Reklama
Czy jest tak dobrze, czy… jednak nie? Podsumowanie Pucharu Narodów w Aachen

Pokazy

Czy jest tak dobrze, czy… jednak nie? Podsumowanie Pucharu Narodów w Aachen

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
fot. Joanna Jonientz
fot. Joanna Jonientz

Nieco już opadły emocje po jednym z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych pokazów dla koni czystej krwi arabskiej na świecie: 26. All Nations Cup w Aachen – czas więc na podsumowanie. W „piramidzie” ECAHO impreza ta zaliczana jest do pokazów „Title Shows” i umieszczana na samym szczycie, obok Czempionatu Świata. Wymagania dotyczące sposobu kwalifikacji do tych dwóch pokazów są najwyższe, dlatego można było podziwiać „śmietankę” końską z całego świata. Pojawiły się megagwiazdy takie jak: Om El Bernardette, PS Rose of Marwan, Baanderos, Pianissima, Venetzia, Marajj, Marwan Al Shaqab, Khidar czy Imperial Baarez, a także kilka młodych, lecz już modnych gwiazd, jak: Djoonam OS, Miss El Power JQ, Ali Moniscione, Abha Palma czy Zawah De Lam, oraz wiele innych mniej lub bardziej znanych koni. W sumie zgłoszono 133 araby, w tym po 22 z Polski i Wielkiej Brytanii, 15 z Belgii, po 14 z Kataru i Emiratów Arabskich, po 8 z Francji i Arabii Saudyjskiej, 7 z Niemiec, 5 ze Szwecji, 4 z Danii, 3 z Holandii, po 2 z Egiptu i Włoch, oraz po jednym z USA, Austrii, Szwajcarii, Słowacji, Australii, Południowej Afryki i Norwegii. Wynika z tego, że Polska w dalszym ciągu przoduje pod względem liczby dobrych koni, co się potwierdziło w ostatecznych rozgrywkach pucharowych.
Marwan Al Shaqab, fot. Joanna Jonientz
Marwan Al Shaqab, fot. Joanna Jonientz

Wśród młodych koni przeważało i wyróżniało się potomstwo ogierów: AJMAN MONISCIONE, WH JUSTICE, MAGNUM PSYCHE, PSYTADEL i MARWAN AL SHAQAB, co daje wyobrażenie o najmodniejszych obecnie reproduktorach. Wydaje się, że pierwszy – najmłodszy z nich, ma szansę wejść na dłużej do panteonu. Kilka znanych ogierów pokazało się osobiście. Zdecydowanie największy sukces odniósł MARWAN AL SHAQAB: zarówno jako koń pokazowy, jak i doskonały reproduktor, ojciec dwóch Rezerwowych Czempionek i Czempiona Pucharu Narodów.
F.M. Gloriaa, fot. Joanna Jonientz
F.M. Gloriaa, fot. Joanna Jonientz

W związku z tym, że do klasy klaczek rocznych zostało zapisanych 18 koni, została ona podzielona zgodnie z przepisami ECAHO na dwie: a i b. Młodsze klaczki umieszczono w grupie „a”. Była ona dość wyrównana, między pierwszym i ostatnim, ósmym koniem było 2,5 pkt. różnicy. Wygrała z notą 91,3 F.M. GLORIAA (WH Justice – Psity of Angels/Psytadel), hod/wł. Mieke Sans BE, druga (90,7) była AJA APHRODITE (WH Justice – Lovin Psyche SSA/Padrons Psyche). Obie to półsiostry zinbredowane na ogiera Padrons Psyche. W pierwszej piątce z 90,2 pkt. zmieściła się jeszcze jedna córka og. WH Justice – JUWANDA OS od Shak Lavanda po ZT Shakfantasy, przed nią zaś (90,4) potomkini Marwana Al Shaqab BINT BESSOLEA (od HB Bessolea/Besson Carol) oraz Rezerwowa Czempionka z Vilhelmsborga (A) JUMILLA (Thee Apprentice – Artemis/Borneo), oceniona tak samo jak druga klacz w klasie. Niepokonana w Polsce PALABRA (Enzo – Palmeta/Ecaho), hod. SK Janów Podlaski, nie weszła tym razem do pierwszej piątki (89,7). Być może miały na to wpływ mniej harmonijna budowa i lżejsza kondycja tej klaczki w stosunku do konkurentek.
Djoonam OS, fot. Joanna Jonientz
Djoonam OS, fot. Joanna Jonientz

W grupie „b” walka była emocjonująca, gdyż pojawiły się w niej dwie gwiazdy. Wygrała z notą 92,9 DJOONAM OS (Ajman Moniscione – Khaleifa/Kubinec), hod. Gestüd Osterhof DE, wł. Haras de Djoonam FR, która niedawno zdobyła także Czempionat Elran Cup (A), a tuż za nią (z 92,4 pkt.) była Młodzieżowa Czempionka z Menton (A) i Towerlands (A) brazylijskiej hodowli MISS EL POWER JQ (Power World JQ – Elkada Sahibi/Sahibi). Trzecie miejsce (90pkt) zajęła ASH DONATELLA (WH Justice – Dahma/Warandes Plakat), czwarte (89,1) ROHARA CASHMERE (Sir Fames HBV – Psykla/Padrons Psyche), piąte (89 pkt.) PSE RASHEEKAH (Royal Colours – Imperial Bareezah/Imperial Baarez). Reprezentująca Polskę MELODY (Psytadel – Mina/Monogramm), hod/wł. M.& J. Pietrzaków, niestety uplasowała się na szóstym miejscu (88,8). To już był drugi, po Palabrze, przykład na to, że oceniane u nas wysoko konie nie zawsze potrafią zaistnieć na pokazach „Title” czy klasy A, gdzie średni poziom jest po prostu wyższy. Nie na darmo została stworzona piramida ECAHO. Jeszcze niejeden zawód czekał naszych wystawców w Aachen…
Ali Moniscione, fot. Zuzanna Zajbt
Ali Moniscione, fot. Zuzanna Zajbt

W klasie 2 – ogierków rocznych, Polska nie miała swoich reprezentantów. Wygrał ją w pięknym stylu (93,1 pkt.) bardzo poprawny i urodziwy, niestety mocno malowany kasztan ALI MONISCIONE (Psytadel – Alianna Moniscione/Focus Highlander), hod/wł. Azienda Agricola Buzzi IT, którego miałam przyjemność zobaczyć także w lipcu podczas pokazu kategorii B w Terme di Boario IT, kiedy to zdobył Czempionat Ogierów Młodszych. Jest to bardzo obiecujący ogierek, który w dodatku wyraźnie progresuje. Drugi w klasie (92 pkt.) to kolejny potomek ogiera Ajman Moniscione (po WH Justice), JUMANCI OS (od Praetoria po Kubinec), który zdobył w tym roku Czempionat w Vilhemsborgu (A); trzeci (91,6 pkt) to Rezerwowy Czempion z Towerlands (A) i Wels (A) AJA JUSTIFIED – znowu po WH Justice, od Aja Beneja po FS Bengali. Czwarte miejsce zajął z tą samą notą łączną, lecz niższą oceną za typ MVA COLOUR ME COOL (True Colours – SKF Tiaara/Imperial Baarez), piąte (90,9 pkt.) FARAA AL SHAQAB (Marwan Al Shaqab – Maria El Besson/Besson Carol). Kilka znanych ogierków nie weszło do piątki, również Czempiony i Rezerwowe Czempiony pokazów klasy A: SHANNAN EL MADAN (Shael Dream Desert – Perla K/CG Balih El Jamaal) i GAZWAN AL NASSER (Gazal Al Shaqab – Ftoon Al Shaqab/Al Adeed Al Shaqab).
FS Magnum's Madonna, fot. Joanna Jonientz
FS Magnum’s Madonna, fot. Joanna Jonientz

Bardzo ciekawa była klasa klaczek dwuletnich, gdzie występowały dwa rewelacyjne konie: FS MAGNUM’S MADONNA (Magnum Psyche – Tai Bey Brittney/Bey Shah) i ABHA PALMA (Marwan Al Shaqab – Abha Gazali/El Perfecto). Obydwie zostały wycenione na 93,7pkt., w tym pierwsza dostała 5×20, a druga 6×20. Wyższa nota za typ dała pierwszeństwo klaczce FS MAGNUM’S MADONNA, hod. Strydom Arabians ZA, wł. Paula Gheysensa BE. Trzecie miejsce (91,3) wywalczyła malutka ZAWAH DE LAM (AS Kayro – Wilaya De Lam/Ekla De Gargassan), która święciła wiele sukcesów w zeszłym roku, m.in. w Paryżu zdobyła tytuł „TOP TEN JUNIOR FEMALE”. Czwarta (90,9) była elegancka GHALIA AL SHAQAB (Marwan Al Shaqab – Aliaa Al Shaqab/Besson Carol), piąta (90,7) JB PRIZCILLA (El Amin – Estetica/LM Limaal). W klasie tej występowały trzy polskie klaczki: ESPIRIA (Psytadel – Ekspiacja/Emigrant), hod/wł. Lecha Błaszczyka, oraz z Falborek Arabians SOTIKA (WH Justice – Słonka/Wojsław) i WASA (WH Justice – Waresa/Empres), które zdobyły odpowiednio: 89,4; 90,6 i 88,2 punkty. Dwie ostatnie nie odniosły sukcesu, mimo że startowały z nowym, zagranicznym trenerem. Coraz więcej polskich właścicieli wybiera zagraniczne stajnie treningowe (po Aachen także MELODY i LORD BEY SHAH z Minnesota Arabians zostały za granicą, zmieniając trenera już po raz drugi w tym sezonie, podobnie ESPIRIA Lecha Błaszczyka). Czy jednak brak sukcesu w Aachen można położyć wyłącznie na karb niewłaściwego treningu, czy winna jest raczej niewłaściwa polityka i promocja? Może zabrakło szczęścia? A może ten pokaz był po prostu dla nich za trudny? Na pewno trzeba się mierzyć z najlepszymi. Nigdy do końca nie wiadomo, w jakiej dyspozycji będzie nasz koń, a w jakiej jego przeciwnicy. Wydaje się, że częste zmiany prezenterów mogą jednak źle wpłynąć na psychikę zwierzęcia, co się później odbija na jego wynikach. Z drugiej strony, czasem lepiej oddać go do centrum treningowego znajdującego się blisko miejsc planowanych pokazów, by uniknąć zmęczenia po wielogodzinnym transporcie.
Kabsztad, fot. Joanna Jonientz
Kabsztad, fot. Joanna Jonientz

Klasa 4 przyniosła wreszcie satysfakcję Polakom: wygrał ją z notą 92,4 pkt. Młodzieżowy Czempion z Białki i Czempion Polski Ogierów Młodszych KABSZTAD (Poganin – Kwestura/Monogramm), hod/wł. SK Michałów. Drugie miejsce zajął z notą 91,6 ORION OS (Om El Bahreyn – Vetla/Aromat), za nim był DON GIOVANNI J (MPA Giovanni – Jer-Aangel/Psymadre) – 91,2; dalej był ubiegłoroczny „TOP TEN JUNIOR MALE” Czempionatu Świata PREEMIUM (WH Justice – Pricilla/Andrus) – 90,1; piątkę zamknął ASH DREAM OF GLORY (WH Justice – Donna Diva/Ekstern) – 89,2. Wspomniany wcześniej Rezerwowy Czempion Polski Ogierów Młodszych LORD BEY SHAH (Psytadel – Lady Aphrodite/Padrons Psyche,) hod/wł. M.&J. Pietrzaków, został wyceniony na 88,8 pkt. Nie występowały w tej klasie bardzo dobre ogierki: ALTIS, HIPNOTIC IBN ETERNITY, AJA SANSTORM, ASH ANTARES.
Om El Bernadette, fot. Joanna Jonientz
Om El Bernadette, fot. Joanna Jonientz

Klasa 5 zgromadziła osiem wyśmienitych trzyletnich klaczy. Wszystkie zostały wycenione na powyżej 90 pkt.! Zwyciężyła (92,4) Czempionka z Sharjah (A) i Rezerwowa Czempionka z Towerlands (A) OM EL BERNADETTE (Om El Shahmaan – Om El Benedict/Sanadik El Shaklan), hod. Om El Arab International USA, wł. Al Khalediah Stables KSA. Druga (91,9) była Rezerwowa Czempionka z Dubaju (A), piękna PS ROSE OF MARWAN (Marwan Al Shaqab – PS Rose Mahogany/Padrons Mahogany); trzecia (91,5) – SHOWNEL (Showkayce – WR Jullane/Jullyen El Jamaal). Na czwartym miejscu (91,3) niespodziewanie uplasowała się białecka HERLINA (Ekstern – Heroldia/Eukaliptus), która wyraźnie miała swój dzień. Piąte miejsce (91,2) zajęła HARMATTAN REYHANNA (Magnum Psyche – Hamy De Gargassan/Vladimir De Falgas), która ma na swoim koncie m.in. tytuł „TOP TEN JUNIOR FEMALE” z Czempionatu Świata. Młodzieżowa Rezerwowa Czempionka Polski EKSTERNA (Ekstern – Emanta/Pamir,) hod/wł. Falborek Arabians, była szósta, z notą 90,6.
Baanderos, fot. Joanna Jonientz
Baanderos, fot. Joanna Jonientz

Niestety stawiły się tylko 4 ogierki trzyletnie, ale za to dwa z nich bardzo dobre: BAANDEROS (Marwan Al Shaqab – HB Bessolea/Besson Carol), hod. Taylor Arabians USA, wł. Al Khalediah Stables KSA, który w tym roku zdobył już tytuły Czempiona Ogierów Młodszych w Dubaju (A), w Menton (A) i w Towerlands (A), oraz Rezerwowego Czempiona Erlan Cup (A), i który otrzymał 92,9 pkt., oraz AJ DINAR (WH Justice – Deska HJE/Lumiar Amadeus) – Czempion Ogierów Młodszych z Kataru (A) i Rezerwowy Czempion z Dubaju (A), który został oceniony na 92,8 pkt. BAANDEROS jest zdecydowanie bardziej prawidłowy, ale za to AJ DINAR lepiej się ruszył. Ten pierwszy ma też więcej tytułów na koncie, i choć niektórzy stawiali na zwycięstwo AJ DINARA, to jednak szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść BAANDEROSA. Trzecie miejsce (90,8) zajął SHAGRAN AL NASSER (Ansata Selman – Dana Al Nasser/Mujahid), a czwarte (89,9) – FAHRENHEIT GAT (El Nabila B – Hannah K/Borsalino K).
Venetzia, fot. Joanna Jonientz
Venetzia, fot. Joanna Jonientz

Sobotni dzień pokazowy zakończyły dwie klasy dla klaczy 4-6-letnich: 7a i 7b. W grupie młodszej można było obejrzeć śliczną klacz VENETZIA (Versace – Giavanna/NV Beau Bey), hod. Rojo Arabians & Sandy Nicolas USA, wł. Al Shaqab Stud QAT, która otrzymała 7×20 i łącznie 94 pkt., co dało jej zwycięstwo w klasie. W tym roku zdobyła ona już tytuły: Czempionki Klaczy Starszych w Katarze (A), Menton (A), Elran Cup (A), Rezerwowej Czempionki Klaczy Starszych w Dubaju (A) i w Towerlands (A). Taka kolekcja robi wrażenie!

Miejsce drugie i trzecie należało się SK Michałów za klacze: PISTORIA (Gazal Al Shaqab – Palmira/Monogramm) z 93,4 pkt. i EJRENE (Gazal Al Shaqab – Emocja/Monogramm) – 92,9pkt., która w tym roku otrzymała tytuł Czempionki Klaczy Starszych w Wels (A). Warto zaznaczyć, że trzy pierwsze klacze w tej grupie mają na swoim koncie tytuł „TOP TEN JUNIOR FEMALE” z Czempionatu Świata, a VENETZIA także „JUNIOR FEMALE RESERVE CHAMPION”! Czwarta (91,9) była MAYA DES ALPES (Simeon Sadik – Eamt Marihuana/BJ Theee Mustafa), piąta (91,6) CR JASMEENAH (WH Justice – Fforget-Me-Not/Ffatal Attraction). Tuż za nią uplasowała się z 90,8 pkt. michałowska NORMA (Gazal Al Shaqab – Nina/Monogramm).

Pianissima, fot. Joanna Jonientz
Pianissima, fot. Joanna Jonientz

W drugiej, starszej grupie „b” genialna PIANISSIMA (Gazal Al Shaqab – Pianosa/Eukaliptus), hod. i wł. SK Janów Podlaski, powaliła na kolana nie tylko licznie zgromadzoną publiczność, ale i sędziów. Otrzymała 11×20 i łączną notę 95,3! Wydawało się, że żaden inny koń podczas tego pokazu nie zdobędzie tak wysokiej noty…

Drugie miejsce zajęła Czempionka Klaczy Starszych z Towerlands (A) i Rezerwowa Czempionka Klaczy Starszych z Sharjah (A) ABHA MYRA (Marwan Al Shaqab – ZT Ludjkalba/Ludjin El Jamaal), zdobywając 93,9 pkt. i 4×20. Kolejne konie to: LUMIAR BINT BALZAC (Luminar Balzac – Supreme Foccus/Foccus) – 91,1, MAGNUM SILHOUETTE (Magnum Psyche – JK Padroness/Padron) – 90,4 i Czempionka Klaczy Starszych Arabian Breeders World Cup z Las Vegas JJ POLACA (Magnum Psyche – Sol Magic/Soltice) – 90,3. Drugą janowską klacz – BELGICĘ (Gazal Al Shaqab – Belladona/Europejczyk) oceniono na 89,9 pkt.

Organizator pokazu Wolfgang Eberhardt był wszędzie i nad wszystkim trzymał pieczę, fot. Krzysztof Dużyński
Organizator pokazu Wolfgang Eberhardt był wszędzie i nad wszystkim trzymał pieczę, fot. Krzysztof Dużyński

Drugiego dnia All Nations Cup źle sklejone katalogi zupełnie się rozpadły. Jest to jedyna rzecz, na jaką można ponarzekać, gdyż cały pokaz pod względem organizacyjnym był naprawdę dopracowany i udany. Nawet publiczność dopisała, co więcej, brała czynny udział, głośno dopingując swoich ulubieńców. Wpływ na to na pewno miały wysokie noty przyznawane przez sędziów, szczególnie w niedzielę. Chwilami dość łagodnie patrzono na wady kłody czy nóg… Pomijając jednak dyskusję na temat słuszności poszczególnych ocen, wyczekiwanie na kolejne „dwudziestki” było naprawdę ekscytujące!
Emesa, fot. Joanna Jonientz
Emesa, fot. Joanna Jonientz

Klasa 8, klaczy 7-10-letnich, to był przede wszystkim – tradycyjnie! – pojedynek między klaczami polskiej hodowli. Wygrała michałowska EMESA (Laheeb – Etopka/Eukaliptus), zdobywając 8×20 i 94,5 pkt. Tuż za nią była wspaniale wyglądająca, janowskiej hodowli, lecz w barwach Kataru, SIKLAWA (Laheeb – Siewka/Eldon): 4x 20 i 94,1pkt. Kolejne miejsca to: świetnie ruszająca się NERL (Balaton – Nevesomost/Mukomol) – 5×20 za ruch i 93,2pkt.; białecka EMIKA (Eldon – Emoza/Ernal) – 91,9pkt.; oraz FER MIA (JK Nasser – Martinique/Ansata Sinan) – 91,6pkt.
Martinique, fot. Joanna Jonientz
Martinique, fot. Joanna Jonientz

W grupie klaczy najstarszych można było zobaczyć tylko 4 konie, ale za to bardzo dobre. Najniższa nota w tej klasie to 91,4 pkt.! Na tyle została wyceniona michałowskiej hodowli EGNA (Eukaliptus – Egzotyka/Probat) w barwach brytyjskich. Przed nią była NAG OLLA BEZ (SW Beatiw – Sweet Saff/Gai Chagall) z 92,6 pkt. Drugie miejsce (4×20 i 93,5) przypadło klaczy EMANDA (Ecaho – Emanacja/Eukaliptus) z SK Michałów, a pierwsze – zasłużenie – sztandarowej MARTINIQUE (Ansata Sinan – Marratxi/Gual Moghar), hod. Susanne Reiter DE, wł. Dubai Arabian Stud UAE, która zdobyła 7 „dwudziestek” i w sumie 94,4 pkt. Jest to także świetna klacz hodowlana, co udowodniła, dając wspomnianą wcześniej klacz FER MIA.
Marajj, fot. Joanna Jonientz
Marajj, fot. Joanna Jonientz

Podczas klas rozgrywanych dla ogierów emocje często sięgają zenitu. Te w Aachen zapowiadały się bardzo ciekawie i faktycznie takie były dzięki zgromadzonym dobrym koniom i gorącej atmosferze pokazu. W grupie młodszej (4-6 lat) startowało 12 ogierów. Szybko na czoło wysunął się tegoroczny Rezerwowy Czempion Ogierów z Sharjah (A) i Dubaju (A) MARAJJ (Marwan Al Shaqab – RGA Kouress/Kouvay Bey), otrzymując 7×20 i 94,1 punktów. Został on wyhodowany przez Joela Desmarteau w USA i jest własności Al Bidayer Stud UAE. Świetnie pokazał się Rezerwowy Czempion Polski michałowski DRABANT (Gazal Al Shaqab – Demona/Monogramm), który otrzymał bardzo wysoką notę 94 pkt. i 6×20: pięć za ruch i jedną za typ. Pokonał on niespodziewanie starszego o rok ESPARTO (Ekstern – Ekspozycja/Eukaliptus), także hod. SK Michałów, który otrzymał o 0,2 pkt mniej. W zeszłym roku zdobył on m.in. tytuł „TOP TEN SENIOR MALE” Czempionatu Świata. Czwarte miejsce (93,0) zajął SAVIO (Dreamcather SMF – Om El Shadina/Sanadik El Shaklan), o charakterystycznym umaszczeniu, co jednak nie przeszkadza mu najwyraźniej w zdobywaniu wysokich not; piąte (92,7) ESPINHO (Espano Estopa – Mayana/BJ Thee Mustafa). Elegancko zaprezentowany ETNODRONS PSYCHE (Pandrons Psyche – Etnografia/Aloes), własności Pawła Redestowicza, z wysoką notą 91,3 wszedł do pierwszej dziesiątki, co należy uznać za sukces, gdyż jest to najwyższa nota wśród koni hodowli prywatnej zdobyta na tym pokazie.
Marwan Al Shaqab, fot. Joanna Jonientz
Marwan Al Shaqab, fot. Joanna Jonientz

Nikt nie miał chyba żadnych wątpliwości, gdy na ringu w klasie ogierów 7-10-letnich pojawił się MARWAN AL SHAQAB (Gazal Al Shaqab – Little Liza Fame/Fame VF), hod/wł. Al Shaqab Stud QAT – takie megagwiazdy nie mogą przegrać! Wyglądał jak rzeźba, był w doskonałej kondycji. Wspaniale się ustawiał, choć momentami, gdy nic od niego nie wymagano, jego zachowanie wskazywało, że albo jest on trochę rozpieszczony, albo trudny. Zdobył taką samą notę jak PIANISSIMA, a nawet tyle samo ”dwudziestek”! Kolejne miejsce zajął ROHARA BACARA (Padrons Psyche – Sidia/Sidi-Brahim), z notą 93,6 i 5×20 za ruch. Dalej były: HS ETIQUETTE (Simeon Sadik – Etenta/Monogramm) – 93,1; MCA MAGNUM GOLD (Magnum Psyche – Litique/Litigator) – 91,9; oraz hodowli michałowskiej EMILIUSZ (Laheeb – Emocja/Monogramm) – 91,2. Tuż za nim, poza podium, był janowski POGANIN (Laheeb – Pohulanka/Pepton) – 91,1. Jest to wynik na pewno poniżej oczekiwań, szczególnie, że koń ten wyglądał i pokazał się dobrze.
Imperial Baarez, fot. Joanna Jonientz
Imperial Baarez, fot. Joanna Jonientz

W ostatniej, dwunastej klasie dla ogierów 11-letnich i starszych aż siedem zostało wycenionych na powyżej 91 punktów, w tym trzy na ponad 93. Ostatecznie wygrał (93,9) trochę żeński, bardzo urodziwy IMPERIAL BAAREZ (PVA Kariim – BB Ora Kalilah/Orashan), hod. Imperial Egyptian Stud US, wł. El Farida Stud EG, który niedawno zdobył tytuł Rezerwowego Czempiona Ogierów Erlan Cup (A). O 0,2 pkt. mniej otrzymał Rezerwowy Czempion Ogierów z Wels (A) i Vilhemsborga (A) KHIDAR (Ansata Sinan – Elizja/Esta-Ghalil). Trzecie miejsce (93,4) zajął „TOP TEN SENIOR MALE” zeszłorocznego Czempionatu Świata PILIGRIM (Balaton – Popova/PodSnejnik), czwarte (92) RICHTER HM (EL Halimaar – Fasarra/Farazdac), a piąte (91,6) HADIDI (Norus – Hebet Allah/Morafic). Reprezentujący Polskę janowski PIAFF (Eldon – Pipi/Banat) zdobył 91,5 pkt.
Sędziowie, obok organizator pokazu Wolfgang Eberhardt (z mikrofonem), fot. Joanna Jonientz
Sędziowie, obok organizator pokazu Wolfgang Eberhardt (z mikrofonem), fot. Joanna Jonientz

Stosunkowo łatwo było przewidzieć wyniki czempionatów, których oglądanie było prawdziwą przyjemnością. Została pokazana doborowa stawka koni z pierwszych i drugich miejsc w klasach, wypunktowanych od 90,7 do 93,7 w grupach „Junior” i od 93,4 do 95,3 punktów odpowiednio dla „Senior”. Wybrano osobniki o bardzo harmonijnej budowie, długonogie, ze świetnymi szyjami i z pięknymi głowami.
Abha Myra, fot. Joanna Jonientz
Abha Myra, fot. Joanna Jonientz

Młodzieżową Czempionką Klaczy została wyróżniająca się wśród ośmiu najlepszych klaczek ciemną maścią i budową dwuletnia FS MAGNUM’S MADONNA. Tytuł Rezerwowej Młodzieżowej Czempionki przypadł jej rówieśniczce, wypunktowanej na tyle samo punktów klaczce ABHA PALMA, hod. Ganaderia Ses Planes ES, wł. Al-Mohamadia Stud KSA. Młodzieżowym Czempionem Ogierów został wyróżniający się, świetnie pokazany BAANDEROS, a Rezerwowym Czempionem bardzo interesujący ALI MONISCIONE. Niestety KABSZTAD nie błysnął formą tego dnia.

Czempionat Klaczy Starszych wygrała bezkonkurencyjna PIANISSIMA. Wybór Rezerwowej Czempionki mógł być trudniejszy, w końcu stanęło na tytule dla klaczy ABHA MYRA, hod. Ganaderia Ses Planes, wł. Al Shaqab Stud, która startowała z drugiego miejsca, za PIANISSIMĄ. Równie oczywista, jak zwycięstwo janowskiej klaczy, była wygrana ogiera MARWAN AL SHAQAB w Czempionacie Ogierów Starszych. Stadnina Al Shaqab Stud doskonale wykorzystała występ swojego konia na jego dodatkową promocję – można go było poklepać i dokładnie obejrzeć, nawet pod jeźdźcem (na oklep!). Wydawało się, że tytuł Rezerwowego Czempiona powędruje do jego kolejnego syna, ogiera MARAJJ. Z trybun już było słychać doping kibiców tego konia… a tu niespodzianka: sędziowie orzekli, że lepszy jest IMPERIAL BAAREZ! Szkoda, że nie był wybierany „Best in Show”. Na pewno byłby to emocjonujący pojedynek.

Simply the Best, fot. Krzysztof Dużyński
Simply the Best, fot. Krzysztof Dużyński

Oprócz rozgrywanych klas i czempionatów organizatorzy zapewnili też inne atrakcje. Odbyła się parada narodów i licytacja stanówki ogiera MARWAN AL SHAQAB w celach dobroczynnych. Wręczono nagrody dla koni wierzchowych, oraz trofeum WAHO dla ogiera PAMIR I 1990 (po Penthagonn) przy piosence „Simply the Best” śpiewanej przez wokalistkę tańczącą wokół konia, co niewątpliwie ożywiło publiczność. Jeszcze głośniej było podczas Handlers Cup 2008. Nagroda ta – Puchar Prezenterów – przyznawana jest temu spośród zgłoszonych zawodników, który otrzyma najgłośniejszy aplauz. Najwięcej decybeli zmierzono podczas występu Frederika Van Sas z Belgii.
Stanówkę ogierem Marwan Al Shaqab wylicytowała p. Shirley Watts. Fot. Joanna Jonientz
Stanówkę ogierem Marwan Al Shaqab wylicytowała p. Shirley Watts. Fot. Joanna Jonientz

Pod koniec imprezy zostały przyznane dwa główne trofea: „The Lady Harmsworth Blunt Memorial Trophy” – Puchar Narodów, oraz „Breeder’s Trophy – The Major Ian Hedley Memorial Trophy” – Puchar Hodowców. W pierwszym przypadku dany kraj zbiera punkty poprzez starty koni zarejestrowanych do jego księgi stadnej przed datą 15.08.2008 – do kiedy były przyjmowane zapisy na All Nations Cup. Do drugiego trofeum dla danej nacji liczone są punkty zdobywane przez konie zarejestrowane w momencie urodzenia do jego księgi stadnej. Polska po raz trzeci z rzędu i piąty generalnie wywalczyła Puchar Narodów, kwalifikując się przed Hiszpanią i Włochami. Natomiast Puchar Hodowców zdobyły Stany Zjednoczone, przed Polską, oraz ex quo Niemcami i Wielką Brytanią.
Herlina, fot. Joanna Jonientz
Herlina, fot. Joanna Jonientz

Z 21 startujących koni własności polskiej (7 prywatnych i 14 ANR), 9 było w pierwszej piątce w swoich klasach, wszystkie własności ANR. Z 7 klaczy młodszych, tylko 1 (HERLINA) była czwarta w klasie, z 2 ogierów młodszych – 1 (KABSZTAD) wygrał klasę. Najlepiej wypadły klacze dorosłe, gdyż z 8 aż 6 zajęło liczące się miejsca: pierwsze (PIANISSIMA, EMESA), drugie (EMANDA, PISTORIA), trzecie (EJRENE), czwarte (EMIKA). Ogiery wypadły gorzej, ponieważ z 4 startujących tylko DRABANT był drugi – za to w pięknym stylu. Dobrze wypadły konie polskiej hodowli, reprezentujące inne kraje: ESPARTO, EGNA, EMILIUSZ, a w szczególności SIKLAWA.

Czy jest to dobry wynik? Raczej tak, choć martwią słabsze wyniki młodzieży, oraz fakt, że tylko jeden polski koń był w stanie zaistnieć w czempionacie. Jak wiadomo, PIANISSIMA jest córką ogiera GAZAL AL SHAQAB, podobnie jak Czempion Ogierów MARWAN AL SHAQAB. Rezerwową Czempionką Klaczy Starszych została jego córka: ABHA MYRA, kolejna córka: ABHA PALMA – Rezerwową Czempionką Klaczy Młodszych, a Czempionem Ogierów Młodszych – syn: BAANDEROS. „Wyłamały się” tylko Czempionka Klaczy Młodszych – FS MAGNUM’S MADONNA, Rezerwowy Czempion Ogierów Młodszych ALI MONISCIONE i Rezerwowy Czempion Ogierów IMPERIAL BAAREZ. Dlatego zaryzykowałabym stwierdzenie, że największym tryumfatorem tegorocznego Pucharu Narodów była stadnina Al Shaqab z Kataru.

 
Czytaj także: Aachen: Puchar Narodów dla Polski trzeci rok z rzędu. Korespondencja z drugiego dnia pokazu
                       Aachen: jedenaście dwudziestek Pianissimy! Korespondencja z pierwszego dnia pokazu
Zobacz:         Galeria zdjęć Joanny Jonientz
                       Galeria zdjęć Erwina Eschera

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.