Reklama
Zapowiada się emocjonujący sezon. Rasmy Al Khalediah tylko o nos wyprzedził Dragona w biegu o Nagrodę Cometa

Wyścigi / Sport

Zapowiada się emocjonujący sezon. Rasmy Al Khalediah tylko o nos wyprzedził Dragona w biegu o Nagrodę Cometa

Od lewej: Dragon i Rasmy Al Khalediah, Nagroda Cometa fot. Nie Tylko Galop
Od lewej: Dragon i Rasmy Al Khalediah, Nagroda Cometa fot. Nie Tylko Galop

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Już pierwsze występy koni czteroletnich i starszych pokazały, że sezon 2022 może przynieść wiele ciekawych pojedynków i to nie tylko pomiędzy reprezentantami hodowli francuskiej. Świetnie przygotowany przez Macieja Janikowskiego derbista sprzed trzech lat Dragon, hodowli i własności Zbigniewa Górskiego, dosiadany przez Aleksandra Reznikova po zaciętej walce przegrał tylko o nos w biegu o Nagrodę Cometa (kat. B, 2000 m) z nr. 2 w handicapie przedsezonowym Rasmy Al Khalediahem, własności AKF Polska, trenowanym przez Janusza Kozłowskiego, z Antonem Turgavem w siodle.
Głodny zwycięstw Reznikov, który nie jeździł w drugiej części poprzedniego sezonu, prowadził Dragona po wyjściu na prostą początkowo „w ręku”. Osławiony także zagranicznymi zwycięstwami Rasmy musiał dać z siebie wszystko na bardziej niż rywalowi sprzyjającym mu dystansie, by podczas bardzo szybkiej końcówki (32,2) odnieść minimalne zwycięstwo. Dyktujący tempo od startu Mayar Al Khalediah, który pierwszy raz pobiegł jako wałach, wyprowadził stawkę na prostą, ale nie miał już sił do walki i osiągnął metę 5 dł. za walczącą parą rywali. W końcówce na 1.5 długości zbliżył się niego niżej notowany Purhib, a za nim o 0,75 dł. derbista finiszował sprzed dwóch lat Dakris.

Pierwsze 500 m było wolne (37,2 na bardzo szybkim tego dnia torze – 2,6) i dlatego końcowy wynik tego wyścigu należy uznać tylko za dobry.

Rasmy Al Khalediah, 1 m. w Nagrodzie Cometa, fot. Nie Tylko Galop
Rasmy Al Khalediah, 1 m. w Nagrodzie Cometa, fot. Nie Tylko Galop

Salam z miejsca do miejsca w bardzo dobrym czasie na torze 3,8!!!

W porównaniu z Nagrodą Cometa, dużo lepszy czas, gdy się uwzględni różnicę w stanach toru (1,2), uzyskał zwycięzca Nagrody Skowronka (I gr., 2000 m), trenowany przez Macieja Kacprzyka Salam Al Khalediah, własności AKF Polska. W swoim stylu, tym razem pod B. Kalysbekiem Uulu, poprowadził mocnym, równym tempem: 33,4-33,5-33,9. W pewnym momencie na zakręcie zachwiał się, ale jeździec szybko postawił go na chód i na prostej wygrał wysyłany o 3 dł. przed niosącym 1 kg więcej Apollo Del Solem, który po walce o szyję pokonał biegnącego pierwszy raz na Służewcu Helfika de Bozouls. Sporą już stratę (9 dł.) zanotował czwarty na mecie ubiegłoroczny wicederbista Kenjiy.

Salam Al Khalediah, 1 m. Nagroda Skowronka, fot. Nie Tylko Galop
Salam Al Khalediah, 1 m. Nagroda Skowronka, fot. Nie Tylko Galop

Salam osiągnął czas 2’17” na torze elastycznym w skali 3,8, czyli lepszy o 0,4 s od rezultatu Rasmy’ego i Dragona. Przypomnijmy, że rekord toru na 2000 m należy od 2013 roku do francuskiej klaczy Ancely – 2’14,4,”. Ustanowiony został w biegu o Nagrodę Białki dla koni trzyletnich! Stan toru wynosił wtedy 2,6!

Faworyzowany Al Jassim mocno naciskany przez Athal Bint Gifarę

Skoro już jesteśmy przy porównaniach pierwszych wyścigów na 2000 m, warto zauważyć, że lepszy rezultat od starszych koni Rasmy’ego i Dragona, osiągnął także francuski Al Jassim. W wyścigu wyłącznie dla czterolatków o Memoriał niezapomnianego, świetnego dżokeja, a następnie jeszcze lepszego szkoleniowca Stanisława Sałagaja (sześciokrotnie był wybierany przez „Życie Warszawy” Trenerem Roku, a w czempionacie zwyciężał siedem razy z rzędu), podopieczny Cornelii uzyskał czas 2’16,2 na torze lekko elastycznym 3,2. Mocno w końcówce naciskała go Athal Bint Gifara, która w celowniku była gorsza o pół długości. Podkreślić należy, że w połowie prostej mocno z kopyta ruszył także polskiej hodowli Almared, który jednak trochę osłabł na ostatnich 100 m i stracił do klaczy 1,5 długości. Jego trzecie miejsce trzeba jednak uznać za bardzo dobre w kontekście nagród Janowa i Derby. Naszym zdaniem trenowany przez Krzysztofa Ziemiańskiego ogier jest obecnie nr 1 w gronie polskich czterolatków. Wyżej od niego notowane polskie konie Han Rastaban i Wirgilion mają sezonowy debiut dopiero przed sobą. Gdyby Almared wygrał Derby, byłby trzecim z rzędu synem reproduktora Mared Al Sahra, triumfującym w wyścigu o błękitną wstęgę. Przed rokiem wygrał Alsahr, a przed dwoma laty Dakris.

Dekoracja Al Jassima, 1 m. Memoriał Stanisława Sałagaja, fot. Nie Tylko Galop
Dekoracja Al Jassima, 1 m. Memoriał Stanisława Sałagaja, fot. Nie Tylko Galop
Almared, Memoriał Stanisława Sałagaja, fot. Nie Tylko Galop
Almared, Memoriał Stanisława Sałagaja, fot. Nie Tylko Galop
Athal Bint Gifara, Memoriał Stanisława Sałagaja, fot. Nie Tylko Galop
Athal Bint Gifara, Memoriał Stanisława Sałagaja, fot. Nie Tylko Galop

Maszyna do biegania zwyciężyła jak chciała

Nie darmo w przedsezonowej wypowiedzi dla portalu polskiearaby.com trenerka Cornelia Fraisl stwierdziła, że Speed Awam, półbrat niepokonanej na polskich torach w ub. roku trzyletniej Love Awam, to „istna maszyna do biegania”. Pierwszy wyścig dla debiutujących trzylatków, rozegrany na najkrótszym dystansie 1400 m, miał bardzo ciekawy przebieg. Co prawda źle ruszyła z maszyny startowej wysoko oceniana w stajni Macieja Kacprzyka Salsabel Al Khalediah, siostra Salama, ale szybko przesunęła się do przodu i zaczęła w szaleńczym tempie (31,9) powiększać przewagę, która na zakręcie wynosiła ok. 50 m. Jednak po wyjściu na prostą zaczęła gasnąć w oczach. Wtedy najskuteczniejszy obecnie jeździec na Służewcu Dastan Sabatbekov nacisnął trzeci pedał gazu i w kilka sekund „maszyna do biegania” łatwo wyprzedziła rywalkę, która nie była też w stanie obronić drugiego miejsca. Speed Awam wygrał o 4,5 dł. przed Hilalem Muscat, a ten wyprzedził łatwo Salsabel o 8 długości.

Trudno sobie obecnie wyobrazić, by Speed Awam przegrał jakiś wyścig na Służewcu. Niewykluczone jednak, że jego właściciel Abdulhamid Alfaraj będzie chciał go wypróbować jeszcze w wieku trzech lat, podobnie jak Love Awam, w wyścigach za granicą, co jej jednak akurat na dobre nie wyszło.

Speed Awam, 1 m. gonitwa II grupy dla koni 3 letnich, fot. Nie Tylko Galop
Speed Awam, 1 m. gonitwa II grupy dla koni 3 letnich, fot. Nie Tylko Galop

Skrócony dystans Nagrody Ofira

Z dużą dezaprobatą spotkało się w środowisku polskich hodowców i właścicieli arabów skrócenie dystansu pierwszej w sezonie gonitwy dla 4-letnich i starszych kategorii A – Nagrody Ofira, która zostanie rozegrana 26 czerwca, z 2400 do 2000 m. Polscy hodowcy uważają, że autorzy planu gonitw zrobili przychylny gest w kierunku właścicieli i trenerów koni zagranicznych, przede wszystkim francuskich, którzy są hodowane głównie pod kątem szybkości. Chcielibyśmy poznać oficjalną, merytoryczną motywację tej decyzji?

Zmiany w stajniach

Jak nas poinformował hodowca i właściciel Zbigniew Górski, dwa jego trzylatki przygotowywane do sezonu przez Macieja Kacprzyka, trenują obecnie w innych stajniach: Adrian u Janikowskiego, natomiast Dorian u Małgorzaty Łojek.

Szczegółowe wyniki:

Nagroda Cometa

1. Rasmy Al Khalediah (FR) dż. A.Turgaev (63.0) 1
2. Dragon dż. A.Reznikov (63.0) 5
3. Mayar Al Khalediah (FR) dż. S.Abaev (63.0) 2
4. Purhib k.dż. D.Sabatbekov (59.0) 4
5. Wielki Dakris dż. K.Mazur (63.0) 3
6. Wasma Al Khalediah (FR) k.dż. B.Kalysbek Uulu (62.0) 6

2000: 2’17,4″ (37,2-34,4-33,6-32,2).
Temperatura: 18°C, słonecznie.
Styl: w walce.
Odległości: nos-5-1¾-¾-11.
Stan toru: lekko elastyczny (2,6).

Nagroda Skowronka

1. Salam Al Khalediah (FR) (-1) B.Kalysbek Uulu (61.0) 1
2. Apollo del Sol (FR) dż. A.Reznikov (62.0) 3
3. Helfik de Bozouls (FR) (-1) D.Sabatbekov (61.0) 5
4. Kenjiy dż. K.Grzybowski (62.0) 7
5. Musab (-4) O.Nowak (58.0) 2
6. Echaron dż. M.Kryszyłowicz (62.0) 6
Wycofany: Hazim Al Khalediah (-1) K.Mazur (58.0) 4

2000: 2’17” (33,4-33,5-33,9-36,2).
Temperatura: 15°C, pogodnie.
Styl: wysyłany.
Odległości: 3-szyja-9-8-daleko (27).
Stan toru: elastyczny (3,8).

Memoriał Stanisława Sałagaja

1. Al Jassim (FR) (-1) D.Sabatbekov (60.5) 2
2. Athal Bint Gifara (FR) (-1) B.Kalysbek Uulu (58.0) 7
3. Almared dż. S.Mura (57.0) 6
4. Dragado (-1) A.Kardanov (55.5) 4
5. Ewest dż. K.Grzybowski (56.0) 5
6. Momo (-1) K.Kamińska (49.5) 3
7. Endemol dż. M.Kryszyłowicz (53.5) 1

2000 m: 2’16,2 (33,8-34,0-35,5-32,9).
Temperatura: 20°C, pogodnie.
Styl: wysyłany.
Odległości: ½-1½-14-1½-1¼-½.
Stan toru: lekko elastyczny (3,2).

Gonitwa dla 3-letnich koni czystej krwi arabskiej II grupy, które nie biegały.

1. Speed Awam (FR) k.dż. D.Sabatbekov (58.0) 2
2. Hilal Muscat (FR) dż. S.Abaev (58.0) 1
3. Salsabel Al Khalediah (FR) k.dż. B.Kalysbek Uulu (56.0) 7
4. Jocker de Bozouls (FR) dż. K.Grzybowski (58.0) 6
5. Milana Al Gunay (DE) dż. A.Reznikov (57.0) 5
6. Mijad Ibra (FR) dż. K.Mazur (58.0) 3
Wycofany Shamel Al Khalediah (FR) dż. A.Turgaev (58.0) 4

1400 m: 1’34,1″ (28,3-31,7-34,1).
Temperatura: 20°C, słonecznie.
Styl: łatwo.
Odległości: 4½-8-11-szyja-3.
Stan toru: lekko elastyczny (3,2).

Hilal Muscat, gonitwa II grupy dla koni 3 letnich, fot. Nie Tylko Galop
Hilal Muscat, gonitwa II grupy dla koni 3 letnich, fot. Nie Tylko Galop

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.