu „Czas żniw. Dni Konia Arabskiego 2011 (5-7 sierpnia)” można znaleźć tutaj

 

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.